Evropská komise: Polsko nelegálně rozšiřuje důl Turów

22. prosinec 2020, 07:23
DomůUhlíEvropská komise: Polsko nelegálně rozšiřuje důl Turów

Případ rozšiřování těžby hnědého uhlí v polském dole Turów, který se nachází velmi blízko hranic s Českou republikou i Německem, nabírá v posledním půl roce na obrátkách. Evropská komise nyní vydala stanovisko, které Česku otevírá cestu k Evropskému soudnímu dvoru.

O vývoji případu náš web průběžně informoval, a to od začátku roku, kdy došlo k podepisování petice odpůrců rozšiřování dolu, po události z podzimu tohoto roku, kdy byl podán podnět k Evropské komisi a došlo k vyjednávání mezi zástupci české a polské strany. Evropská komise ve svém stanovisku zveřejněném 17. prosince, kterým reaguje na podnět ze září,  shrnuje, že ze strany Polska došlo z pohledu evropského práva hned k několika pochybením, ne ale všem, která česká strana navrhovala.

V případě sporů mezi dvěma členskými státy platí, že musí v první řadě dojít k vyrozumění Evropské komise. Česká republika proto o sporu Komisi informovala již v září 2020. Následně Komise s oběma státy jednala, aby zjistila, zda ze strany Polska opravdu došlo k opomenutím, které česká strana navrhovala.

Komise zjistila, že polská legislativa týkající se hodnocení EIA (Environmental Impact Assessment) nesprávně implementuje některá ustanovení evropské směrnice. Polsko dále, dle Komise, nesprávně aplikovalo ustanovení směrnice o svobodném přístupu k informacím a princip kooperace, obsažený ve Smlouvě o Evropské unii. Argumenty týkající se porušení směrnice o hodnocení SEA (Strategic Environmental Assessment) a rámcové směrnice o vodách naopak Komise neuznala.

Definitivní slovo v dané věci bude mít ale nakonec Evropský soudní dvůr, kterému přísluší činit výklad evropských norem. Na ten se nyní Česko může obrátit. Česká vláda ale doposud neinformovala, zda se na Evropský soud obrátí, či zda se bude snažit o dosažená mimosoudní dohody s Varšavou.

Úvodní obrázek: Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska via commons.wikimedia.org