Domů
Uhlí
Evropská komise: Polsko nelegálně rozšiřuje důl Turów
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

Evropská komise: Polsko nelegálně rozšiřuje důl Turów

Uhlí
13 komentářů
22. prosinec 2020, 07:23
Zuzana Vrbová

Případ rozšiřování těžby hnědého uhlí v polském dole Turów, který se nachází velmi blízko hranic s Českou republikou i Německem, nabírá v posledním půl roce na obrátkách. Evropská komise nyní vydala stanovisko, které Česku otevírá cestu k Evropskému soudnímu dvoru.

O vývoji případu náš web průběžně informoval, a to od začátku roku, kdy došlo k podepisování petice odpůrců rozšiřování dolu, po události z podzimu tohoto roku, kdy byl podán podnět k Evropské komisi a došlo k vyjednávání mezi zástupci české a polské strany. Evropská komise ve svém stanovisku zveřejněném 17. prosince, kterým reaguje na podnět ze září,  shrnuje, že ze strany Polska došlo z pohledu evropského práva hned k několika pochybením, ne ale všem, která česká strana navrhovala.

V případě sporů mezi dvěma členskými státy platí, že musí v první řadě dojít k vyrozumění Evropské komise. Česká republika proto o sporu Komisi informovala již v září 2020. Následně Komise s oběma státy jednala, aby zjistila, zda ze strany Polska opravdu došlo k opomenutím, které česká strana navrhovala.

Komise zjistila, že polská legislativa týkající se hodnocení EIA (Environmental Impact Assessment) nesprávně implementuje některá ustanovení evropské směrnice. Polsko dále, dle Komise, nesprávně aplikovalo ustanovení směrnice o svobodném přístupu k informacím a princip kooperace, obsažený ve Smlouvě o Evropské unii. Argumenty týkající se porušení směrnice o hodnocení SEA (Strategic Environmental Assessment) a rámcové směrnice o vodách naopak Komise neuznala.

Definitivní slovo v dané věci bude mít ale nakonec Evropský soudní dvůr, kterému přísluší činit výklad evropských norem. Na ten se nyní Česko může obrátit. Česká vláda ale doposud neinformovala, zda se na Evropský soud obrátí, či zda se bude snažit o dosažená mimosoudní dohody s Varšavou.

Úvodní obrázek: Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska via commons.wikimedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Energetik 007
22. prosinec 2020, 08:21

A přesně takhle dopadne EDU5 nebo ETE3,4 nekonečné spory doba výstavby 20 let a když se to postaví tak to Rakousko zavře jako Zwentendorf.

A nebo jeden blackout v Praze tak 7 dní a někomu se konečně rozsvítí v hlavě a začne se v Evropě stavět.

pr
22. prosinec 2020, 16:07

A nebude lepší nic nestavět, počkat až DE zavře JE a uvidíme jak se s tím dispečink popasuje? Možná že cena elektřiny na burze půjde v zimě nahoru, ale to samozřejmě podpoří budování nových zdrojů, hlavně ZA SVÉ! Bez dotací! A jestli to posbírají OZE, plyn, jaderná fůze je šumák fuk, ne? Proč všem vadí platit opravdovou cenu elektrické energie? Proč se má nadále deformovat trh když máme šanci se za cca. 12 let dotací de fakto zbavit? Lidem bude dávat větší smysl budovat si na střechách FVE pokud cena bude o polovinu vyšší. Jde přece o to aby nešlo o skok, ale aby byl vývoj cen elektrické energie pozvolný.

ijn
22. prosinec 2020, 11:55

Má-li vláda dodrž BS musí ETE34 a EDU 56 stavět co nejdříve, sliby elektřinu nedodají, máme k velkému zdražení EE nakročeno,....bude pro SR vyšší příjem z DPH, už 30 let nám vládnou protinárodní vlády, co nechávají odumřít český jaderně-energetický průmysl.

Takové zadání s podporou zelených fanatiků přes NGO vyslal Západ po r.1990 na Východ s použitím všech vydíratelných politiků,....destrukce odvězví po vstupu do EU nebere konce. Zbourali jsme nejnovější cukrovar Hrochův Týnec kolaudován r.1988 zásluhou Teličky, voda, EE, LESY, PŮDA, vše v nezvratitelném rozkladu,......lze ještě LESY před KŮROVCEM zachránit??? Za těchto českých politiků nikoliv!!!!!!

Jádro nestavíme a čekáme na spásu ze zahraničí, namísto jasných a závazných rozhodnutí k ETE34: vláda rozhodla a stavbu zahájil s.p. ETE34 s garancí ČR s osvědčenou technologií ETE12ak by jednala odpovědná vláda ČR. Ale co vláda plánuje? Jednat, vybírat, v EU konzultovat, zvažovat,....namísto zahájení a sdělení UHLÍKOVOU NEUTRALITU ČR DODRŽÍ DO R.2030 náhradou 8000MWe jadernými bloky v ČR VYROBENÝMI: ETE34 + EDU 56 + Tetov12 + Březno12 + Blahutovice 12 a pokrytí nárůstu spotřeby ČR novými neemisními bloky (10 500 MWe netto)

Carlos
22. prosinec 2020, 15:08

Tak jste si tu vylil vztek, že ano.

Tak co se cukru týče, pokud vím, tak ČR dostala nějaký příděl výroby, který nemohl být menší než její potřeba. Ten se pak rozdal mezi cukrovary, a majitelé ak přesunuli výrobu mezi závody vlastního koncernu. To není o EU, došlo by k tomu pravděpodobně tak jako tak. A nemůžete zakazovat firmám přesouvat výrobní kapacity, volně je zřizovat a rušit, pokud nechcete plánovanou ekonomiku se všemi důsledky.

Elektřinu spíš zdraží snaha o výstavbu JE, VtE mají dnes na Baltu a v Severním moři koeficient využití podobný uhelným elektrárnám a cenově se dostávají tak do zajímavých mezí. Není důvod tak tento proud neimportovat a místo toho stavět něco co bude produkovat primární proud 1.5-2x dráže.

A o kdybyste se podíval na chování komunistické diktatury a její přístup k k životnímu prostředí? Nenapadá Vás že všechny ty zelené organizace jsou jenom důsledkem naprosto hovadského přístupu k přírodě?

Pardon, stát nemá co stavět elektrárny, neumí to, jak je vidět a pokud ano, tak jsou to předražené obludy, které pak musí sanovat daňoví poplatníci. Pokud chcete stavět JE, tak si na to sežeňte investory a stavte je zasvé. Nebo jinak, pokud Vám opravdu tak jde o nějakou nezávislou energetiku, tak investujte do všeho o se tu dá postavit a nečekejte že to za Vás vyřeší vláda.

Ivan Novák
22. prosinec 2020, 17:05

S tím Baltem a Severním mořem bych hop neříkal:

https://energy-charts.info/charts/energy/chart.htm?l=de&c=DE&week=-1&source=wind_offshore_unit

Kdyby ten link neběhal - jde o německé týdenní úhrny offshore výroby za r. 2019, jak je ukazuje zobrazovadlo Fraunhofer ISE. Pointa je, že to lítalo mezi 130 a 450 GWh, jak přírodu napadlo. Rozptyl kolem nějakého průměru veliký a v průběhu roku skoro náhodný, je vidět jen jakýs takýs rozdíl léto/zima, avšak malý a v potřebné podrobnosti měsíční a jemnější přípravy provozu soustavy nespolehlivý.

pr
22. prosinec 2020, 16:15

stát tu není od toho, že má půjčovat a zaručovat se za soukromé subjekty. Má vytvořit takové podmínky aby se každý mohl rozhodnout zda nakoupí či se stane sám výrobcem. Cena se ustálí na úrovni kdy asi nebude nikdo spokojen, ale trh bude funkční. (nebude spokojen protože každý chce více, čest vyjimkám)

Jaroslav Studnička
22. prosinec 2020, 17:26

Předpokládám, že by stát tedy neměl ani dotovat...

Carlos
22. prosinec 2020, 18:33

Pokud by stát sto let nezasahoval do energetiky čímž byla dosažena slušná neefektivita ve skutečnosti, tak by pak nemusel dotovat...

Jaroslav Studnička
22. prosinec 2020, 17:50

To samozřejmě před desítkami let nikdo nevěděl, co se bude v roce 2020 a dále dít. S tím holt už nic neuděláte. Pokud je toto pro vás problém, pak musí být zachován stávající systém, kdy bez podpory a dotací se nic nepostaví.

Neustále tu mluvíte o něčem, k čemu se nikdo nechystá a to ani v jiných státech.

pr
22. prosinec 2020, 21:19

Je zajímavé, že Vy (ten Vašimi slovy nikdo) jste nic nevěděl. Před 40 lety na Bronťárnách ale vše co se dnes děje předvídali. (a to jsem až do Fukušimy byl příznivcem jádra, než jsem pochopil, že s lidma se bezpečnost vždy a za jakéhokoli systému nakonec ohne dle ekonomistického pravidla vydělat za každou cenu a bez ohledu na nic)

pr
22. prosinec 2020, 21:11

Jasně, to co běží ať doběží do zákonem stanoveného konce (bo slovo platí!) a tak jak se nedotuje FVE od roku 2014 tak už nedotovat nic vyjma nových technologií (tam je třeba snížit cenu dostatečnou "kusovostí").

Jaroslav Studnička
22. prosinec 2020, 21:54

No, ono se ale dotuje. Běží NZÚ a OPPIK.

I když s tím jak s těmito dotacemi narůstá nový instalovaný výkon, je jasné, že bude muset stát připlatit. Proto taky vlastně byl spuštěný např. modernizační fond.

pr
23. prosinec 2020, 11:14

A vychází to z toho, že stát má příjem například z prodeje emisních povolenek. To znamená, že na ekologii vydělává (např. v zahraničí). Pokud by tyto peníze rozdal lidem, tak ti by je prožrali. Ale pokud je "investuje" opět do snižování emisí, tak se zbaví závislosti na mužikovi, který má jít zpět do zemljamky. A taky na šejkovi, kterého je potřeba posadit na kraji pouště na velblouda a místo peněz za ropu je třeba za ním prásknout bičem.

Každý se může rozhodnout zda si FVE postaví s dotací či bez ní. A to že je stavba FVE bez dotací levnější jsem zde v diskuzích jasně dokázal. Dotace pouze zaměstnávají energetické auditory a mírně zlevňují akumulaci, která je nová a je jí zapotřebí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se