Domů
Uhlí
Greenpeace: Polsko o vlivu rozšíření dolu Turów rozhodne v březnu
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

Greenpeace: Polsko o vlivu rozšíření dolu Turów rozhodne v březnu

Uhlí
Bez komentáře
4. listopad 2019, 13:26
ČTK

Polské úřady by měly rozhodnout v procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) rozšíření dolu Turów až v březnu, uvedla dnes v tiskové zprávě organizace Greenpeace. Žádá proto českou vládu, ať v té souvislosti požádá o odklad termínu pro dokončení přeshraničního procesu EIA. Podle organizace důl desítky let prokazatelně odvádí vodu z krajiny a po rozšíření bude nedostatkem vody trpět až 30.000 lidí na Hrádecku a Frýdlantsku.

Greenpeace uvádí, že polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi prodloužilo lhůtu pro své rozhodnutí v procesu EIA na březen 2020, měsíc před vypršením stávajícího povolení k těžbě. „Podle organizace Greenpeace by česká vláda měla tuto změnu využít a ve světle nových skutečností požádat o odklad termínu pro dokončení přeshraničního procesu EIA,“ píše organizace.

Kritizuje v té souvislosti, že pro přeshraniční proces platí termín 16. listopadu, přestože polská strana dosud nedodala některé informace nezbytné k důkladnému posouzení záměru. „Rozhodnout o dalším postupu vůči problematickému polskému dolu může vláda jako celek již během dnešního vládního zasedání,“ vybízí organizace.

Koncese pro hnědouhelný důl Turów by měla vypršet v dubnu příštího roku. Skupina PGE jako vlastník ale chce těžbu prodloužit do roku 2044. Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Spodní část takzvané dobývky je nyní 30 metrů nad mořem, v cílovém stavu by to mělo být až 30 metrů pod hladinou moře. Předpoklad je, že do roku 2038 by se těžilo devět až 11,5 milionu tun uhlí ročně, poté mezi 3,5 až sedmi miliony tun ročně. Důl zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, která zajišťuje osm procent dodávek energie v Polsku.

Liberecký kraj v září schválil 26 stran dlouhé připomínky k záměru rozšíření těžby. Uvedl, že nepovažuje za adekvátně vypořádané své výhrady a požadavky. Požaduje doplnění dokumentace EIA nebo vydání zamítavého rozhodnutí pro tento záměr.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nejen Adularya, Turci mají problém i se stavbou jaderné elektrárny. Rosatom jim vypověděl smlouvu
7. srpen 2022, 07:13
Dvojitá výhra. Křetínský znovu spouští odstavenou uhelnou elektrárnu, odškodnění mu ale zůstane
5. srpen 2022, 12:26
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se