Instalovaný výkon uhelných elektráren v Číně by mohl dosáhnout až 1300 GW

2. říjen 2019, 10:13
DomůUhlíInstalovaný výkon uhelných elektráren v Číně by mohl dosáhnout až 1300 GW

Čína plánuje do konce letošního roku uzavřít uhelné zdroje o celkovém výkonu téměř 9 GW. Dle čínského energetického regulačního orgánu se jedná o zastaralé zdroje, a ukončením jejich provozu cílí na omezení emisí skleníkových plynů a smogu. Navzdory uzavírání starých uhelných zdrojů je v plánu i zprovoznění nových, čímž by celková hodnota instalovaného výkonu čínských uhelných elektráren mohla dále vzrůst, a to až o 30 %.

Národní energetická správa neuvedla, kolik ze zmíněného cíle 8,66 GW, který představuje necelé jedno procento instalovaného výkonu Číny v uhelných zdrojích, již bylo dosaženo.

Všechny čínské provincie a regiony mají od vlády přikázáno uzavřít uhelné bloky, které mají instalovaný výkon nižší než 50 MW, jak uvedl regulátor v neděli na svých webových stránkách.

Vyřazeny z provozu mají být podle agentury Reuters rovněž i některé větší zdroje, a to až do 100 MW instalovaného výkonu, které dosáhly konce své plánované životnosti a nachází se v regionech s robustní síťovou infrastrukturou.

Provincie Henan, ležící ve střední oblasti Číny, která je jednou z nejvíce znečistěných provincií v zemi, je tak v letošním roce pod tlakem vyřadit z provozu celkem 1,6 GW instalovaného výkonu. Taktéž provincie Guangdong, poblíž Hongkongu, má uzavřít 2,3 GW instalovaného výkonu.

Čína přislíbila zmírnit svou závislost na uhlí a ve snaze omezit smog, který zemi sužuje, instalovala na většině svých uhelných elektráren technologie snižující emise.

Podíl uhlí na celkovém energetickém mixu Číny se od roku 2012 snížil z 68 % na loňských 59 %, poptávka po uhlí dosáhla vrcholu v roce 2013. Celková spotřeba energie v Číně nicméně nadále roste.

Čínská rada pro elektřinu predikuje, že celkový instalovaný výkon v uhelných zdrojích by se mohl z aktuálních zhruba 1000 GW vyšplhat až na hodnotu 1300 GW.