Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
Itálie by mohla přestat používat uhlí na výrobu elektřiny už v roce 2024, tedy o rok dříve, než bylo původně nv plánu. Řekl to dnes ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin. Podmínkou podle něj je, aby ceny plynu zůstaly na současné úrovni, napsala agentura ANSA. V Itálii je nyní v provozu sedm uhelných elektráren, z nichž jedna patří české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH).
„Úmyslem je opustit uhlí do roku 2025 nebo i dříve, já doufám v rok 2024, pokud ceny plynu vydrží,“ řekl na veřejné diskuzi ministr životního prostředí.
Podle něj se Itálie bude poté snažit přestat využívat při výrobě elektřiny ropu a až o mnoho desetiletí později i plyn.
Oficiální vládní dokumenty dosud uváděly jako datum, kdy Itálie přestane používat uhlí na výrobu elektřiny, rok 2025. V souvislosti s růstem ceny plynu a omezením dodávek této komodity z Ruska se loni uvažovalo o prodloužení provozu italských uhelných elektráren i po tomto datu. Itálii se však nakonec podařilo nižší dodávky z Ruska kompenzovat dovozem plynu z jiných zemí, například z Alžírska.
Podíl uhlí na výrobě elektřiny v Itálii činil vloni 7,5 procenta, zhruba o tři procentní body více než v roce 2021. V Itálii je v provozu sedm uhelných elektráren. Jednu z nich, která je na severozápadě Sardinie, vlastní český EPH skrze dceřinou italskou společnost EP Produzione. Elektrárna má instalovaný výkon 599 MW.
Mohlo by vás zajímat:
Itálie jako jeden z největších dovozců energie v EU bude zavírat elektrárny no výborně..... tomu se říká zdevastovaný trh... Ale nakonec pokud se situace výrazně nezmění pak během 2 let přejde většina odběratelů elektřiny u nás na spotové ceny nebo na tzv. fix na měsíc tedy vlastně spot a protože burza je díky povolence pod cenou uhelných el. , pak ty přestanou vyrábět a i my budeme čistým dovozcem elektřiny otázka je co se stane až se ty uhelné el. zcela odstaví.
Elektřina zdraží, protože nebude k dispozici žádný alternativní zdroj primární energie z likvidního dlouhého trhu nebo jehož odůvodněné náklady by byly pod domácí kontrolou. Šejkové se ještě víc nakapsují.
Například dnes ve 13. hodin jsme z Německa dováželi 26,5% naší spotřeby a 11,5% naší spotřeby z Polska. Dnes jsme dováželi i elektřinu ze Slovenska a z Rakouska.
Proč se nikde nepíše, že v sobotu skokově klesla produkce našich jaderných elektráren z 2500 na 1450 MWH a ten den nechali jet solary na maximum. Ve 12.30 2200 MWH - zatím nejvíce co jsem kdy vyděl. Normálně to omezují na max 1700 - 1800 MWH.
Nikde jsem nenašel žádný článek, víte o tom někdo více??
ČEZ potřeboval na temelínské dvojce udělat servisní úkon na turbíně, proto k tomu využil právě sobotu, kdy byla nízká spotřeba a současně vysoká výroba ze solárů.
Dík
Itálie se rozhoupala a začala instalovat FVE, pro které má výborné podmínky. Za 1Q 2023 byly v Italii zprovozněny FVE s celkovým výkonem 1 GW, za celý rok se v Italii zprovozní cca 4 GW = 6 TWh/rok.
Itálie má v uhlí instalovaný malý výkon, takže vypnutí uhlí velký dopad mít nebude. Každopádně Itálie má velký potencionál v solárech, ostatně Francie taky. V přepočtu na obyvatele je jejich instalovaný výkon nic moc.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se