Polské energetické společnosti navyšují dovoz uhlí, na vině je nízká domácí těžba

16. březen 2018, 14:58
DomůUhlíPolské energetické společnosti navyšují dovoz uhlí, na vině je nízká domácí těžba

Polské energetické společnosti se podle zdrojů oslovených agenturou Platts chystají k navýšení dovozu uhlí ze zahraničí. K nákupu uhlí ze zahraničí společnosti nutí situace na domácím trhu, kdy polští těžaři nejsou schopni pokrýt veškerou poptávku.

Velký zájem podle obchodníků panuje zejména o americké černé uhlí s vyšším obsahem síry, které je poté v Polsku smícháváno s domácím uhlím a následně dodáváno domácím elektrárnám i zahraničním zákazníkům. Za potřebou navýšení importu stojí pokles domácí produkce černého uhlí, která loni meziročně klesla o 6,9 % na 65,5 milionů tun.

Již na podzim loňského roku polský exportér Weglokoks oznámil, že kvůli nedostatku uhlí z domácích zdrojů musí  tuto surovinu dovézt ze Spojených států. Společnost dále uvedla, že americké uhlí je určeno pro klienty v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku. V budoucnu ho ale bude muset prodávat i na domácím trhu.

Polsko tak v loňském roce dovezlo o 61 % více uhlí než v roce 2016. Dovoz loni dosáhl 13,4 milionů tun, nejvyšší hodnoty od roku 2011. Pětinásobný nárůst zaznamenal dovoz ze Spojených států, odkud do země putovalo 840 tisíc tun uhlí. Na celkovém loňském importu uhlí se nicméně dodávky z USA podílely pouze z 6,3 %. Většinu uhlí Polsko dovezlo z Ruska, podstatně ale zvýšilo nákup i v Kolumbii.

Dominovat bude i nadále uhlí z Ruska

Podle dalšího obchodníka osloveného agenturou Platts je pravděpodobné, že v současném cenovém prostředí v Polsku bude upřednostňováno uhlí z Ruska, jelikož tamní společnosti budou muset udržovat vysoký dovoz uhlí s ohledem na pokles těžby v loňském roce.

Podle prognózy tamního ministerstva energetiky bude Polsko závislé na uhlí ještě celá desetiletí, jeho podíl na výrobě elektřiny by se měl do roku 2030 snížit ze současných 80 % na 60 %.