Růst globálního výkonu uhelných elektráren třetím rokem v řadě klesá

29. březen 2019, 10:35
DomůUhlíRůst globálního výkonu uhelných elektráren třetím rokem v řadě klesá

Přestože globální instalovaný výkon uhelných elektráren nadále roste, čistý přírůstek instalovaného výkonu třetím rokem v řadě klesá a loni dosáhl 19 GW. Nejvíce nového výkonu bylo i loni zprovozněno v Číně, v odstavování uhelných elektráren dominovaly Spojené státy americké.

Podle nejnovějšího reportu Boom and Bust 2019 z dílny enviromentálních organizací Greenpeace, Siera Club a Global Energy Monitor, který mapuje vývoj v oblasti instalovaného výkonu uhelných elektráren, bylo v loňském roce zprovozněno 50,2 GW nového instalovaného výkonu uhelných zdrojů.

Tradičním lídrem v oblasti nového instalovaného výkonu uhelných zdrojů byla i v roce 2018 Čína, kde bylo zprovozněno 34,5 GW nového výkonu. Následovala Indie se 7,7 GW a 8 GW připadalo na zbytek světa (zejména Indonésie, Japonsko, Pákistán, Filipíny, Jihoafrická republika, Tchaj-wan, Turecko a Vietnam).

Odstaveny byly uhelné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 31 GW, z čehož připadalo 17,6 GW na Spojené státy americké, 9 GW na Čínu a Indii a 3,7 GW na Evropskou unii.

Nový a odstavený výkon uhelných elektráren od roku 2000. Zdroj: Boom and Bust 2019

Rostoucí instalovaný výkon zdrojů ve výstavbě

Celkový instalovaný výkon uhelných zdrojů ve výstavbě vzrostl v roce 2018 meziročně o 12 % na 236 GW.

Za uvedeným nárůstem stojí zejména Čína, která znovu zahájila výstavbu zhruba 50 GW uhelných zdrojů, jejichž výstavba byla v minulosti pozdržena.

Kromě výše uvedených znovu zahájených projektů byla loni zahájena výstavba uhelných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 28 GW, což je meziročně o 39 % méně.

Nová výstavba byla zahájena v 11 zemích, kromě Číny zejména v Japonsku (2,7 GW), Indii (2,4 GW), Indonésii (2 GW), Vietnamu (1,3 GW) a Polsku (1 GW).

Instalovaný výkon uhelných zdrojů ve výstavbě. Zdroj: Boom and Bust 2019

Připravované projekty ubývají

Celkový instalovaný výkon připravovaných projektů výstavby uhelných elektráren klesl v loňském roce na 339 GW. Od roku 2015, kdy tento výkon činil 1090 GW, se jedná o pokles o téměř 70 %.

Za uvedeným poklesem stojí zejména Čína, která měla v roce 2015 plánované projekty s celkovým instalovaným výkonem 515 GW a v loňském roce to bylo „pouhých“ 70 GW.

Celkový instalovaný výkon plánovaných projektů výstavby uhelných elektráren. Zdroj: Boom and Bust 2019

„Navzdory zpomalení v oblasti nových povolení v Číně navrhla Čínská elektrizační rada (China Electricity Council) strop pro instalovaný výkon uhelných zdrojů v roce 2030 na 1 300 GW, což by umožnilo navýšit instalovaný výkon uhelných elektráren o 290 GW nad současnou úroveň – to je více než současný celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v USA (259 GW),“ stojí v reportu.