V USA se loni vytěžilo nejméně uhlí za posledních 40 let, letos je očekáván další propad

DomůUhlíV USA se loni vytěžilo nejméně uhlí za posledních 40 let, letos je očekáván další propad

Těžba uhlí je ve Spojených státech v posledním desetiletí na sestupu, přičemž v loňském roce klesla na nejnižší hodnotu od roku 1978. Podle očekávání vládní agentury byl pokles v letošním roce měl být ještě významnější, a těžba by tak mohla být na nejnižších hodnotách od 60. let.

Těžba uhlí v řadě zemí postupně klesá, přičemž výjimkou nejsou ani USA. Za prudkým poklesem stojí především klesající poptávka elektroenergetického sektoru, kdy uhelné elektrárny v USA čelí konkurenci zejména levného plynu a dále rostoucímu výkonu obnovitelných zdrojů.

V loňském roce se ve Spojených státech podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vytěžilo celkem 640 milionů tun uhlí, o 7 % méně než v roce 2018. Těžba tak byla na nejnižších hodnotách od roku 1978, kdy stávka horníků mezi prosincem 1977 a březnem 1978 zastavila většinu těžby v zemi.

Vývoj těžby uhlí v USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA

Centrem těžby uhlí v USA je stát Wyoming , který se na celkové těžbě loni podílel 39 %, čímž výrazně převýšil kterýkoliv jiný stát. Meziročně však tamní těžba klesla o 9 %. Druhým v pořadí je stát Západní Virginie, ve kterém se těží především koksovatelné uhlí. Díky relativně stabilní poptávce tak tamní těžba meziročně klesla pouze o 2 %. Ve státě Arizona naopak došlo loni k ukončení těžby uhlí, které přišlo s uzavřením uhelné elektrárny Navajo s přilehlým dolem Kayenta.

V příštím roce by se těžba mohla částečně zotavit

Těžba uhlí v USA klesá i nadále v letošním roce, kdy tamnímu uhelnému průmyslu nepomáhá ani současná koronavirová pandemie. Těžbu uhlí EIA odhaduje podle dat z železniční přepravy, přičemž od začátku roku se po železnici přepravilo o 27 % méně uhlí než ve stejném období v loňském roce.

Kromě nižší poptávky ze strany uhelných elektráren z důvodu poklesu spotřeby elektřiny a cen zemního plynu v návaznosti na restriktivní opatření pro omezení šíření koronaviru, se na celkové těžbě podepisuje i nižší vývoz. Výroba elektřiny v uhelných elektrárnách se v období mezi lednem a květnem meziročně propadla o 34 %, vývoz uhlí poté o 29 %.

V příštím roce by se nicméně těžba uhlí mohla se zotavením poptávky po elektřině a cen zemního plynu mírně vzrůst. EIA tak v současné očekává 7% růst.