Domů
Větrné elektrárny
GE chce do roku 2030 vyrábět lopatky větrných elektráren bezodpadově
Větrná lopatka
Zdroj: LM Wind Power

GE chce do roku 2030 vyrábět lopatky větrných elektráren bezodpadově

GE Renewable Energy se plánuje zcela zbavit odpadu při výrobě lopatek větrných elektráren, a to do roku 2030. Společnost uvedla, že právě z odpadu pochází zhruba třetina uhlíkové stopy výroby lopatek. Nově by tak veškerý materiál měl být znovu použit nebo recyklován. Kromě bezodpadovosti výroby chce GE pracovat také na recyklaci lopatek samotných po konci jejich životnosti.

Společnost GE Renewable Energy oznámila, že její dceřiná společnost LM Wind Power bude  do roku 2030 vyrábět lopatky větrných elektráren zcela bez odpadního materiálu. Díky použití materiálů v jiných oblastech a recyklaci tak úplně odpadne spalování a skládkování odpadu.

„Nyní se se chceme zaměřit na to, aby větrná energie byla nejen konkurenceschopná, ale také udržitelná. Není to jedno nebo druhé, ale obojí. Jsme odhodláni spolupracovat s našimi partnery na snížení uhlíkové stopy větrných turbín. Společně chceme být příkladem toho, jak průmysl transformuje svůj hodnotový řetězec, aby podpořil zelený přechod a přechod k oběhovému hospodářství. Bezodpadové lopatky jsou naším příspěvkem k tomuto průmyslovému poslání,“ říká Olivier Fontan, generální ředitel společnosti LM Wind Power.

Odpad vznikající při výrobě je pro mnoho průmyslových odvětví výzvou při snižování uhlíkové stopy. Například u LW Wind Power odpadové materiály a jejich likvidace představují třetinu uhlíkové stopy celého provozu. Průměrně se, podle společnosti, zhruba 20-25 % nakoupeného materiálu do finálního výrobku vůbec nedostane.

Recyklace větrných lopatek

LW Wind Power sice cílí zejména na eliminaci odpadu, ale zároveň pracuje na projektu DecomBlades. V něm, společně s dalšími partnery, chce zvýšit udržitelnost výroby lopatek skrz jejich recyklaci po konci životnosti. Zároveň společnost pracuje na nové generaci lopatek, jejichž recyklace by měla být ještě snazší.

První plně recyklovatelné větrné lopatky představila letos v září společnost Siemens Gamesa, která cílí na kompletní recyklovatelnost větrných turbín do roku 2040.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Pavel Karásek
6. prosinec 2021, 12:18

Opět bude mít jaderná mafie o argument míň proti OZE. To je další hřebíček do rakve jaderné energetiky.

hlpb
6. prosinec 2021, 12:36

Pavle, myslím, že až budou zveřejněný cenové nabídky nového bloku a následný úrok financování, to bude teprve hřebík a údiv. Ale zatím máme na tuto zábavu ještě několik let čas, protože u výstavby JE se jede na desítky let. Už teď se ale nemohu dočkat a počítám dny do spuštění nového bloku, na který si počkám už jen pouhých cca 20 let : )

Atom
6. prosinec 2021, 12:56

Jistě pane Bláha, u té větrné farmy jste úroky v potaz nebral, ale u jádra budou nejmíň dvojciferné. Další věc je pokrok u jádra nemožný, u OZE jitrnice co svět neviděl a vy už jich máte plnou chladničku.

Vinkler
6. prosinec 2021, 12:56

Zopakuji.

Více oze vůbec ničemu nepomůže. Když jedou je cena EE záporná. Tedy je jich už teď moc. Když nejedou, ať jich postavíte kolik chcete tak nejedou. Akumulace není a do 20 let nebude.

Jaderka jede obvykle 80-95 % doby. Tedy bez akumulace.

Pavel Karásek
6. prosinec 2021, 13:09

Do budoucna se počítá s provozem vodíkových systémů. Také se počítá, že při jejich velkosériové výrobě výrazně poklesne cena, stejně jako u fotovoltaiky.

hellokitty
6. prosinec 2021, 14:19

20 rokov to je strasne dlha doba, za tu dobu sme sa napr. od mobilnych telefonov s ciernobielym LCD displayom posunuli ku prirucnym pocitacom, ktore zastupia rolu nasich osobnych asistentov

akumulaci mam doma uz teraz, nie sezonnu, ale ked sa vesnica ponori po letnej burke alebo vichrici do tmy, tak ja si mozem zapojit lampu do backupovej zasuvky a citat si knizku nez to nahodia a lednicka a kotel mi z toho tiez ide nepretrzite par hodin

Milan Vaněček
6. prosinec 2021, 14:24

Pane Vinkler, V yjste jako gramofon který stále jede po té samé drážce. Pořád dokola.

Uvědomujete si, prosím, že FVE či VtE v Německu jedou víc než 95% doby s rozumnou cenou elektřiny a jen v několika procentech doby celého roku je cena záporná? A ta cena během drtivé většiny roku už předem vyřazuje z konkurence velmi drahé, NOVÉ jaderné elektrárny (když nemají zaručenu tak vysokou výkupní cenu jako Hinkley point 3)?

A když v JE vyměňují palivo (cca 50 dní v roce s údržbou) tak elektrárna nejede stejně jako FVE v noci či VtE za bezvětří?

Víte že v době počítačů, bateriové akumulace, chytrých sítí, meteorologických předpovědí počasí, umělé inteligence a propojení sítí už některé státy dovedou řídit rozvodné sítě i jinak, než je tomu u nás?

Prosím, přemýšlejte.

PetrD
6. prosinec 2021, 15:04

"A když v JE vyměňují palivo (cca 50 dní v roce s údržbou) tak elektrárna nejede stejně jako FVE v noci či VtE za bezvětří?"

Krásná demagogie, srovnávat FVE a VtE a náhodnou výrobou v rámci dne s jednoroční plánovanou odstávkou JE po 50 dní (po kterou jede záložní zdroj).

Ani když z ničeho nic vypadne 1GW Temelína, tak se nic nestane.

https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/silny-vitr-zpusobil-poruchu-vedeni-vvn-jihu-cech-provoz-prenosove-soustavy-bezpecnost-temelina-ohrozeny-nebyly

Vinkler
6. prosinec 2021, 15:13

Přemýšlejte vy. Jaké baterie máte k dispozici? A co se týče řízení sítí máme vzor v tečce a sledování kontaktů kovid. Takže

spíš ani za 20 let nebudou baterie na dostatečnou zásobu (měsíc?), které by byly levnější než atomka ( 200-400 miliard?).

Plyn je jen z ruska a za draho a cena poroste.

Martin Prokš
6. prosinec 2021, 16:09

Dobrý den,

Ad páně Vaněčkových: 95% doby s rozumnou cenou pro OZE.

Nooo ono moooc záleží na tom, co vezmete jako základ pro výpočet těch 95% doby a čemu říkáte rozumná cena a zda ta cena postihuje všechny náklady a zda je to rozumné měřítko podle kterého hodnotit zda je tento typ zdrojů hodný takové tlačenky jako Němci předvádí.

Protože když se třeba dnes 6.12.2021 v 16:00 kouknu na Agorameter, tak vidím, že OZE teda za poslední dny nic moc výroba a nebejt toho mraku konvenčního, tak by Německo bylo po tmě již třetí den. A když se podívám ještě o týden zpět, tak před týdnem by bylo po tmě souvisle 7 dní a před tím no skoro po tmě... Pak bych byl zvědavej na tu cenu elektrické energie.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/29.11.2021/06.12.2021/today/

Jo a už jen 25 dní do definitivního odstavení dalších 4+4 GW řiditelného výkonu v Německu. Pak jsem zvědav na cenu té elektrické energie. Již dnes je zase přes 150€/MWh kontrakt na příští rok - u nás v ČR. A emisenky letí nahoru závratně, nekdo je evidentně skupuje ve velkém.

richie
6. prosinec 2021, 17:23

to Milan Vaněček

"..Uvědomujete si, prosím, že FVE či VtE v Německu jedou víc než 95% doby s rozumnou cenou elektřiny a jen v několika procentech doby celého roku je cena záporná? .."

takto napisane je to potencionalne blud, skuste prosim upresnit z akej doby pocitate tych 95% a co je to "rozumna" cena

pretoze,ked si vytiahne data z Agory, tak pravidelne pocas poludnajsej spicky klesa cena EE a ked k tomu nahodou este aj trochu viac zafuka, tak sa blizi k nule - ano zaporna uz nieje tak casto, ale preco? .. pretoze uz vypinaju zdroje,ked to nestihaju spotrebovat/prenasat (ale samozrejme, vacsine vypnutym zdrojom sa musi preplatit cena akokeby vyrabali naplno - ci aj toto ste ratali do "rozumnej" ceny? )

A když v JE vyměňují palivo (cca 50 dní v roce s údržbou) tak elektrárna nejede stejně jako FVE v noci či VtE za bezvětří?

ehm .. tak toto je komentar blaha level .. netusim som, ze vam je potrebne vysvetlovat co je to neurcita predikovatelnost nahodnej vyroby a aky je rozdiel oproti dlhodobo planovanej udrzbe .. a este ktomu chcete tvrdit ze FVE a VTE nemaju planovanu udrzbu s odstavkou?

"..Víte že v době počítačů, bateriové akumulace, chytrých sítí, meteorologických předpovědí počasí, umělé inteligence a propojení sítí už některé státy dovedou řídit rozvodné sítě i jinak, než je tomu u nás?.."

Ale samozrejme,staci si pozriet historicke data z Agory a hned uvidime, ze Nemecko sa sice celkom slusne zlepsilo zaposlednych par rokov, ale stale im slusne ulietavaju nabehove krivky .. a aj to za cenu drahej regulacie (teraz uz) doplnkovych zdrojov, alebo "platenym" vypinanim nahodnych zdrojov ..

a to este len bude sranda, ked sa ta nahodna vyroba znasobi a okolite staty budu (z titulu ochrany svojich sieti) odpajat hranicne prepoje ..

tak pouzijem vase slova:

Prosím, přemýšlejte.

Milan
6. prosinec 2021, 13:02

@Karasek, vy jste nepochopil vůbec nic. Melete porád to same jako Rada na NP.

Tomas Urbanek
6. prosinec 2021, 17:04

Rada je zrejme uplny blazen. Kdyby zil pred 70 lety tak zrejme nahani kulaky do druzstev za zpevu internacionaly. A ti pritomni "radove" nejsou teda o moc lepsi.

Jen by me zajimalo jestli to delaji za penize a/nebo z presvedceni.

Jiří Vápeník
6. prosinec 2021, 21:19

Nic proti větru. Ale asi nejen ty lopatky, Německo: “ Podle odhadu spolkového úřadu pro životní prostředí bude třeba už v příštích letech recyklovat na 70 tisíc tun materiálu z větrných elektráren každý rok.”. (Loni web ČT24.)

Tomas Urbanek
6. prosinec 2021, 23:21

Zejmena offshore lopatky diky extremnimu namahani rychle odchazeji a i udrzba je znacne problenaticka. Sehnat techniky kteri na lopatky vylezou i ve vetru zajistit opravy nabeznych hran neni uz ted zrovna snadne.

Nekteri hujerove tu neustale pisi jak jsou tyhle zdroje levne na provoz. Tak ruzove to ale nakonec nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se