Domů
Větrné elektrárny
Municipality ve Švédsku odmítly za poslední 3 roky téměř 70 % plánovaných větrných elektráren
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Municipality ve Švédsku odmítly za poslední 3 roky téměř 70 % plánovaných větrných elektráren

Municipality ve Švédsku zamítly v letech 2020 až 2022 více než dvě třetiny projektů na výstavbu větrných parků. Největší podíl zamítnutých projektů byl zaznamenán v roce 2021, a to 75 %. Informaci přinesl zahraniční server Argus s odkazem na studii švédské asociace Swedish Wind Energy.

I přes probíhající energetickou krizi pokračují švédské municipality v zamítání projektů na výstavbu větrných elektráren. Větší podíl zamítnutých projektů připadá podle švédské větrné asociace na jih země.

Podle zveřejněných statistik bylo v roce 2022 zamítnuto 12 z celkových 17 plánovaných projektů. V roce 2021 byl podíl zamítnutých projektů ještě vyšší, když se švédské municipality vyslovily proti výstavbě 75 % plánovaných projektů. Rok předtím to bylo necelých 50 %.

Celkem bylo podle zveřejněných dat za období 2020 až 2022 ve švédsku zamítnuto 54 z plánovaných 80 projektů na výstavbu větrných elektráren.

"Rozvoj zdrojů elektřiny je do velké míry státní záležitostí. Proto jako důležité opatření vnímáme zavedení státních pobídek pro municipality, které se na rozvoji nových zdrojů podílí," uvedla švédská větrná asociace.

Podle zahraničního serveru Argus mohou švédské municipality projekt na výstavbu větrné elektrárny zastavit ve třech fázích - po podání žádosti o výstavbu, během formálního konzultačního procesu a během úvodních jednání před zahájením konzultačního procesu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Slavomil Vinkler
31. březen 2023, 06:20

Všichni jsou antifosilní, ale jen když nejde o NIBY.

Jiří
31. březen 2023, 08:25

Asi mají dost energie. Nebudou tedy brečet, že je drahá.

Petr prochaska
31. březen 2023, 08:35

A to Švédsko má 7x nižší hustotu zalidnění oproti ČR.

Pravoslav Motyčka
31. březen 2023, 20:04

K té hustotě zalidnění , ve Švédsku jsou lidé navíc koncetrováni na jihu, na severu je zalidněnost pod 1 člověka /km2 prakticky tam nikdo nebydlí. Pokud srovnáme Švédsko s Německem mají o polovinu více VTE na obyvatele než Němci. Díky jadernému programu mají cca o polovinu nižší emise CO2 než Němci a snižují je za posledních 10 let o 36% rychleji než Němci. Tepelných čerpadel se ve Švédsku loni prodalo téměř stejně jako v Německu. kde žije 8x více obyvatel. Z fosilních zdrojů využívají Švédové intenzivně jen ropu , kterou mají o 1/3 vyšší než my , plyn využívají jen málo a uhlí prakticky vůbec. Spotřeba ropy přitom dlouhodobě klesá.

Slavomil Vinkler
1. duben 2023, 06:28

No ja, ale Greta říkala, že vrtule plaší soby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se