
Německo zahájilo měření větru v odlehlých oblastech Severního moře
Německo potřebuje pro dosažení svých cílů rozvoje větrných elektráren na moři rozšířit oblasti pro jejich výstavbu i do odlehlých částí Severního moře. Za tímto účelem zahájilo několikaletou kampaň na sběr dat v oblasti 280 kilometrů od pobřeží.
Cílem Německa je do roku 2045 dosáhnout 70 GW instalovaného výkonu větrných elektráren na moři. Tento cíl je dokonce ukotven v zákoně o větrné energii na moři. K dosažení cíle je však třeba vybudovat další větrné elektrárny až do vzdálenosti 350 kilometrů od německého pobřeží Severního moře.
V těchto pobřežních oblastech nicméně chybí údaje o větrných a mořských podmínkách, které jsou nezbytné pro průzkum oblastí plánovaných pro větrné farmy a pro plánování nových projektů.
Za účelem získání potřebných údajů zahájilo Německo projekt nazvaný „MeteOR“, který probíhá ve spolupráci s Německou meteorologickou službou (DWD) a soukromou společností Fugro Norway. Vedle dvou měřicích bójí, které byly v oblasti rozmístěny, byly na mořském dně ukotveny dva měřicí systémy.
Bóje Seawatch společnosti Fugro Norway použitá pro měření. Zdroj: DWD
Zařízení budou po dobu nejméně tří let zaznamenávat oceánografické údaje, jako je vlnobití, mořské proudění, teplotu, slanost a tlak vody a obsah kyslíku ve vodě. Lasery instalované na bójích budou také měřit rychlost větru až do výšky 250 metrů nad hladinou, což je typická celková výška větrných turbín na moři.
Již během prvních bouří, které zasáhly Severní moře krátce po instalaci systémů, byly zaznamenány působivé údaje.
„Byla naměřena rychlost větru přes 90 kilometrů za hodinu ve výšce 160 metrů a maximální výška vln až 11 metrů," uvedl Thomas Möller, vedoucí oddělení sledování námořního klimatu v DWD.„Tyto údaje jsou nepostradatelné pro vyhodnocení meteorologických a oceánografických podmínek při předběžném průzkumu oblasti a poskytují zásadní informace pro další plánování rozšiřování větrné energie na moři v Německu,“ uvedl Dr. Johannes Hahn, technický koordinátor BSH.
V této souvislosti jsou naměřené údaje také důležitým podkladem pro hodnocení a další vývoj různých meteorologických a oceánografických modelů pro simulaci větru, vln a proudů.
Rozvoj offshore větrných elektráren v Německu
Průmyslové skupiny nedávno uvedly, že Německo je na dobré cestě k dosažení svých cílů v oblasti rozšiřování větrných elektráren na moři, ačkoli varovaly, že příští vláda po předčasných volbách, které proběhnou 23. února, by se měla držet současné trajektorie.
Německo aktuálně disponuje celkem 9,2 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren, v roce 2024 jich přibylo 0,7 GW. V nadcházejících letech se očekává podobný přírůstek, až ke konci desetiletí se očekávají významně vyšší přírůstky instalovaného výkonu.
V loňském roce vyrobily offshore větrné elektrárny v německém Severním moři přibližně o 8 % více elektřiny než v roce 2023.
Mohlo by vás zajímat:
Myslím, že o rychlost větru na moři takto daleko od pevniny nemusí mít Němci starost. Ovšem tyto další instalace můžou ovlivnit klima na pevnině. Staví se totiž stále větší větrníky, Poláci plánují 14 MW obludy (uvažuje se i o 20 MW) a ty budou ovlivňovat proudění větru ve stále větších výškách. V případě jednoho větrníku to je nic ale 100 x nic (v tomto případě 5000 x nic) by mohlo umořit osla=ovlivnit klima.
Jo větrný elektrárny, kravský a oslí prdy a co dál, co ještě může ovlivnit naše klima?
Co třeba CO2, metan a větrníky ?
Pane Vaněčku, vy si vždy dáváte záležet na vědeckém přístupu, takže bych od vás spíše očekával nějaký podložený výpočet, že 90GW zmařené síly větru v jeho celkovém množství nic neznamená.
Uštěpačná poznámka o kravských a oslích prdech vaši vědeckou erudici zrovna dvakrát neposílila.
Na nesmyslný komentář patří uštěpačná poznámka, za víc to nestojí.
A teď vážně: zřejmě si tady hodně lidí myslí, že se Němci vykašlou na VtE v Severním moři. Říkám Vám, že ne, obdobně jako se ze Severního moře těží zemní plyn a ropa, a je to úžasně výhodný biznis (viz přechod Norska z chudé země na druhou nejbohatší zemi v Evropě) a bude těžit až do vytěžení,
tak se bude ze Severního moře "těžit" elektřina, neustále, pomocí větrných elektráren.
Jde jen o tempo zavádění technického pokroku. Technický pokrok musí vítězit silou vyšší kvality a nižší ceny.
Ne že si nejací fanatici usmyslí, že zavedou uhlíkové povolenky (to je obrovská dań na všechny nízkopříjmové obyvatele EU a důchodce), že zavedou nuceně, jakou může mít Váš starý dům spotřebu energie na vytápění atd atd.
Naprosté šílenství (lidí přesvědčených že to dělají pro dobro lidstva).
To bych spíše věřil, že nás, Karle, tady všechny umoříte vy, tím nesmyslným strašením bez reálné podstaty.
Důležité je instalovat větrné elektrárny jak na severní tak na jižní polokouli tak, aby nemohlo dojít k vychýlení zemské osy vlivem nerovnováhy. Chlape nejste tady špatně, tohle není konspirační koutek.
Větráky takto daleko od pevniny asi nebudou mít na ČR vliv. Nicméně větráky na severu Německa podle mne vliv mají. Dříve chodily dešťové srážky hodně od severoýchodu, dnes chodí hlavně z jiných směrů a ze severovýchodu pokud něco přijde, tak je to roztrhaná fronta, že které skoro nic nezaprší.
Teda severozápadu.
Dříve i nyní mezi námi a Německem stály hory a podívejte se na výklad pojmu srážkový stín a potom na rozdělení proudění větru podle výšky a přestaňte číst blbiny a posílat je dál.
No mám takový pocit, že německý zákon nebude dodržen. 60.8GW za 21 let jsou 3 GW za rok, aktuálně jedou čtvrtinovou rychlostí.
Tak to bude za 30 let, nebo později. Obdobně jako se ze Severního moře těží zemní plyn a ropa, a je to úžasně výhodný biznis (viz přechod Norska z chudé země na druhou nejbohatší zemi v Evropě) a bude těžit až do vytěžení,
tak se bude ze Severního moře "těžit" elektřina, neustále, pomocí větrných elektráren.
Jde jen o tempo zavádění technického pokroku. Technický pokrok musí vítězit silou vyšší kvality a nižší ceny. Ne že si nejací fanatici usmyslí, že zavedou uhlíkové povolenky (to je obrovská dań na všechny nízkopříjmové obyvatele EU a důchodce).
Jako by vysoké náklady na stavby offshorových větrných farem nebyly dosud problém, ještě je prodražíme odlehlými lokalitami....
Napsal jsem pár odpovědí, ale vše se "prověřuje", tak to možná zítra uvidíte, nebo vůbec ne. Nevadí, stejně racionalita a technický pokrok v EU prohrává a já to nezměním
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se