Ochota platit za plochy pro offshore parky klesá, příjmy z aukcí v Německu padají
Německo v posledních letech změnilo model svých aukcí pro offshore parky, kdy developeři mají místo soutěžení o podporu naopak platit. V minulém roce aukce přinesly očekávání, že investoři budou za vysoutěžené plochy platit miliardy eur. Letos se situace nicméně obrací. Poslední aukce přinesla překvapení, kdy má investor za plochy pro parky o výkonu 4 GW zaplatit pouhé stovky milionů eur.
Německo má za sebou letošní dvě aukce pro offshore větrné elektrárny, ve kterých developeři soutěží o plochy na jejich výstavbu. V první aukci, která proběhla na začátku června, se soutěžilo o oblasti ve Severním moři s potenciálem 2,5 GW výkonu. První letošní kolo dopadlo ještě relativně uspokojivě, kdy developeři mají za právo postavit a provozovat parky zaplatit 3 miliard eur. Průměrná cena za vysoutěžený gigawatt výkonu však podle regulátora loni činila 1,8 miliardy eur, byla tedy o polovinu vyšší.
Za vynaložené prostředky nicméně developeři získají právo na připojení k síti, které zajišťuje provozovatel přenosové soustavy. Naopak z plateb mají těžit převážně němečtí odběratelé elektřiny, jelikož budou využity na snížení cen. Tyto platby budou provozovatelé parku postupně odvádět po jejich zprovoznění. Dva větrné parky z prvního letošního kola, jeden o instalovaném výkonu 1 GW a druhý 1,5 GW, by měly zahájit provoz do roku 2031. Desetina z vysoutěžených plateb bude putovat na ochranu životního prostředí, přičemž tyto finance musí developeři státu uhradit do jednoho roku.
Druhé kolo zřejmě dopadlo o poznání hůř
V druhém letošním kole se soutěžilo o tři oblasti, které byly již prozkoumány vládní agenturou, i z pohledu větrného potenciálu. Celkově by měly nabídnout prostor pro offshore větrné parky o instalovaném výkonu 5,5 GW.
V tomto případě nicméně německý síťový regulátor nezveřejnil vysoutěžené ceny. Německá společnost RWE, která v aukci vysoutěžila dvě ze tří ploch, každou pro parky o instalovaném výkonu 2 GW, však výsledné ceny sama oznámila. Podle tiskové zprávy společnosti by za ně měla zaplatit pouhých 250 milionů eur, tedy zlomek ceny z předchozích kol. Poslední plochu si zajistila společnost Waterekke Energy, ta cenu ale nezveřejnila.
Realizace těchto větrných parků stále není zcela jistá, sama RWE uvádí, že investiční rozhodnutí by mělo padnout až v letech 2027 a 2028. Výstavba parků by poté měla být zahájena do dvou let a provoz by poté měly zahájit v letech 2031 a 2032.
Podle Stefana Thimma, ředitele oborové asociace BWO, by tyto větrné parky mohly mít relativně nízký koeficient využití výkonu. K tomu může docházet v situacích, kdy jsou parky příliš blízko sebe a jeden může druhému "stínit". I toto riziko se tak mohlo podepsat na výrazném propadu vysoutěžených cen vůči předchozím kolům.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se