První turbína největší mořské větrné elektrárny světa dodala elektřinu do sítě
Projekt britské offshore větrné elektrárny Dogger Bank dosáhl prvního významného provozního milníku. Na své místo technici umístili a zprovoznili první turbínu Haliade-X o výkonu 13 MW. Ta záhy na to začala dodávat první elektřinu do sítě pomocí stejnosměrného kabelu. Celkový výkon elektrárny ve třech etapách dosáhne 3,6 GW a bude největším offshore větrným parkem na světě.
Společnost SSE Renewables oznámila, že první větrná turbína jejího projektu Dogger Bank začala dodávat elektřinu do sítě Spojeného království. Výroba začala v sobotu 7. října večer skrze stejnosměrný vysokonapěťový kabel (HVDC) spojující projekt s pevninou. Větrný park Dogger Bank se nachází v Severním moři ve vzdálenosti zhruba 130 kilometrů od východního pobřeží Anglie.
„Větrná energetika na moři je zásadní pro výrobu obnovitelné energie, která může dodávat energii britským domácnostem z britských moří. Proto je fantastické vidět největší světovou větrnou farmu Dogger Bank, která dnes poprvé vyrábí elektřinu. Posílí nejen naši energetickou bezpečnost, ale vytvoří pracovní místa, sníží účty za elektřinu a udrží nás na cestě k uhlíkové neutralitě," uvedl britský premiér Rishi Sunak.
Projekt Dogger Bank, který se skládá z celkem tří fází (A, B a C), disponuje obřími větrnými turbínami Haliade-X od GE. Celkem jich na ploše odpovídající oblasti Velkého Londýna bude instalováno 277, pro fáze A a B o výkonu 13 MW a pro fázi C dokonce o výkonu 14 MW.
Obří turbíny největší offshore větrné elektrárny
Větrné turbíny instalované v Dogger Bank mají 107m dlouhé lopatky a dosahují výšky 260 m, což je pro srovnání dvojnásobek výšky ikonického londýnského kola London Eye. SSE Renewables uvádí, že jediné otočení větrné turbíny vyrobí dostatek energie pro dvě průměrné britské domácnosti.
„Hodně se mluvilo o potřebě vybudovat domácí zdroje energie a my pro to podnikáme kroky v masivním měřítku. Dogger Bank významně posílí energetickou bezpečnost Spojeného království, cenovou dostupnost a vedoucí postavení v boji proti změně klimatu. Přesně tak bychom měli reagovat na energetickou krizi," uvedl Alistair Phillips-Davies, generální ředitel společnosti SSE.
V instalaci dalších turbín technici budou pokračovat další tři roky. V roce 2026 by měl být celý offshore větrný park uveden do komerčního provozu. Se svými 3,6 GW se Dogger Bank stane největší větrnou offshore elektrárnou na světě.
Mohlo by vás zajímat:
Než se pustíme do takového megalomského nákladného projektu, mělo by se vzít v úvahu, jak to bude z ekonomikou při dlouhodobém provozu potřebné pro návratnost takto vložených investic. To nelze porovnávat se současností. Vrata OZ v celém svém spektru se otevírají celosvětově na max. a navíc o ně bude prioritnější zájem ve smyslu odběru vyrobené energie.
Já bych začal tím, že u nás napustíme moře....
Máte to kousek, začněte u Hřenska špuntovat.
necyklopedie . org / wiki / Soubor:CeskaPrehrada.png
Pokud se ty předpovědi o stoupání hladiny moří potvrdí, a hladina se zvýší asi tak o 250 m, tak z ČR bude prakticky přímořský stát. A pak, ne dříve, si ty větráky nainstalujem. A, možná, se to i vyplatí.
Hrensko lezi pouhych 123 m.n.m. Hrensko je dle mych informaci nejnize polozene misto v CR. Tak staci nejaka vetsi Tsunami a mame v Labi slanou vodu.
A vy si myslíte, že to investor neudělal? To by byl u takhle velkého projektu asi první v historii.
Tato odpověď měla patřit také "k článku o plánovéné JEDU". Pan Veselý jistě bude souhlasit. :-)
Souhlasím, takhle velké investiční projekty nejsou pro srandu králíkům. Však u Dukovan stát dělá všechno možné jen, aby politici toho "bílého slona" měli.
Omluva. Mělo patřit k článku o plánovéné JEDU.
ze zrovna Sunak si berie do ust uhlikovu neutralitu, ked ju sam svojimi vyhlaseniami uspesne sabotuje
Se jim povedlo sehnat levné financování.
V roce 2019 získali CFD na 40 liber/MWh, s úpravou o inflaci to je letos 48.73 -> 56.3Eur/MWh
pokud budou mít koeficient využití 50%, tak za rok vyrobí 15.5TWh
To je mnohem levnější (a rychlejší) než Hinkley Point 3. Obrovský rozdíl v ceně za MWh. To se Angličanům vyplatí.
Inspiroval jste mě k tomu, že jsem si ten koeficient využití dohledal. Investor deklaroval, že očekává 63%, tj. 19.8 TWh/rok.
Vítr je pro Anglii velmi dobrý zdroj. Zejména když nejsou VTE z pevniny vidět.
Tak a teď se inspirujte a dokažte své tvrzení z včerejška
"Když postavíte 1 GW plynovou elektrárnu+ 1 GW FVE + 1 GW VtE + 1 GW/ 10 GWh baterii, vyjde vás to pořád ještě levněji než Mochovce 3+4."
V ČEZu už to mají spočítané, zeptejte se jich, proto budou stavět FVE+VtE+akumulaci(baterie i přečerpávací VE)+plyn. To už uvidíte v tého dekádě.
(A z příkazu vlády možná i JE? v dekádách příštích?)
Já se ptám toho, kdo to tvrdil. Předpokládám, že p. Veselý je svéprávný a dokáže své tvrzení obhájit.
Nevím proč bych se Vaněčku měl ptát ČEZu.
ČEZ bude stavět jak FVE+VtE+akumulaci+plyn, tak JE, takže o tom co je levnější to neříká vůbec nic a vy jste jako obvykle argumentačně úplně mimo, Vaněčku. To "z příkazu vlády" jste si vymyslel, se stejnou (ne)věrohodností by se dalo tvrdit, že "z příkazu vlády" staví i cokoliv ostatní.
ČEZ si spočítal, že je pro něj nejvýhodnější stavět FVE+VtE+akumulaci+plyn. Nedělejte z nich hlupáky, nemyslete si že Vy jste chytřejší. A taky to postaví už v této dekádě. Je to rozhodnutí ČEZu , se souhlasem svého největšího akcionáře.
ČEZ si spočítal, že je pro něj nejvýhodnější stavět FVE+VtE+akumulaci+plyn. Nedělejte z nich hlupáky, nemyslete si že Vy jste chytřejší. A taky to postaví už v této dekádě. Je to rozhodnutí ČEZu , se souhlasem svého největšího akcionáře.
ČEZ si nic takového nespočítal, opět si vymýšlíte naprosté bludy, Vaněčku. Pokud ČEZ někde něco bude v "této dekádě" stavět, tak díky podpoře státu typu Modernizační fond, rozdílový kontrakt, kapacitní platby apod. Nic to tedy nevypovídá o tom, co je výhodnější.
Ano, stejně jako v případě ZEVO Mělník, kdy ČEZ očekává dotaci 6,1 mld. Kč při ceně zakázky cca 12,3 mld. Kč.
Milan Vaněček 14. říjen 2023, 10:56
ČEZ si spočítal, že je pro něj nejvýhodnější stavět FVE+VtE+akumulaci+plyn. Nedělejte z nich hlupáky, nemyslete si že Vy jste chytřejší. A taky to postaví už v této dekádě. Je to rozhodnutí ČEZu , se souhlasem svého největšího akcionáře.
poprosim Vas p. Vanecek, to uz ste sa celkom opustil? Nerobte zo seba hlupaka.
Ano, samozrejme ze je to pre nich vyhodne stavat, inak by do toho nesli, ale aj takemu "ekonomovi" blahovi je jasne, ze ta vyhodnost je skryta v podpore, dotaciach, cerpania roznych podpornych schem a podobne ... a ze to daju este v tejto dekade? Samozrejme ze ano, ved tie prostriedky su viazane na sucasne programovacie obdobie a ak by to nestihli, tak by to museli zatiahnut zo svojich cele..
Ale to absolutn neznamena, ze JE nie su vyhodnejsie ..
a este dodatok - kedze ste tam dali aj PVE - ano generalku Orlik uz nutne potrebuje a CEZ ho "planuje" uz dobrych desat rokov, tak preco nevyuzit aktualne dondy/podporu a este si spravit aj dobre PR, to je prosim bizinis a robia ho dobre (zial zatial hlavne z kratkodobeho pohladu - aj tu chce kazdy zarobit co najskor :( )
Pán Studnička, prosím Vás tie batérie majú koľko rokov životnosť?
Pane Meško, toť otázka? Nicméně myslím, že budeme rádi za porovnání investičních nákladů uváděných zdrojů.
Zatím p. Veselý dělá typického mrtvého brouka.
V červenci 2023 Čína postavila větrník 16 MW, nyní bude stavět 18 MW a ve vzdálenějším hotizontu 20 MW.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se