Domů
Větrné elektrárny
Světové instalace offshore větrných elektráren loni zaznamenaly 35% nárůst

Světové instalace offshore větrných elektráren loni zaznamenaly 35% nárůst

V loňském roce bylo po celém světě instalováno 6,1 GW výkonu ve větrných elektrárnách na moři. Ve srovnání s předchozím rokem to činí více než 35% nárůst. Největší podíl na nových instalací měla Evropa, žebříček jednotlivých zemí však vede Čína s 2,4 GW nového výkonu. Celkem je světově na moři instalováno 29 GW větrných elektráren.

Podle nejnovějších údajů Global Wind Energy Council (GWEC) bylo v roce 2019 instalováno 6,1 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren. Pro průmysl to tak byl rekordní rok a nárůst o 35,5 % oproti roku předchozímu, během kterého bylo nainstalováno 4,5 GW.

Celkový světový instalovaný výkon offshore větrných elektráren je zhruba 29 GW, což činí přibližně 10 % z celkového instalovaného výkonu všech větrných elektráren.

Největším trhem pro offshore větrnou energetiku zůstává Evropa, která v roce 2019 zaznamenala 59% podíl na nových zařízeních. Zbytek instalací, představujících zbývajících 41 %, se uskutečnil v Číně, na Tchaj-wanu a v Japonsku.

Většina nových zařízení je z vyspělých evropských trhů. Asijsko-pacifický region však stále více přispívá k růstu, přičemž vedoucí postavení zaujímá Čína, která patří k celosvětové špičce v oblasti nových instalací offshore větrných elektráren,“ uvedl Ben Backwell, generální ředitel GWEC.

Z jednotlivých států instalovala nejvíce větrných elektráren na moři Čína s více než 2,3 GW. Následovali ji Spojené království s Německem s novými instalacemi ve výši 1,8 GW a 1,1 GW. Řádově stovky MW nových elektráren zprovoznili Dánsko (374 MW), Belgie (370 MW) a na Tchaj-wan (120 MW).

Potenciál plovoucích elektráren?

V Portugalsku a Japonsku byly uvedeny do provozu elektrárny s výkonem menším než 10 MW, ovšem všechny byly z kategorie plovoucích větrných elektráren.

„Je také vzrušující sledovat instalaci plovoucích větrných elektráren. Jakmile tato technologie dosáhne průmyslového měřítka, otevře se celý nový trh a příležitosti pro větrnou energii,“ dodal Backwell.

Předpovědi GWEC ukazují, že do roku 2024 by mohlo být na celém světě instalováno až 50 GW offshore větrných elektráren. Celkově by se tak instalovaný výkon dostal na téměř 90 GW.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.