Domů
Větrné elektrárny
TenneT hledá partnery pro připojení 40 GW offshore větrných elektráren do roku 2030
Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE
Zdroj: EWE

TenneT hledá partnery pro připojení 40 GW offshore větrných elektráren do roku 2030

Nizozemský provozovatel přenosové soustavy TenneT, který provozuje i část přenosové soustavy v Německu, se připravuje na masivní nárůst výroby elektřiny z offshore větrných elektráren v Severním moři, s nímž počítají Německo, Nizozemsko, Dánsko a Belgie. Pro tyto účely připravuje nové rámcové dohody, které chce uzavírat s partnery potřebnými pro realizaci jednotlivých projektů. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

TenneT uvedl, že plánuje uzavřít dohody s klíčovými partnery na období až 8 let. Dohody by měly pokrývat jak výstavbu plošin umístěných na moři, tak výstavbu rozvoden a další infrastruktury na pevnině.

Celkově by díky navýšení výkonu jednotlivých přenosových linek z nyní typických 700 MW na 2 GW mělo vzniknout 15 až 20 nových propojení s německou a nizozemskou elektrizační soustavou. Investiční náklady na tato nová vedení by dle TenneTu mohly činit až 30 miliard eur.

Nová přenosová vedení mají umožnit přenos výkonu z offshore větrných elektráren, které mají být do roku 2030 vybudovány v Severním moři. Z celkových 65 GW, na které společně cílí Německo, Nizozemsko, Dánsko a Belgie, připadá zhruba 40 GW právě na německé a nizozemské pobřeží.

"Zrychlený rozvoj obnovitelných zdrojů nabízí spoustu příležitostí. Abychom je využili, bude nutná spolupráce na všech úrovních. Nový rámec spolupráce umožní více flexibility, technologický pokrok a bezpečné plánování pro účastníky trhu," uvedl provozní ředitel TenneTu Tim Meyerjürgens.

TenneT aktuálně zajišťuje přenos výkonu z offshore větrných elektráren o celkovém výkonu 9,7 GW, z čehož 7,2 GW je instalováno při německém pobřeží a 2,5 GW při pobřeží Nizozemska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se