
V Německu by mohl znovu ožít boom větrných elektráren, nových projektů s povolením rychle přibývá
Poté, co rozvoj větrné energetiky začal v Německu před 10 lety nabírat na obrátkách, se výstavba nových zdrojů zpomalila. Poslední roky tak přírůstek nového výkonu klesl výrazně pod rekordní hodnoty z druhé poloviny předchozí dekády, za čímž stál převážně nízký objem projektů způsobený zdlouhavými povolovacími řízeními. V poslední době se však začala situace měnit, kdy počet nových projektů prudce roste. V letošním roce by se tak objem nově zprovozněných zdrojů mohl pohybovat okolo 5 GW, tedy blízko rekordu z roku 2017.
Větrné elektrárny, spolu s fotovoltaikami, tvoří pilíř německé Energiewende, tedy transformace tamního energetického sektoru. Zatímco nové solární zdroje v Německu v posledních letech přibývají stále rychleji, v případě větrných elektráren se rozvoj zpomalil.
Německo ke konci loňského roku disponovalo zhruba 100 GW instalovaného výkonu ve fotovoltaikách. Ty vzhledem k silné sezonalitě výroby dodávají často až nežádaně vysoké objemy elektřiny v průběhu léta. Pro zimní období, které se zároveň vyznačuje vyšší poptávkou po elektřině, jsou nicméně klíčové právě větrné elektrárny.
Podle serveru S&P Global dosahuje instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu něco přes 63 GW. V loňském roce tyto zdroje vyrobily přibližně 111 TWh, o něco málo méně ve srovnání s rokem 2023. V loňském roce přitom instalovaný výkon v onshore větrných zdrojích v Německu vzrostl o zhruba 2,5 GW, jelikož kromě budování nových parků bylo zhruba 0,7 GW instalovaného výkonu vyřazeno z provozu.
Navzdory oživení výstavby je dosažení cílů nejisté
V Německu se nicméně blýská na lepší časy, a to vzhledem k výraznému nárůstu nových projektů. Podle německé asociace pro větrnou energii (BWE) by v letošním roce mohl instalovaný výkon onshore větrných parků vzrůst o 4,8 až 5,3 GW. V loňském roce se podle asociace meziročně zdvojnásobil objem nově povolených projektů na 14 GW. Za poslední dva rok tak prudce vzrostl potenciál nových zdrojů, které by měly zahájit provoz v následujících letech.
"Teď už zde nesmí být žádný bod zlomu. Díky rekordním výsledkům za rok 2024 (v oblasti povolování nových projektů a aukcí) jsou cíle EEG (zákona o obnovitelných zdrojích) na dosah," řekl podle S&P Global Baerbel Heidebroek, prezident BWE.
Analytici S&P Global Commodity Insights očekávají, že během letošního a příštího roku by v Německu mohl instalovaný výkon v onshore větru vzrůst o 12 GW. Do konce roku 2029 by podle nich mohl celkový instalovaný výkon dosáhnout 98 GW, což je hodnota stále výrazně pod cílem pro rok 2030 o hodnotě 115 GW.
Mohlo by vás zajímat:
Mozu ich mat aj 2x tolko, aj 10x ale ak nefuka tak vykon bude 0,0.
Tak ako vidime posledne dni cca od noveho roka ?, kedy takmer v celej europe niesu nikde vhodne podmienky na slusnu produkciu. Mozno jedine anglicko a od zajtra na dva dni sever nemecka a pobaltie.
Nemecko to pokryva zvysenou spotrebou plynu a vyciciavanim susedov.
Esteze mame miernu zimu, inak by zasobniky plynu uz boli takmer prazne.
Odber je znacny zatial co plnenie je zanedbatelne.
Kto chce vidiet udaje o stave zasobnikov staci vygooglit AGSI GIE eu.
A výrobu se spotřebou zde na Energostatu. Skoro celý uplynulý týden v Německu výrazný nedostatek elektřiny. Nestačil by ani dvojnásobný instalovaný výkon ve VtE.
Poměry které platí dnes, rozhodně nebudou platit v delším časovém horizontu a kdo s tím nedokáže počítat, tak se mu žádného holuba v letu nepodaří sestřelit, když to převedu obrazně do představy střelce na holuba. K úspěchu se musí počítat s předstihem, to Vám poví všichni úspěšný střelci a nejen oni. Energetika se na víc pohybuje tempem před několika lety zjevně zcela nepředstavitelným a s tím je třeba počítat, neboť od toho se bude odvíjet budoucí ekonomika státu a v tom by měla být shoda.
Zase snůška bezobsažných kydů. Když mluvíte o počítání, nějaká čísla poskytnete?
Pěkný právě nový článek k problematice čerstvé dunkelflaute (připomínám, že už třetí za poslední cca 2 měsíce), cenám elektřiny a potřebě množství OZE, včetně VtE v odkazu:
Krásně je tam "vypreparovaná" výroba ve VtE a FVE v uplynulém týdnu v Německu v porovnání se spotřebou. Můžete si pak "virtuálně násobit", kolik by jich bylo potřeba.
Taky je to o (prý ideálním) doplňování VtE a FVE. Pozdravuji speciálně pana Vaněčka.
Nebo o způsobech, jak to řešit a o tom, že většina těch způsobů je neproveditelných, nebo by stejně ani za vysokých nákladů nebyly schopny situaci řešit.
Za chvilku tu je zelena uderka a budu si krochkat nad tym ake rekordne mnozstva ee oze vyrobili v roku 2024 a to co pises nieje pravda :D Aj ked velka cast je nepouzitelna nadvyroba za zaporne ceny :D
@Lukáš 22. leden 2025, 11:31
Ta "nadvýroba" za záporné ceny se nikam nevypaří, ale spotřebuje a možná vás překvapí i to, že někdo nákup za zápornou cenu uvítá.
Jednak část té potenciální "nadvýroby" se vůbec nevyrobí, protože třeba domácí FVE nemá povoleny přetoky anebo bude nutno stále častěji ty FVE přes poledne vypínat (omezovat výrobu).
Druhá věc je, že také síť musí být schopna ty nárazové přetoky přenést. Třeba od rozptýlených FVE k velké centrální akumulaci. K tomu jsou, a ještě budou značné náklady na posilování sítí.
A za třetí krátkodobé záporné ceny nejvíce svědčí nehospodárné spotřebě elektřiny typu svícení ve skleníku za jasného poledne, nebo speciálních mařičů elektřiny. Okamžitý bezrizikový zisk bez, nebo s velmi nízkými investičními náklady.
@Bob 22. leden 2025, 12:53
Tak nadvýroba co se nevyrobí jaksi nezpůsobuje záporné ceny:-)
O přetoky z domácích FVE vůbec nejde, ty mají na cenu elektřiny zanedbatelný vliv.
Žádná centrální akumulace se nestaví, naopka akumulaci plánují i současní majitelé velkých FVE, tedy v místě výroby.
Naopak distribuční síť musí být robustní pro bodobou výrobu z jaderek a následně rozvody po celém státě.
A co se týká vašich oblíbených mařičů, to je naprosto okrajová záležitost, ale věřím, že máte dalšího koně vedle roční akumulace, elektro lyzérů a vodíku:-D
Bobe, to je jen vaše představa a názor, že nadvýroba energie vzniká právě kvůli FVE nebo VTE. Naopak v době slunečného nebo větrného počasí jsou VTE a FVE nejlevnější zdroje v soustavě, všechny ostatní včetně jaderných vyrábí energii za mnohem vyšší cenu. Je tedy zcela logické a ekonomické omezovat/vypínat zdroje dražší tj. uhelné, plynové a jaderné. A přesně toto se děje, každý rok OZE v Evropě zvyšují svůj podíl na úkor fosilních a jaderných zdrojů.
To je jen vaše představa, Bláho, že "nadvýroba energie" nevzniká právě kvůli FVE nebo VtE, zrovna tak jako je jen vaše představa že je "zcela logické a ekonomické omezovat/vypínat" jadernou elektrárnu, která má svojí výrobu dávno prodanou klidně na několik let dopředu, na úkor zdrojů které prodávají elektřinu na den dopředu, protože ještě před týdnem nikdo neměl nejmenší tušení kolik ten den vyrobí. Jaderná elektrárna má navíc marginální náklady podobné jako ty VtE a FVE, které je vypnout dokonce výrazně jednodušší. Nedělá se to jen proto, že jsou od tržních cen na rozdíl od jaderných elektráren odstíněny provozními dotacemi, takže je jim úplně jedno kolik za výrobu na trhu dostanou nebo zaplatí, když to stejně dorovná spotřebitel nebo daňový poplatník.
To Pavel Svoboda 22. leden 2025, 13:15
Samozřejmě, že hlavně FVE a to všechny v součtu (včetně těch domácích) způsobují za dobrých podmínek polední nadvýrobu.
Ale pak taky k večeru rychlé ubývání výkonu a v době večerní odběrové špičky už většinou nevyrábějí nic.
A takové kolísání neumožňuje většinu zdrojů (uhelné, paroplynové, JE) vypnout. Nestačily by totiž najet na večerní špičku.
A jestli chcete namítnout a argumentovat akumulací, tak té máme tak na jednotky až desítky minut, místo potřebných min. desítek hodin. A i tak je to drahé.
A pro Jardu: ale staví se i centrální (velké a samostatné akumulace) a bude jich s LEX OZE 3 daleko více.
A pořád se staví i velké solární parky zcela bez akumulace. Ostatně akumulace na 2 hodiny nabíjení/vybíjení skoro nic neřeší.
P.s. Připomeňte mi kolik máte výkon své FVE a kolik máte kapacitu akumulace a jak dlouho trvá nabíjení Vašeho akumulátoru plným výkonem FVE a to z 20 na 80% kapacity? Nebo ještě lépe použijme průměrnou instalaci za minulý rok : cca 10 kWp a 10 kWh. to je nabito (z 20 na 80%) za 36 minut polední výroby za jasného počasí. Vše ostatní (minus minimální spotřeba ve stovkách W, když nejste doma, případně přihřátí bojleru) jde do přetoků.
@Bob 22. leden 2025, 22:42
Pokud stojíte o mou odpověď, tak by bylo vhodné nedávat reakci na mě do prostřed jiného komentáře.
Jasně, koncentrace výroby našich jaderek do dvou bodů nevadí, ale úložiště je hrozný problém:-)
Přetoky mé FVE se velice pravděpodobně spotřebují ještě v obci, nedostanou se za trafo a co se týká přetoků jiných, tak pokud jsou problématické, tak ať je ČEPS nechá vypnout nebo omezí, možnosti pro to má.
To Jarda 23. leden 2025, 07:32
Jenže vedení k JE už je vybudované, k odpovídajícímu výkonu v akumulaci by muselo být vybudováno.
V odkazu máte mapku VVN vedení u nás:
Představte si, že elektřinu potřebujete dostat (třeba z jižních Čech) do prahy.
A je jedno, jestli to bude z mnoha rozptýlených FVE, nebo o něco méně velkých bateriových úložišť o výkonu 2 GW rozptýlených po celých jižních Čechách.
1) Musíte mít v každém případě páteřní VVN vedení do Prahy z jižních Čech
2) v případě JE Temelín přípojku několik km VVN do Kočína
3) Alternativa pro rozptýlené zdroje by byly navíc další stovky km vedení na VN a případně u malých instalací i nižší tisíce km na NN a trafostanic. Nových, nebo posílených a s většími ztrátami přenosem.
Pro Dukovany to platí také, když rozvodna Sokolnice je přirozeným uzlem sítě a ani propojení Dukovany-Slavětice-Sokolnice je poměrně krátké.
@Bob 23. leden 2025, 10:42
Je vybudované z velké části za sociku, stejně jako Dukovany, to se potom porovnávají náklady a kritizuje nově budované řešení.
Jenomže byla většina postavena na energetiku minulého století a podle toho to taky vypadá.
Vidím to u nás, vyšší desítky let na koncová vedení nikdo nesáhnul, kapacita na současné elektrifikované domácnosti nevyhovují, ale může za to green deal:-)
Je úplně jedno, kdy a za kolik bylo to páteřní vedení vybudováno. Musíte ho tam mít a udržovat pro obě alternativy.
Ale pro tu alternativu OZE s rozptýlenými zdroji elektřiny a akumulátory (včetně těch samostatných dle lex OZE 3) potřebujete další stovky až tisíce km vedení a traf buď zcela nových, nebo posílených a tedy další velké náklady oproti alternativě s centrálním zdrojem.
A o ceně elektrárny jsme se vůbec nebavili. Jen o nákladech na síť.
Přeposílání elektřiny jen mezi sousedy v rámci jednoho trafa moc nefunguje už nyní a hlavně nebude v budoucnosti, až bude mít FVE většina objektů. Průměrná FVE na RD totiž za dobrých podmínek v poledne stačí zásobovat nejen "svůj" RD, ale ještě navíc cca 10 dalších RD s průměrnou spotřebou. Tedy celá ta vesnice často už nyní má za ideálního počasí v poledne přebytky, které je potřeba poslat do nějaké vzdálenější oblasti s vysokou spotřebou (velké město, průmyslový podnik, atp.).
@Bob 24. leden 2025, 12:15
Jestliže stále tvrdíte, že RD na vesnici mají kolem poledne malou spotřebu, pak vedení "zahálí" a může vesele sloužit pro přenos přebytků jinam, pokud se tedy náhodou nespotřebují v místě.
A v době špiček, už zase FVE nevyrábí, jak také tvrdíte, takže tam je to taky v pohodě:-)
A do situace, kdy bude FVE na většině objetů máme hodně daleko.
To jako myslíte, že na té vesnici vedení (obecní úřad) v letní poledne málo svítí a mají zapnutých málo počítačů? Nebo jak jste to myslel, že "velení zahálí"?
Síť musí být dimenzovaná jak na případ večerní zimní odběrové špičky pro maximální odběr, stejně jako na polední maximální přetoky FVE v té vesnici, či jen okruhu konkrétního trafa.
Jak jsem psal, jeden RD s průměrnou FVE dovede zásobovat přetoky i 10 průměrných sousedů. A 10% RD s FVE v obci není výjimkou už dnes.
A co teprve nově postavený satelit RD, kde už budou mít FVE všichni? Tam bude mít síť daleko větší problémy s poledními letními přetoky FVE, než s zimním špičkovým odběrem.
@Bob 24. leden 2025, 17:45
To tvrdíte neustále vy, že v poledne při max. FVE je v domě malá spotřeba a jde vše do přetoků:-)
Takže, když je malá spotřeba, pak vedení zahálí.
A kolik takových obcí s 10% FVE na RD je?
Máte k tomu nějaká relevantní data nebo jen váš pocit?
Já tvrdím, že vedení je desítky let podinvestované a nyní se nutnost modernizace hází na OZE.
Tak místo Jardových dojmů trochu "tvrdých" čísel.
K poledním přetokům, versus polední spotřeba v RD:
Průměrná spotřeba RD bez elektrického topení (to platí pro léto i s el. topením) je 2 000-3 200 kWh, pro ohřev TV navíc 1 160 kWh na osobu.
Odkaz:
lamaenergy.cz/zajimavosti/jaka-je-prumerna-spotreba-elektriny-u-rodinného-domu
Pro 3 osoby v RD tedy cca 6 000 kWh.
To je průměrný hodinový příkon 0,685 kW.
Nebudeme nyní pro jednoduchost rozebírat, že je soustředěn většinou do ranních a odpoledních až večerních hodin, protože přes poledne jsou většinou všichni v zaměstnání a škole a dále budeme počítat s tím průměrem.
Průměrná FVE na RD byla v minulém roce 10,5 kWp, tedy za ideálníh solárních podmínek v poledne výkon 10 kW.
odkaz:
Taková průměrná FVE na RD vyrobí za slunného dne více, než 60 kWh, při průměrné denní spotřebě 16,4 kWh. Vidíte tedy, že je výrazný přebytek výroby nad spotřebou a z minulého dne jsou aku i bojler nabity a je potřeba dobít jen minimum - večerní a ranní spotřebu. Což se realizuje hned v ranních hodinách a výroba až do odpoledne pak jde do přetoků (pokud jsou povoleny).
To je přes letní (jarní, podzimní) slunné poledne cca 9,5 kW na průměrný RD s FVE.
No a na závěr ještě kolik % RD má FVE?
Z odkazu výše je počet střešních FVE na RD v ČR 184 000.
Počet RD v ČR je dle odkazu:
zpravy.kurzy.cz/683559-csu-rodinnych-domu-je-u-nas-pres-dva-miliony-nejvice-ve-strednich-cechach
RD je 2 317 276
Tedy z toho mělo už loni v ČR střešní FVE 8% RD.
A to procento bude samozřejmě dále růst, zvláště, když FVE už je pro nové budovy povinná a brzo bude i pro každou větší rekonstrukci.
Přitom polední přetoky jedné střešní FVE v poledne dokáží zásobovat cca 10/0,685=15 dalších RD bez FVE.
Tedy už nyní je těch FVE ve vesnicích cca dvojnásobek pro polední slunné počasí.
Je tedy zřejmé, že už dnes jsou v průměru pro ty tisíce km elektrické sítě v našich obcích větším problémem polední přetoky FVE, než odběry v roční odběrové špičce. Samozřejmě někde více, jinde méně.
@Bob 27. leden 2025, 11:49
Když jste si vybral pro "jednoduchost" průměrné hodnoty spotřeby, tak se toho budu držet také.
Za loňský rok jsem dodával do sítě v průměru 12kWh denně.
Jo a povinná FVE na RD není:-)
Povinná FVE na veřejných a komerčních budovách od letoška, na všech (i RD) od 2029.
Na vesnicích nejsou postaveny a užívány domy dle vzoru pana Jardy, ale můžeme vzít hodnoty průměrné (žádné lepší nejsou k dispozici).
To samé se též týká rozložení spotřeby elektřiny v RD v průběhu dne. Pokud máte přesnější údaje, dejte odkaz. Ale ani podle celkového denního průběhu spotřeby celé ČR to nevypadá, že by zrovna za poledne byla nějak větší zrovna v RD.
Spíše budou ty přetoky ke spotřebě v poledne u RD ještě vyšší, než počítané z průměrných hodnot, jak jsem psal dříve.
Jo, a síť se nenavrhuje dle průměrných hodnot, ale dle maxima. Takže Vaše průměrné denní přetoky jsou irelevantní.
To byste musel vybrat slunný den a přetoky nejvyšší (v poledne).
@Bob 27. leden 2025, 13:03
Bavíme se o RD, je leden 2025 a ne 2029, tak jednoduché to je.
Podle mého vzoru jistě nejsou, na druhou stranu nebudu v ČR jistě jedinečný:-)
S průměrem jste začal vy, já v tom pokračoval.
Moje průměrné hodnoty nejsou i nic méně irelevatní než ty vaše.
Ale i ty, co už FVE mít musejí, mají vliv na síť. Navíc jsem psal o povinnosti pro budovy, ne pro RD.
Takže ještě jednou:
Je znám diagram výroby pro FVE. Všechny mají svoje maximum výroby ve slunečné poledne.
Je dobře znám diagram celkové spotřeby elektřiny v ČR. V poledne (ani to slunečné) není žádný výrazný nárůst spotřeby. Naopak odběrová maxima jsou ráno před východem slunce a večer po západu slunce. Malí odběratelé (včetně RD) jsou významným spotřebitelem. Takže, když nepředpokládáme, že ve velkých i menších podnicích vypínají přes poledne stroje, tak je jasné, že ani RD nemají přes poledne navýšenou spotřebu.
Jak už jsem psal, pokud máte přesnější údaje o spotřebě RD přes poledne k té průměrné, dejte odkaz!
Jarda = typický zastánce OZE (zde domácích FVE). Na základě ideologie si vytvoří svůj názor a nějaké technické "detaily" a čísla ho nezajímají, a hlavně je neuznává.
Já se hrdě hlásím k technickému ověřování řešení na základě čísel. Ostatně slovo technologie se vyskytuje v mém vzdělání.
@Bob 27. leden 2025, 14:55
Státní a komerčí budovy to většinou spotřebují pro sebe a ještě budou mít z FVE málo, zkuste něco jiného:-)
Píšete, že síť musí být dimenzována na maximum, mám jistič 3F/25A, tj. cca 17kW, z FVE mi jede max. cca 7-8kW, to není ani polovina.
Pokud síť zvládne špičky návratu rodiny z práce, připnutí elektromobilu, vaření na vašich oblíbených 4 plotýnkách, k tomu mikrovlna a klima, jede pračka a susička, tak musí zvládnout i moji FVE:-)
Naopak, mě čísla a technické detaily zajímají, ale ty vaše jsou účelově zkreslená, abyste podpořil vaši ideologii.
To, že se slovo technologie vyskytuje ve vašem vzdělání je krásná třešnička:-)
Jen potvrzujete, co jsem psal dříve: nerespektujete skutečnost, ty technické "detaily".
Ten Váš hlavní jistič na 17 kW neznamená, že všichni a najednou (s takovým jištěním) odebírají 17 kW. Ve skutečnosti k tomu nikdy nedojde a průměr je těch cca 0,7 kW. Méně v létě poledne, více v zimě večer, ale vždy podstatně méně. Tomu se říká soudobost a při odběru elektřiny (i v RD) je velmi nízká.
Na rozdíl od toho všechny FVE vyrábějí nejvíce ve stejné době: ve 12 hodin slunečného dne. A kvůli stále nízké akumulaci také skoro všechny v té době i dodávají nejvíce do sítě. Soudobost je skoro 1.
Ale vysvětlovat něco Vám je marné. Jako házet hrách do stěny.
@Bob 27. leden 2025, 16:26
Nikde jsem neřekl, že musí všichni odebírat najednou.
Bavíme se o maximu, když předsi tvrdíte, že síť musí být dimenzovaná na něj.
Takže je podstatná ta případná špička 17kW než průměr 700W.
Já mám průměr z FVE cca 500W a co.
Máte možnost mi vysvětlit soudobost v obci nebo ulici, včetně rozepsání vzorečku a výsledku, když s ní argumentujete a potrpíte si na "tvrdá" čísla.
Rád se dovzdělám, děkuji
Sice je to pořád jen "házení hrachu...", ale dobře.
Od Vás zase je dojmy. Co kdybyste svá tvrzení také podpořil nějakým odkazem? Třeba jaký je vztah dimenzování sítě k tomu pro Váš dům (maximu, nebo průměru odběru a dodávky).
Dimenzování sítě je na výpočet výkonných počítačů a použití IA. Jednoduchý vzorec pro dnešní situaci na to není.
Nicméně pro ilustraci a naše omezené možnosti můžete (s nějakou chybou) použít odhady dle starších vzorců a čísel. Jinak též ČSN 332130, 341610 a další.
odkaz:
docplayer.cz/8447505-Koeficient-soudobosti-narocnosti.html#google_vignette
Pro soudobost domu s více byty lze použít: "K teoretické určení se používá Rusküv vzorec: βn = β + ( 1 - β ). 1/ n [-] n - počet bytů ve skupině βn - soudobost pro uvažovaný počet bytů ve skupině"
"β - soudobost pro nekonečný počet bytů (100 a více) 0,15 0,2"
Soudobost pro běžnou obec s RD můžeme uvažovat velmi podobnou, jako pro 100 a více bytů, t.j. těch cca 0,15-0,2.
Takže není určující hodnota Vašeho hlavního jističe 3*25A, odpovídající příkonu 17 kW. Což je mimochodem asi nejčastější hodnota u RD.
Síť k Vám se (pro Vás) dimenzuje na příkon cca 2,6 kW, ale z hlediska možných přetoků FVE je potřeba dimenzovat na cca 10 kW (průměrná FVE).
@Bob 28. leden 2025, 10:40
Takže soudobost spotřeby cca 0,2 pro 17kW je 3,4kW.
Rezervovaný výkon mám na FVE sice 10kW, ale nikdy jsem tolik do sítě neposílal, realita max. 7-8kW.
Takže dimenzování pro FVE by sice bylo potřeba cca 2x až 3x tolik, ale teď to zajímavější, FVE je i dle vás cca 8%, takže méně než desetina.
Takže vám to stále hodně nevychází, pro spotřebu ulice/obce je potřeba stále výrazně více dimenzované vedení než pro posílání přetoků:-)
Co na to říkáte teď?
Jardo, naučte se počítat.
Když už, tak soudobost počítejte střední hodnotu 0,17 a pak pro RD bez FVE vychází potřebná kapacita sítě 2,9 kW na jeden.
Zatímco pro RD s 8% průměrných FVE to přes vážený průměr vychází na 3,5 kW.
Což znamená, že síť s 8% FVE na RD je potřeba posílit víc (o těch 0,6 kW na každý RD). Celkově tedy o cca 1,4 GW.
A to jsou čísla za minulý rok a pro obce, nebo okruhy transformátorů jen průměry. Někde je to i podstatně více, někde zase méně.
Ovšem síť se nebuduje (neposiluje) na loňské hodnoty, že.
@Bob 29. leden 2025, 11:01
Jak jsem psal, nechám se rád poučit:-)
Nevím jak jste dospět k těm 3,5kW u FVE, můžete napsat postup výpočtu?
Díky
Jde vidět, že lovci dunkelflauten jsou bdělí a skoro nespí, aby nepropásli ani minutu tohoto jevu. Bobe, vy by jste se měl z každého období dunkelflauten nesmírně radovat, protože toto období je požehnání pro uhelné, plynové a jaderné elektrárny. Sice je to jen pár dnů v roce, ale lepší než nic. V drtivé většině dnů v roce jsou pak uhelné, plynové a jaderné elektrárny kvůli neustále rostoucí výrobě z OZE nuceny svojí výrobu rok od roku více utlumovat.
Jednak to není pár dní v roce, za poslední 2 měsíce to byla zhruba polovina jejich doby. A v budoucnu, až zavřou uhelné elektrárny bude ještě hůře. Minimálně, než se postaví dost nových zdrojů, které v této době vyrábějí. Převážně tedy paroplynových. Ale to rozhodně nebude levná elektřina. Bez investiční a nejspíše i provozní podpory to nikdo stavět ani nezačne. Nehledě, že vzhledem na termíny (i v zemích, kde to jde rychleji, než u nás) bylo už "včera pozdě".
Například není dost výrobců plynových turbín, zvláště těch, co umí i vodík.
V tomto směru bude zajímavé, zda Korejci splní svůj slib výrobu plynových turbín a generátorů začít ve svém závodě u nás.
JE prodávají většinu své elektřiny na dlouhodobém trhu, zatímco VtE a FVE z principu jen na krátkodobém spotovém. Takže si přímo nekonkurují.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
Komolení jmen je na úrovní žáka základní školy, koukám, že jste se intelektuálně moc neposunul..
Bobe, tak si jako odborník na dunkelflauten spočítejte kolik dní za rok to je. Nebude to ani 5% roku.
"za poslední 2 měsíce to byla zhruba polovina jejich doby" to by bylo zhruba 10% roku.
Tak vám nebude vadit být po tu dobu omezován v odběru EE, případně že omezíme po tu dobu odběr průmyslu nebo budeme platit úplně předražené zdroje které pojedou měsíc v roce?
Ještě není konec zimy a hlavně okolní země (včetně Německa) zatím zásobují přes zimu elektřinou ve velké míře uhelné elektrárny.
Bobe, na JE máte dost zkreslený názor. JE čeká v budoucnu stejný osud jako uhelné a plynové elektrárny, půjdou stále více z cesty OZE. Už se to děje kvůli OZE omezují svojí výrobu pravidelně JE ve Francii (o víkendech a ve dnech s velkou výrobou OZE snižují svůj výkon až o 50%), Španělsku (tam je omezování ještě markantnější) , Švédsku a loni se začaly kvůli rostoucí výrobě snižovat výrobu i české JE.
A druhá věc je, jestli za to dostávají zaplaceno jestli ano, tak je to neohrožuje.
V době záporné ceny za to určitě zaplaceno dostávají. Takže proč by výrobu v mezích, co to technicky umožňují, neomezily výrobu? Tu už dávno na dlouhodobých trzích prodanou elektřinu můžou na spotu nakoupit za zápornou cenu a přeprodat se ziskem.
JE mají většinu emerie prodanou v dlouhodobých kontraktech takže jim omezení v době nízkých cen nevadí jelikož místo výroby levně nakoupí a prodají za domluvené ceny. Pokud OZE budou fungovat ve stejném režimu bez provozních dotací bude to super ale naprosto nereálné.
Nemusí dlouho trvat, že si pro stálou produkci výrobci OZ dohodnou o postavení nějakého energetického plynového zdroje pro potřebu uzavírání dlouhodobých smluv pro odbyt a není to jenom jedna z možností. Státní rozpočet bude potom krvácet dorovnánim cen energií z JE obdobně jako ten současný pro smluvně dodržené platby solárním baronům. Z bláta do louže.
Však můžou. A proč to nedělají? No, protože tak drahou elektřinu by neprodali.
Ostatně proto byla tak drahá elektřina a tak málo zájemců i na poslední inovativní aukci OZE s akumulací (o dotační podporu) v Německu a to tam byla stejně zcela nedostatečná akumulace, jen na cca 2 hodiny.
Velké enegeticky náročné firmy potřebují stabilní ceny pro dlouhodobé plánování. Takže nakupují v dlouhodobých kontraktech. Takže si JE své místo na trhu určitě najdou pokud ovšem zelení pomatenci nevymyslí něco co vlastně chceme aniž to tušíme stejně jako to dělali komunisti.
Pan Svoboda nám tady právě nechtěně nasvítil základní problém místní OZE úderky:
kádrují zdroje elektrické energie na ty "dobré" a ty "špatné". Podle tohoto vidění světa pak hledají argumenty pro podporu "dobrých" a proti "špatným". Nepracují s reálnými daty, ale s dojmy. Když reálná data nesedí s jejich přáními, prostě si vymyslí svá vlastní. Důležité je jen to, aby vyhrály "dobré".
Je to obdoba třídního boje.
Nelze než doporučit všem, kteří tady propagují jak FVE + VTE + baterie + trošku záložního plynu všechno v pohodě zvládají, jak VTE vyrobí elektřinu pro XX tisíc domácností, aby odpojili svou komunitu, továrnu, vesnici, městečko se všemi službamni a firmami od té škaredé jaderně/fosilní sítě a žili svou pravou energeticku svobodu.
Myslím, že místní skalní zastánci FVE a VTE "ať to stojí, co to stojí" - já jim říkám OZE úderka - žádnou praktickou zkušenost nemají (o odborných znalostech nemluvě).
Na SZ zrovna vyšel hezký článek, který současnou situaci trefně popisuje. Úryvek:
"Hlavní riziko pro budoucí vývoj energetiky je, že se v naší části Evropy desítky let téměř nestavěly jiné elektrárny než solární a větrné. Ty samy elektřinu spolehlivě nezajistí, potřebují řiditelné zálohy a modernizované sítě. Nestabilita, kterou vytvářejí v soustavě, vyžaduje další náklady, které na první pohled nevidíme. Přesto jsou zvýhodňovány.
„Z hlediska ekonomického je jedno, zda je neřízená variabilita na straně poptávky či výroby. Jenomže zatímco změny odběru u velkospotřebitelů mimo domluvený diagram jsou brutálně zpoplatněny a penalizovány, změny výroby obnovitelných zdrojů jsou nejen zadarmo, ale stále i s nějakou investiční či provozní dotací,“ uvádí příklad ekonom z Elektrotechnické fakulty ČVUT Lubomír Lízal."
Protože je zrovna příležitost, dávám příspěvek, který se toho boomu VtE v Německu také týká:
A to tvrzení, že když někde nefouká, tak jinde zase fouká, takže s dodávkou elektřiny při přeshraničním propojením je to v pohodě.
Dnes po delším období zase pěkně fouká. Na mé střeše v nárazech 8 m/s. VtE v mém dohledu se pěkně točí a určitě i slušně vyrábějí.
A jak to vypadá s doplňováním výroby v zahraničí? Vezměme Německo, které je mimochodem od těch, na které vidím, pěkně daleko. Použijeme údajů z místní Energy charts za poslední 3 dny (přechod z funkelflaute do větrného počasí):
https://oenergetice.cz/energostat/power/generation-online/germany/2025-01-20/2025-01-23
Je pěkně vidět, že od dnešního rána (23.1.) mají Němci přebytky elektřiny, to znamená, že levná dotovaná nadbytečná Německá elektřina se k nám začíná pomalu hrnout. Navíc u nás i v Německu občas mezi mraky i zasvítí.
Cena elektřiny Německo:
https://oenergetice.cz/energostat/power/day-prices/germany/2025-01-20/2025-01-23
a u nás:
https://oenergetice.cz/energostat/power/day-prices/czech/2025-01-20/2025-01-23
V Německu 21. a 22. ve 23:00 (poslední známý údaj 22.1. v době, kdy to píšu) ceny: 125,3 a 114,7.
U nás 121,2 a 100.
Je pěkně vidět, že naše ceny kopírují trend těch Německých a s jejich zmenšujícím se nedostatkem přecházejícím v přebytek způsobeným zvýšenou produkcí VtE.
Až to budete později číst, uvidíte i data pozdější, kdy už bude foukat více.
Mimochodem pro Irsko je předpověď na rekordní rychlost větru až 180 km/h. Bude zajímavé, jak se to projeví v Německu a u nás, včetně výroby ve VtE a ceně elektřiny.
V každém případě je vidět, že když fouká v Německu (Rakousku, Polsku), fouká i u nás a naopak. A když fouká v Německu navíc na provozně dotované VtE, klesá cena elektřiny a naše VtE si pak moc nevydělají.
I když zase lepší drahá, než žádná elektřina z našich VtE, když fouká málo a Němci přebytky nemají.
Proti větrníkům nic nemám ale ať se provozují bez jakýchkoliv provozních dotací.
Bobe, psal jsem to zde na web už tak 10 let, že Němci určují cenu elektřiny v našem regionu
(neříkám zda je to dobře či zda je to špatné) a energetický přechod si vzít nenechají, stejně tak jako prakticky celý svět jede na energetickém přechodu a neblázní z emisí čistého CO2.. Neplatí "to néééjde", věda říká jasně co je možná fyzikální realita.
Tak už to berte jako politicko-přírodní realitu, technický pokrok postupuje v celém světě.
Ale dělat to ekonomicky a politicky tak blbě, násilím, pokutami, hloupými závazky, jako to dělají v Bruselu, to je sebevražda.
Ti lidé tomu vůbec nerozumí (ani technickému pokroku, ani ekonomice). To je žába na prameni v EU. A různé nátlakové skupiny si na těch nesmyslech přihřívají vlastní polívčičku.
Pokud by v Německu zrušily dotace na provoz větrníků, tak se budou další stavět jen na větrném severu, kde si na sebe vydělají.
Mohu citovat pana Emila, snad to místním příznivcům OZE otevře oči:
"Emil Novák 3.1.2025 14:09
Za první tři čtvrtletí loňského roku dělaly v Německu jen platby ze státního rozpočtu na provozní podporu OZE 14,8 miliardy €, takže vzhledem k množství jimi vyrobené elektřiny šlo o průměrnou dotaci 73 €/MWh navíc k průměrné tržní ceně 72 €/MWh."
Tak nevím jestli tento článek mám zařadit jako posla dobrých či špatných zpráv .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se