V USA loni zrušili třetinu plánovaných projektů offshore větrných parků
Rozvoj větrné energetiky u pobřeží USA loni dostal těžkou ránu poté, co byly zrušeny dva velké projekty offshore parků. Podle dat tamní vládní agentury přitom tyto dva projekty tvořily zhruba třetinu plánovaného výkonu nových offshore větrných zdrojů. Na rozdíl od Evropy je větrná energetika na moři u břehů USA zatím v plenkách, v provozu jsou pouhé tři parky s ani ne 20 turbínami.
Zatímco offshore větrné zdroje jsou v některých evropských zemích již významným zdrojem elektrické energie, ve Spojených státech je situace jiná. Ačkoliv jsou plány na budoucí rozvoj větrné energetiky v tamních vodách ambiciózní, zatím mají daleko k realizaci. Do provozu byly zatím uvedeny pouhé tři offshore parky, které dohromady disponují 19 turbínami o celkovém instalovaném výkonu 174 MW.
V současné době je podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) ve fázi výstavby či developmentu několik parků. Jeden větrný park byl již letos dokončen a čeká na uvedení do komerčního provozu. Jedná se o projekt South Fork Wind, který s 12 turbínami (130 MW) tvoří většinu ze zmiňovaného již provozovaného výkonu. Celkově se jedná o přibližně 4800 MW výkonu, většina přitom ještě ani není ve výstavbě a čeká na povolení.
Plánovaný nový výkon v offshore parcích ve vodách USA (stav ke květnu 2024). Zdroj: EIA
Zrušení dvou projektů větrných parků u pobřeží státu New Jersey tak způsobilo zásadní propad výkonu v developmentu. Dohromady totiž měly disponovat instalovaným výkonem téměř 2400 MW, tedy třetinou veškerého objemu projektů v developmentu.
K tomuto kroku přistoupila dánská společnost Orsted, která je jedním z hlavních globálních developerů v odvětví, loni na podzim. Jako důvod společnost uvedla prudký růst nákladů, což vedlo k tomu, že by se jí pokračování v projektu již nevyplatilo. Společnost tehdy uvedla, že jí zastavením projektů vznikne ztráta přes 5 miliard dolarů, což se okamžitě projevilo na hodnotě akcií.
Mohlo by vás zajímat:
Jsem zmaten . Jak se to muže nevyplatit . Vždyt všichni OZE specialisté nám tvrdí , že je to zdarma a jak to veškeré jiné technologie převálcuje .
Vítr na moři není levný. Solárům nemá šanci konkurovat.
@Jan Stehlik 31. červenec 2024, 19:26
S tím zmatením asi máte pravdu.
Kteří OZE specialisté tvrdili, že je to zdarma, máte nějaký zdroj pro své tvrzení?
Díky
Musím souhlasit, zcela zdarma ne, slyšel jsem něco o kostce ledu.
Nejsem proti OZE, sám dokončuji FVE. Nelíbí se mi, že se neříká celá pravda o skutečných nákladech a vlivech na okolní prostředí. Za těch +-800mld provozních dotací pro FVE se mohly hrát zcela jiné písničky.
@Jirka94535 1. srpen 2024, 09:11
A jaká pravda se neříká, můžete být konkrétní?
---
Solární boom před 10+ lety a jeho následky se mi také nelíbí.
Každopádně nyní jsou podmínky nastaveny jinak
Pan Liska, hovori vam nieco literarna invencia?
Jo, jinými slovy, vycucal si to z prstu, ten "umělec".
Nebo nepochopil a zcela překroutil pravdivé tvrzení, že za vítr se platit nemusí, platí se "pouze" náklady spojené s výstavbou a provozem zařízení, které transformuje větrnou energii na elektrickou, a případně další infrastrukturní náklady.
Vítr na moři je nejlepší OZE zdroj s ohromným nevyužitým potenciálem , bohužel je to také zdroj dražší než ty ostatní.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se