Větrných elektráren se v Německu postavilo meziročně 2,5krát více, dlouhodobě se ovšem jedná o propad

DomůVětrné elektrárnyVětrných elektráren se v Německu postavilo meziročně 2,5krát více, dlouhodobě se ovšem jedná o propad

V Německu se v prvním čtvrtletí letošního roku postavilo celkem 107 nových větrných elektráren o instalovaném výkonu 348 MW. Současně ale bylo 41 větrných elektráren o výkonu 39 MW odstaveno z provozu.

Ve srovnání s loňským rokem zažívá Německo ve výstavbě větrných elektráren výrazně lepší rok. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí byly uvedeny do provozu elektrárny s výkonem pouze 134 MW (41 elektráren), v letošním prvním čtvrtletí se jednalo o více než dvojnásobek. Průměrný výkon jedné turbíny se v obou čtvrtletích pohyboval srovnatelně na úrovni 3,2 MWe.

Přestože se jedná o téměř dvojnásobný nárůst co do instalovaného výkonu, stále se nejedná o žádný úspěch. Rok 2019 byl totiž extrémně slabý a pohyboval se na cca desetině toho, na co byl Německý průmysl zvyklý z předchozích několika let. Pro srovnání, za první čtvrtletí roku 2018 byly podle údajů webu Energy-charts.de postaveny větrné elektrárny o výkonu 1100 MW, rok předtím dokonce 1190 MW.

Současně dochází k odstavování některých starších větrných elektráren z provozu. Podle údajů BWE bylo odstaveno celkem 41 větrných elektráren o instalovaném výkonu 39 MW a čistý přírůstek instalovaného výkonu za letošní první čtvrtletí je tedy o tyto údaje nižší.

S ohledem na současnou situaci v souvislosti s šířením koronaviru se již nyní dá předpokládat, že i další stavby budou zpomalovat a od některých plánů se možná ustoupí.

„Jsme stále daleko od toho, čeho je toto průmyslové odvětví schopné. Omezené množství nových elektráren ohrožuje klimatické cíle spolkové vlády,“ uvedl Hermann Albers, prezident německého spolku pro větrnou energetiku BWE.

Větrná energetika v Německu zejména v posledním roce čelí značnému zpomalení. Odvětví bojuje především se stále přísnějšími restrikcemi k umístění větrných elektráren a často i odporem místních obyvatel.

„Neexistuje skoro žádný větrný park, který by neskončil před soudem,“ uvedl již dříve Hanns Koenig z poradenské firmy Aurora Energy.

Německo také aktuálně uvažuje o zavedení pravidla, na základě kterého nebude možné vystavět větrnou turbínu ve vzdálenost menší než 1000 metrů od nejbližších obydlí. Toto pravidlo zatím nebylo zavedeno a po tlaku ze strany zainteresovaných osob je toto pravidlo postupně změkčováno.