Domů
Větrné elektrárny
Výkon offshore elektráren v Evropě loni vzrostl o čtvrtinu, nejvíce turbín vyrostlo u Spojeného království
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Výkon offshore elektráren v Evropě loni vzrostl o čtvrtinu, nejvíce turbín vyrostlo u Spojeného království

Celkový instalovaný výkon v evropských offshore větrných elektrárnách v loňském roce stoupl o 25 %. První příčku v objemu nově přidaného výkonu zaujalo Spojené království, následované druhým Německem.

Instalovaný výkon větrných elektráren umístěných v pobřežních vodách evropských zemí podle dat asociace WindEurope v loňském roce vzrostl o 3,1 GW na 15,8 GW, čímž meziročně stoupl téměř o čtvrtinu. O bezmála veškerý nárůst se přitom postaraly pouhé dvě země, Spojené království s 1,7 GW a Německo s 1,3 GW.

„25% nárůst během jednoho roku je úžasný. Offshore větrné zdroje jsou v současné době mainstreamovou částí elektroenergetického sektoru,“ uvedl Giles Dickson, výkonný ředitel asociace WindEurope.

V roce 2017 bylo v Evropě dokončeno celkem 13 offshore větrných parků, včetně 30MW elektrárny Hywind ve Skotsku, první plovoucí větrné farmy na světě. Ve vodách 11 evropských zemí tak elektřinu vyrábí přes 4000 větrných turbín.

Výkon turbín stále roste

Výkon větrných turbín zprovozněných v loňském roce podle WindEurope dosáhl v průměru 5,9 MW, což je o 23 % více ve srovnání s hodnotami z roku 2016. Rostla i průměrná velikost budovaných parků (meziročně o 34 % na 493 MW) a koeficient jejich využití.

Podle asociace jsou již nyní v provozu parky, které v průměru dodávají elektřinu na svém nominálním výkonu po více než polovinu roku – konkrétně dánský Anholt 1 s koeficientem využití instalovaného výkonu 54 % a britská elektrárna Dudgeon s 65 %.

V současné době je ve výstavbě dalších 11 offshore větrných farem s celkovým instalovaným výkonem 2,9 GW. I s dalšími projekty by výkon offshore turbín měl v Evropě do roku 2020 dosáhnout 25 GW. Tyto zdroje jsou však koncentrovány na území pouhých několika zemí, kdy elektrárny ve vodách Spojeného království, Německa, Dánska, Nizozemska a Belgie tvoří 98 % celkového výkonu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.