WindEurope: Povolovací procesy v EU brzdí rozvoj větrné energetiky
Podle reportu asociace WindEurope je pravděpodobné, že Evropská unie není na cestě ke splnění svého klimatického cíle pro rok 2030, kterým je 40% podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie. Report asociace byl zveřejněn 24. února, a nemohl proto brát v potaz nejnovější vývoj dění na Ukrajině.
Jak dle portálu Euractiv uvádí report WindEurope, hlavním problémem rozvoje OZE, zvláště pak větrných elektráren (VTE), jsou zdlouhavé povolovací procesy napříč celou EU.
Pro představu, nedávno krajský úřad v Olomouci potvrdil, že stavební povolení pro projekt připravující se již déle než 15 let, bylo vydáno v souladu se zákonem. Obec, kde mají VTE stát, výstavbu podporuje. Proti byl ovšem Spolek Nízký Jeseník.
„Půda není problémem. Financování není problémem. Technologie není problémem. Veřejné mínění není problémem. Tím je ohromná náročnost a komplexnost povolovacích procedur,“ uvádí výkonný ředitel WindEurope, Giles Dickson.
Dle reportu bylo v EU v loňském roce zprovozněno přibližně 11 GW instalovaného výkonu. Až do roku 2026 se předpokládá s instalací cca 17,6 GW/rok. Pro naplnění vytyčeného cíle, zmíněného 40% podílu OZE, by bylo ovšem dle asociace zapotřebí 32 GW/rok.
Přestože se tedy rychlejší rozvoj VTE v následujících předpokládá, a vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině bude rychlejší rozvoj OZE nezbytný, musí se povolovací procesy urychlit/ulehčit.
„[Povolovací procesy] trvají aktuálně moc dlouho. Pokud je neuděláme jinak a v mnohem rychlejší tempu, tak své cíle nesplníme,“ uvedl Morten Petersen, europoslanec.
Evropský parlament v polovině února vyzval k tomu, aby se ulehčily například povolovací procesy pro offshore VTE (mimo pevninu). Offshore větrnou energetiku totiž vidí jako stěžejní. Komise v návaznosti vyzvala členské státy EU k implementaci směrnice k OZE z roku 2018, která měla vstoupit v platnost již v červenci loňského roku a obsahuje požadavek na schválení stavebního povolení do 2 let od podání žádosti. Mnoho zemí termín prošvihlo, jak uvádí komisařka pro energetiku Kadri Simsonová .
Dle asociace pak větrný průmysl v EU trpí délkou povolovacích procesů, jelikož nedokáže držet krok s rozvojem v Asii, zejména pak v Číně. Tuzemští výrobci pak proto nedokážou těm čínským konkurovat.
„V posledních dvou letech zavřel průmysl továrny na výrobu turbín a komponent v Německu, Španělsku a Dánsku – tradičních evropských baštách větrné energetiky,“ uvádí asociace.
Mohlo by vás zajímat:
Správně.
A jako obvykle se nikdo nenamáhá s analýzou příčin a jejich případným řešením, ale připravuje direktivu, "že to bude do dvou let a basta". Naprostá klasika dnešního světa, alespoň v Evropě.
Místo toho, aby začali alespoň uvažovat jak zredukovat přebujelý právní systém a na něj navazující byrokracii, budou své záměry protlačovat silou i za cenu nezákonných rozhodnutí. Pak bude sranda taková rozhodnutí napadnout a soudně rušit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se