Domů
Energetika v zahraničí
Britská Drax koupila kanadského výrobce dřevěných pelet, většinu paliva spotřebuje společnost sama
Sklady na dovezenou biomasu u elektrárny Drax (zdroj DRAX).
Zdroj: Drax

Britská Drax koupila kanadského výrobce dřevěných pelet, většinu paliva spotřebuje společnost sama

Britská společnost Drax, která se Spojeném království provozuje největší Evropskou elektrárnu spalující biomasu, dokončila akvizici kanadského výrobce pelet Pinnacle Renewable Energy. Od příštího roku by se tak měla kapacita Drax na výrobu pelet ztrojnásobit, přičemž zhruba 90 % z nové kapacity bude společnost využívat pro pokrytí vlastní spotřeby biomasy.

Britská společnost Drax rozšířila své biomasové portfolio o kanadského výrobce dřevěných pelet. Celkově by se tak podle serveru S&P Global měla kapacita pro výrobu pelet, kterou bude Drax disponovat díky celkem 17 závodům na západě Kanady a jihu USA, od příštího roku ztrojnásobit na 4,9 milionů tun pelet ročně ze současných zhruba 1,6 milionů tun.

„Kromě toho, že udělá z Drax mezinárodního dodavatele udržitelné biomasy, nás tato dohoda posunuje v naší strategii navýšit dodávky z vlastních zdrojů, snižuje naše náklady na výrobu biomasy a vytváří dlouhodobou budoucnost pro udržitelnou bioenergii,“ uvedl Will Gardiner, výkonný ředitel společnosti Drax.

Většina z nové kapacity pro výrobu pelet, konkrétně 2,9 milionů tun ročně, by měla sloužit po pokrývání spotřeby ve zdrojem společnosti Drax. Hlaním z nich je elektrárna Drax ve Spojeném království, která ještě donedávna nesla titul největší uhelné elektrárny v zemi.

V posledních letech nicméně Drax přebudoval 4 ze 6 výrobních bloků na spalování biomasy. S celkovým instalovaným výkonem téměř 2,6 GW vyrobily v loňském roce na 14,1 TWh elektrické energie.

Drax potřebuje snížit náklady pro provoz po ukončení podpory

V současné době může společnost Drax čerpat na výrobu elektřiny z biomasy dotace, to se však má během několik let změnit. Jedním z klíčových prvků strategie společnosti je tak snížení výrobních nákladů biomasových elektráren. Do roku 2027 by je společnost chtěla snížit zhruba o třetinu na 50 GBP/MWh.

„Již jsme učinili slušný pokrok (snížení ceny pelet na 153 USD/t v roce 2020 vůči 161 USD/t v 2019) skrz řadu intervencí včetně snížení přepravních nákladů, snížení ceny materiálu používaného pro výrobu pelet přidružením pil k našim závodům na výrobu pelet a rozšířením kapacity pro nízkonákladové pelety o 0,4 Mt,“ sdělila serveru S&P Global mluvčí společnosti Drax Ali Lewisová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Lukas
14. duben 2021, 10:12

Dobry krok, este vlastne lode na prerpavu, vlastny terminal na nakladku v Kanade.

Ale spalovanie biomasy tiez nieje to najlepsie, no stale lepsie ako uhlie.

Navysuju vyrobne kapacity, nedavno nemnci ohlasili ze prebuduju uhlie na bimoasu, + dalsich 4,4gw, japonsko tiez nieco cez 4gw.

Len aby sa stihalo s vysadzanim novych stromov a ich rastom.

frank
17. duben 2021, 11:17

Drax spálí víc biomasy, než ji za rok vyroste ve Velké Británii, cili špatný krok

AP
14. duben 2021, 12:05

Good job. Britové vykácejí kanadské lesy, přepraví je do Británie, kde je spálí. V Kanadě vykácejí lesy a v Británii vyprodukují emise a to vše pod nálepkou "obnovitelný zdroj". :)

Carlos
14. duben 2021, 15:56

A je to les, nebo plantáž? Po kolapsu "papírových kanceláří" je na světě jaksi přebytek plantáží které ani nejsou s to plnit fci lesa. No u nás je to taky vlastně spíš jedna plantáž vedle druhé, les aby pohledal.

AP
14. duben 2021, 20:19

Carlosi, slovíčkaření je zbytečné. Pokud si budete přát, budeme říkat Sněžce "větší kopec" místo "hora". Ale nic to nezmění na drancování kanadských lesů.

petr
14. duben 2021, 12:10

Veškeré obdobné OZE akce jsou jedině o dotací a zase jen o dotacích...

Jestliže je to dnes cca 75 liber za MWh pak to jen poukazuje, že celá ta filozofie OZE je podvod a nesmysl na obyvatelích.

O likvidaci lesů v Kanadě raději nepíši to je na přes ústa...

Nedovedu si představit ten řev, kdyby tuto dotaci dostala JE...

smutné kam až jsem to dospěli v zeleném šílení...

energetik
14. duben 2021, 14:15

Drax má s OZE společného asi tolik co ČEZ a jeho solární farmy na polích. Obě to jsou státem vydržované firmy a převlečení uhlobaroni kteří se neštítí ničeho s převráceným žebříčkem hodnot.

Janko Hrasko
15. duben 2021, 02:16

Bolsonaro pred asi 5 lety rekl, ze kdyz chce pokacet par stromu, aby mohli mit Brazilci plantaz, chovat kravy a drevo spotrebovat na nabytek, tak ho evropane chteji ukamenovat. Ale ze kdyz jim ty stromy posle lodi, aby je mohly spalit, tak mu jeste daji dotaci a reknou, ze zachranuje planetu.

Tehdy jsem se smal... Dnes se uz nesmeju...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se