Finsko zvažuje ukončení využívaní uhlí v energetice již od roku 2025

DomůEnergetika v zahraničíFinsko zvažuje ukončení využívaní uhlí v energetice již od roku 2025

Finský ministr životního prostředí Kimmo Tiilikainen vydal v pondělí prohlášení, dle kterého bude vláda podporovat přechod státu na zemní plyn, a podpoří  tak ukončení využívání uhlí. Uhlí je ve Finsku jedním z hlavních zdrojů energie pro průmysl a domácnosti. Uhlí dosahuje ve Finsku podíl na celkové energetické spotřebě okolo 10 %.

Oproti původnímu plánu, který úplné vyřazení plánoval na rok 2030, tak Finsko začne již nyní pracoval na reformě daňového systému, která by měla začít fungovat již v roce 2019 a pomoci tak místním energetickým společnostem v přechodu z uhlí na zemní plyn.

Emise CO2 ve Finsku v roce 2016 vzrostly o 6 %, a to především kvůli zvýšenému užívání uhlí v kogeneračních jednotkách, přičemž spotřeba zemního plynu v posledních letech v severské zemi zaznamenávala spíše klesající tendenci. Nastavení daňové soustavy přitom v současnosti užívání uhlí jakožto zdroje energie nahrává. Vláda nyní předpokládá, že reformou dojde ke zvýšení poptávky po zemnímu plynu, který zároveň bude stimulovat i poptávku po bioplynu. Obě komodity pro Finsko představují mezikrok k úplnému a dlouhodobému přechodu na obnovitelné zdroje.

Emise CO2 ve Finsku v průběhu roku 2016 stouply o přibližně 6 %. LULUCF odkazuje na Land use, land-use change and forestry. Zdroj: Statistics Finland

Zpráva se setkala s kritikou od zástupců evropské odnože WWF (World Wide Fund) a European Environmental Bureau, kteří by Finům raději doporučili použít podobnou metodu regulace k umožnění přechodu na obnovitelné zdroje rovnou. S podporou se rozhodnutí naopak sešlo u průmyslové asociace Eurogas. Generální tajemník Beate Raabe nápad kvituje a dodává, že krok by mohl okamžitě snížit emise CO2 ve Finsku o 60 %.

Finsko se v úsilí o vyřazení uhlí do roku 2025 připojilo ke Spojenému království. Jiné země, jako Dánsko, Portugalsko, Nizozemsko či Francie zůstávají u původní časové osy, tedy roku 2030. Evropská komise přitom minulý měsíc zahájila program, v rámci kterého oznámila projekty a strategie určené pro uhelné regiony, který mají přechod od uhlí stimulovat.