Finsko zvažuje ukončení využívaní uhlí v energetice již od roku 2025
Finský ministr životního prostředí Kimmo Tiilikainen vydal v pondělí prohlášení, dle kterého bude vláda podporovat přechod státu na zemní plyn, a podpoří tak ukončení využívání uhlí. Uhlí je ve Finsku jedním z hlavních zdrojů energie pro průmysl a domácnosti. Uhlí dosahuje ve Finsku podíl na celkové energetické spotřebě okolo 10 %.
Oproti původnímu plánu, který úplné vyřazení plánoval na rok 2030, tak Finsko začne již nyní pracoval na reformě daňového systému, která by měla začít fungovat již v roce 2019 a pomoci tak místním energetickým společnostem v přechodu z uhlí na zemní plyn.
Emise CO2 ve Finsku v roce 2016 vzrostly o 6 %, a to především kvůli zvýšenému užívání uhlí v kogeneračních jednotkách, přičemž spotřeba zemního plynu v posledních letech v severské zemi zaznamenávala spíše klesající tendenci. Nastavení daňové soustavy přitom v současnosti užívání uhlí jakožto zdroje energie nahrává. Vláda nyní předpokládá, že reformou dojde ke zvýšení poptávky po zemnímu plynu, který zároveň bude stimulovat i poptávku po bioplynu. Obě komodity pro Finsko představují mezikrok k úplnému a dlouhodobému přechodu na obnovitelné zdroje.
Zpráva se setkala s kritikou od zástupců evropské odnože WWF (World Wide Fund) a European Environmental Bureau, kteří by Finům raději doporučili použít podobnou metodu regulace k umožnění přechodu na obnovitelné zdroje rovnou. S podporou se rozhodnutí naopak sešlo u průmyslové asociace Eurogas. Generální tajemník Beate Raabe nápad kvituje a dodává, že krok by mohl okamžitě snížit emise CO2 ve Finsku o 60 %.
Finsko se v úsilí o vyřazení uhlí do roku 2025 připojilo ke Spojenému království. Jiné země, jako Dánsko, Portugalsko, Nizozemsko či Francie zůstávají u původní časové osy, tedy roku 2030. Evropská komise přitom minulý měsíc zahájila program, v rámci kterého oznámila projekty a strategie určené pro uhelné regiony, který mají přechod od uhlí stimulovat.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud by do toho nervali dotace tak by to tak nevadilo, ale s němi je to fakt děsné jak naráz potřebují za každou cenu zkrátit proces o 5 let.
A nejspíš to teď ještě vyhlásili rychle jen pro to, že 2017 skokově zdražilo uhlí, zatímco plyn si to teprve připravuje na ještě větší zdražení v 2018/19.
Jestli nemá Finsko co dělat s pěnezy z krvavého zdanění svých poctivě pracujících a vymírajících původních obyvatel, tak jestli se snížením daní musí podle rozkazů počkat dokud to tam nepřevezmou migranti, raději mohli aktuálně zkusit zadotovat generační program snížení škodlivin v kouři ze spalování dřeva, což je věc užitečná na minimálně celé další století.
Ono v případě Finska je to poměrně dobrý tah , protože uhlí musí dovážet tak jako tak a jeho přirozeným ekonomickým partnerem je Rusko , které má nejvíce plynu na světě. S plynem totiž Finsko splní svoje závazky o snížení emisí CO2 mnohem levněji než s uhlím a OZE a o tom to je... Jinak současné manévry kdo a jaké zdroje bude používat svědčí o jediném - svět je na tom energeticky nesrovnatelně lépe než dříve a tento trend bude pokračovat, je to díky úsporným technologiím, které umožňují hospodářský růst i při vyšších cenách energií. I když to logicky má své limity, protože účinnost energetických přeměn nepůjde nikdy přes 100% bude tento trend dále pokračovat a významnou měrou snižovat poptávku po energiích nejméně do roku 2050 - za poměrně malý růst spotřeby energie se tak světová ekonomika dostane na úroveň dnešního Finska.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se