Domů
Energetika v zahraničí
Finsko zvažuje ukončení využívaní uhlí v energetice již od roku 2025

Finsko zvažuje ukončení využívaní uhlí v energetice již od roku 2025

Finský ministr životního prostředí Kimmo Tiilikainen vydal v pondělí prohlášení, dle kterého bude vláda podporovat přechod státu na zemní plyn, a podpoří  tak ukončení využívání uhlí. Uhlí je ve Finsku jedním z hlavních zdrojů energie pro průmysl a domácnosti. Uhlí dosahuje ve Finsku podíl na celkové energetické spotřebě okolo 10 %.

Oproti původnímu plánu, který úplné vyřazení plánoval na rok 2030, tak Finsko začne již nyní pracoval na reformě daňového systému, která by měla začít fungovat již v roce 2019 a pomoci tak místním energetickým společnostem v přechodu z uhlí na zemní plyn.

Emise CO2 ve Finsku v roce 2016 vzrostly o 6 %, a to především kvůli zvýšenému užívání uhlí v kogeneračních jednotkách, přičemž spotřeba zemního plynu v posledních letech v severské zemi zaznamenávala spíše klesající tendenci. Nastavení daňové soustavy přitom v současnosti užívání uhlí jakožto zdroje energie nahrává. Vláda nyní předpokládá, že reformou dojde ke zvýšení poptávky po zemnímu plynu, který zároveň bude stimulovat i poptávku po bioplynu. Obě komodity pro Finsko představují mezikrok k úplnému a dlouhodobému přechodu na obnovitelné zdroje.

Emise CO2 ve Finsku v průběhu roku 2016 stouply o přibližně 6 %. LULUCF odkazuje na Land use, land-use change and forestry. Zdroj: Statistics Finland

Zpráva se setkala s kritikou od zástupců evropské odnože WWF (World Wide Fund) a European Environmental Bureau, kteří by Finům raději doporučili použít podobnou metodu regulace k umožnění přechodu na obnovitelné zdroje rovnou. S podporou se rozhodnutí naopak sešlo u průmyslové asociace Eurogas. Generální tajemník Beate Raabe nápad kvituje a dodává, že krok by mohl okamžitě snížit emise CO2 ve Finsku o 60 %.

Finsko se v úsilí o vyřazení uhlí do roku 2025 připojilo ke Spojenému království. Jiné země, jako Dánsko, Portugalsko, Nizozemsko či Francie zůstávají u původní časové osy, tedy roku 2030. Evropská komise přitom minulý měsíc zahájila program, v rámci kterého oznámila projekty a strategie určené pro uhelné regiony, který mají přechod od uhlí stimulovat.

Komentáře

(3)

Petr

10. leden 2018, 11:44

Pokud by do toho nervali dotace tak by to tak nevadilo, ale s němi je to fakt děsné jak naráz potřebují za každou cenu zkrátit proces o 5 let.

A nejspíš to teď ještě vyhlásili rychle jen pro to, že 2017 skokově zdražilo uhlí, zatímco plyn si to teprve připravuje na ještě větší zdražení v 2018/19.

Petr

10. leden 2018, 11:50

Jestli nemá Finsko co dělat s pěnezy z krvavého zdanění svých poctivě pracujících a vymírajících původních obyvatel, tak jestli se snížením daní musí podle rozkazů počkat dokud to tam nepřevezmou migranti, raději mohli aktuálně zkusit zadotovat generační program snížení škodlivin v kouři ze spalování dřeva, což je věc užitečná na minimálně celé další století.

Josef

11. leden 2018, 00:39

Ono v případě Finska je to poměrně dobrý tah , protože uhlí musí dovážet tak jako tak a jeho přirozeným ekonomickým partnerem je Rusko , které má nejvíce plynu na světě. S plynem totiž Finsko splní svoje závazky o snížení emisí CO2 mnohem levněji než s uhlím a OZE a o tom to je... Jinak současné manévry kdo a jaké zdroje bude používat svědčí o jediném - svět je na tom energeticky nesrovnatelně lépe než dříve a tento trend bude pokračovat, je to díky úsporným technologiím, které umožňují hospodářský růst i při vyšších cenách energií. I když to logicky má své limity, protože účinnost energetických přeměn nepůjde nikdy přes 100% bude tento trend dále pokračovat a významnou měrou snižovat poptávku po energiích nejméně do roku 2050 - za poměrně malý růst spotřeby energie se tak světová ekonomika dostane na úroveň dnešního Finska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.