Francie: Ministr Francois de Rugy připustil možnost výroby elektřiny z uhlí po roce 2022

DomůEnergetika v zahraničíFrancie: Ministr Francois de Rugy připustil možnost výroby elektřiny z uhlí po roce 2022

Francouzský ministr životního prostředí Francois de Rugy minulý čtvrtek připustil, že by 1,2GW uhelná elektrárna Cordemais na jihozápadě Francie mohla být provozována i po roce 2022, a to i přes plánovaný odklon od uhlí do roku 2022. Důvodem jsou možné obavy o zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v daném regionu. 

Ministr životního prostředí Francois de Rugy připustil podle zahraničního serveru Platts minulý čtvrtek pokračování provozu 1,2GW uhelné elektrárny Cordemais na západě Francie i po roce 2022.

Ministr se odvolal na problémy v oblasti zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v daném regionu s tím, že ministerstvo aktuálně posuzuje zprávu o výkonové přiměřenosti provozovatele přenosové soustavy RTE.

Server Platts dále uvedl, že podmínkou pro pokračování elektrárny Cordemais v provozu po roce 2022 je konverze na biomasu, v důsledku které by podíl uhlí na energii v palivu klesl na 20 %.

{„country“:“FR“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-01-01″,“to“:“2018-01-20″,“caption“:“Výroba elektřiny francouzských uhelných elektráren v letošním roce“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-01-01″,“end_date“:“2018-01-20″}

Zaměstnanci uhelné elektrárny Cordemais protestují od začátku prosince proti plánovanému uzavření všech uhelných elektráren ve Francii do roku 2022, jejichž celkový instalovaný výkon činí zhruba 3 GW.

Provozovatel elektrárny Cordemais, francouzská energetická společnost EDF, ve čtvrtek oznámil prodloužení stávky do 28. ledna.

I přes stávkování jsou však zaměstnanci připraveni na obnovení provozu v případě, že si to vyžádá provozovatel přenosové soustavy RTE. Tato situace nastala podle zahraničního serveru Platts v předcházejících dnech poté, co nebyly dostupné dva bloky jaderné elektrárny Flamanville.

Z grafu výše je patrné, že v období od 10. do 12. ledna dodávaly francouzské uhelné elektrárny chvílemi až 2,4 GW výkonu.

RTE začátkem tohoto týdne navíc varovala před zvýšeným rizikem v oblasti zajištění dostatečného dostupného výkonu v západní Francii z důvodu očekávaného ochlazení.

Příští čtvrtek by v důsledku předpovídaných teplot o 4 stupně Celsia pod normálem mělo zatížení francouzské elektrizační soustavy dosáhnout hodnoty 90 GW, což by byla nejvyšší hodnota letošní zimy.

Úvodní fotografie: Francouzská uhelná elektrárna Cordemais. Zdroj: wikimedia

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují