Domů
Elektřina
Francie může letos v zimě čelit krátkým výpadkům v dodávkách elektřiny

Francie může letos v zimě čelit krátkým výpadkům v dodávkách elektřiny

Předpověď chladného počasí a omezená výroba v jaderných elektrárnách by mohly mít pro francouzské spotřebitele další dohru. Podle francouzského provozovatele přenosové sítě RTE by v případně výrazného nedostatku výkonu v síti mohlo v určitých oblastech dojít i ke krátkodobým přerušením dodávek.

Současná situace na francouzském energetickém trhu již vyhnala ceny elektrické energie na dlouhodobá maxima. Podobný dopad mělo chladné počasí a obavy z nedostatku výkonu i v případě nárůstu cen na trhu v sousedním Spojeném království.

Stabilizaci francouzské sítě by mohlo pomoci i navýšení přeshraničních kapacit pro import elektřiny, který meziročně vzrostl téměř o třetinu na 12 200 MW. Celkem 3000 MW výkonu je rovněž dostupných v podobě omezení spotřeby na straně průmyslových odběratelů.

V případě výrazně chladnějších period by společnost RTE musela v době dopoledních a večerních špiček přistoupit k mimořádným opatřením. V prvním kroku by došlo k dobrovolnému přerušení dodávek u 21 vybraných energeticky náročných odběratelů, což by snížilo spotřebu o zhruba 1500 MW.

Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: EDF

Jako další krok RTE připravuje snížení napětí v síti o 5 %, které má ušetřit dalších 4000 MW. V případě extrémního rozdílu mezi nabídkou a poptávkou by RTE mohla přistoupit až k dočasným přerušením dodávek proudu dalším odběratelům.

K navýšení bezpečnosti dodávek může přispět každý

RTE nyní připravuje nový systém varování, který by měl všem spotřebitelům umožnit přispět ke snížení rizika přerušení dodávek. Spotřebitelé tak budou prostřednictvím svých chytrých zařízení upozorněni, aby v době ranní či večerní špičky nezapínali zařízení jako myčky na nádobí, snížili před odchodem teplotu, na kterou vytápí své domovy o jeden až dva stupně, či dbali na zhasínání světel po odchodu z místnosti.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Vaněček
8. listopad 2016, 15:55

Francouzi se připravují na jaderný blackout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se