Domů
Energetika v zahraničí
Francie prodloužila limit pro ceny energií, budou moci růst jen o 15 procent
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Francie prodloužila limit pro ceny energií, budou moci růst jen o 15 procent

Francouzská vláda prodloužila limit pro ceny energií, který měl původně skončit 31. prosince. V příštím roce budou smět růst ceny jen o 15 procent, oznámila dnes premiérka Élisabeth Borneová. Stát opatření za rok 2023 vyjde na 16 miliard eur (392 miliard korun), uvedl ministr financí Bruno Le Maire na tiskové konferenci.

Od ledna bude platit 15procentní limit pro růst cen plynu, od února bude smět nejvýše o 15 procent stoupnout i ceny elektřiny. Opatření se bude týkat všech domácností, sociálního bydlení, malých firem i malých obcí, uvedla podle stanice BFM TV premiérka. Faktury domácností za topení plynem tak podle Borneové v novém roce stoupnou v průměru o 25 eur, bez zastropování by to bylo o 200 eur.

Ještě do konce roku vláda přispěje 12 milionům nejchudších domácností jednorázovým příspěvkem od 100 do 200 eur. Loni na podzim Francie přispěla šesti milionům lidí v průměru 150 eur. Letos v zimě na příspěvek podle Borneové dosáhne zhruba 40 procent domácností.

Ilustrační foto

Stát opatření vyjde podle ministra financí na 16 miliard eur, z toho 11 miliard (269 miliard korun) připadne na plyn a pět miliard (123 miliard korun) na elektřinu. Letošní jednorázový příspěvek domácnostem na energie vyjde na 1,8 miliardy eur (44,1 miliardy korun). Le Maire podle listu Le Monde uvedl, že s touto částkou počítá už letošní rozpočet.

Francie tímto krokem jako mnohé jiné vlády reaguje na prudký nárůst cen energií po začátku ruské invaze na Ukrajinu spojený s omezením dodávek energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se