Domů
Energetika v zahraničí
Francie: Výroba elektřiny z fosilních zdrojů poklesla loni téměř o třetinu

Francie: Výroba elektřiny z fosilních zdrojů poklesla loni téměř o třetinu

Výroba elektřiny z francouzských elektráren spalujících fosilní paliva poklesla v roce 2018 meziročně téměř o třetinu na 37,8 TWh. Téměř 80 % z této hodnoty představovala výroba elektráren spalujících zemní plyn. Podíl jaderných elektráren na celkové výrobě elektřiny dosáhl 73,2 %.

Francouzské elektrárny spalující zemní plyn zaznamenaly meziroční pokles produkce o 27 % na 29,9 TWh. Ještě větší procentuální pokles zaznamenaly elektrárny spalující uhlí, jejichž výroba klesla meziročně o 40 % na 5,8 TWh.

Pokles výroby elektřiny z uhelných a plynových zdrojů byl kompenzován rostoucí výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, zejména potom z vodních elektráren. Ty vyrobily meziročně o 13 TWh elektřiny více.

Vzrostla také výroba větrných elektráren (o 17,4 % na 26,8 TWh) a solárních elektráren (o 9 % na 9,8 TWh).

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách vzrostla meziročně o 3,7 % na necelých 392 TWh. Podíl jaderných elektráren na celkové výrobě elektřiny tak loni dosáhl 73,2 %.

Snižování podílu jádra a odklon od uhlí

Plánem administrativy prezidenta Macrona je snížení podílu jaderných elektráren na celkové výrobě elektřiny na 50 % do roku 2035. Původně se přitom uvažovalo již o roku 2025.

Francie současně plánuje uzavřít všechny uhelné elektrárny, jejichž celkový instalovaný výkon činí zhruba 3 GW, do roku 2022. Proti tomuto kroku protestují od začátku prosince zaměstnanci 1,2GW uhelné elektrárny Cordemais na západě Francie.

Francouzské uhelné elektrárny patřící německému Uniperu se dostaly do hledáčku Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, který podal prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Power Europe závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. Holding následně od Uniperu získal exkluzivitu na jednání.

Úvodní fotografie: Francouzská uhelná elektrárna Cordemais. Zdroj: wikimedia

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.