Indický solární boom zpomaluje. Další ranou mohou být nová cla na dovoz panelů

DomůEnergetika v zahraničíIndický solární boom zpomaluje. Další ranou mohou být nová cla na dovoz panelů

Instalace nového výkonu fotovoltaických elektráren se v Indii ve druhém čtvrtletí snížila o 52 % na 1599 MWp. Důvodem je především kolísavá cena panelů a obnovení vyjednávání o již uzavřených smlouvách o výkupu elektrické energie.

Podle reportu od Mercom India Research bylo v prvním čtvrtletí 2018 v Indii instalováno 3344 MWp výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Ve druhém čtvrtletí bylo instalováno „pouze“ 1599 MWp, tedy pokles o 1745 MWp.

„Po čtyřech čtvrtletích nepřetržitého růstu, byl pokles nově instalovaného výkonu ve druhém čtvrtletí 2018 očekáván. Důvodem poklesu je kolísavá cena panelů a obnovení vyjednávání o již uzavřených smlouvách o výkupu elektrické energie. To vše přispělo ke snížení počtu připravovaných projektů v roce 2018,“ uvedl Raj Prabhu, výkonný ředitel a spoluzakladatel Mercom Capital Group.

Během druhého čtvrtletí tohoto roku byl instalovaný výkon velkých projektů 1184 MWp oproti 2954 MWp v prvním čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí roku 2017 bylo instalováno 1800 MWp výkonu.

Instalace střešních fotovoltaických panelů dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku 415 MWp. Došlo tedy k navýšení oproti předchozímu čtvrtletí o 25 MWp. Ve druhém čtvrtletí 2017 bylo instalováno 225 MWp střešních fotovoltaických panelů.

Instalovaný výkon nových fotovoltaik podle čtvrtletí. Zdroj.

 „Střešní instalace roste rychlým tempem, ale je očekáváno, že dojde ke zpomalení růstu, dokud neklesne cena panelů po ukončení ochranných cel. Instalace střešních fotovoltaik je extrémně citlivá na náklady a jejich navýšení bude znamenat pokles instalace panelů.“ – z reportu od Mercom India.

Od 30. července zavedla Indie ochranná cla na fotovoltaické panely dovážené z Číny a Malajsie na dva roky. Solární analytička Corinne Lin uvedla, že i po uplatnění cla ve výši 25 % budou čínské fotovoltaické panely stále levnější než indické.

Celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Indii dosahoval ke konci druhého čtvrtletí letošního roku 24,6 GWp. Velké fotovoltaické projekty zastávají zhruba 90 % instalovaného výkonu a 10 % zastávají střešní fotovoltaiky. Mercom India předpovídá, že v roce 2018 bude instalováno celkem 8,3 GWp.

„Kvůli nejistotám ohledně ochranných cel byla aktivita v aukcích v první polovině roku 2018 slabá, což se odrazí na velikosti projektů v roce 2019. Očekáváme, že se trh zastaví na 3 až 6 měsíců od doby oznámení ochranných cel,“ uvedl Prabhu.