Krize na severu: K nízkým zásobám vody a mrazu se přidala porucha na jaderné elektrárně Oskarshamn 3

DomůEnergetika v zahraničíKrize na severu: K nízkým zásobám vody a mrazu se přidala porucha na jaderné elektrárně Oskarshamn 3

Klesající zásoby vody v severských vodních elektrárnách, chladné počasí a neočekávané snížení výkonu největší švédské jaderné elektrárny Oskarshamn 3 o 950 MW přiměly švédského provozovatele přenosové soustavy k povolání 335MW záložní elektrárny Karlshamn 3 do stavu připravenosti k provozu. Dále bylo pozastaveno přeshraniční vnitrodenní obchodování mezi jihem Švédska a Dánskem a Litvou.

Úbytek zásob vody v norských, švédských a finských vodních elektrárnách pokračoval i ve třetím týdnu letošního roku, ve kterém poklesly celkové zásoby na 54,6 % (ekvivalent výroby 66,3 TWh elektřiny) teoretického maxima. Dlouhodobý průměr pro třetí týden roku je přitom podle zahraničního serveru Platts 63 %.

„Kromě následujících několika dnů by srážky měly být podprůměrné až do 6. týdne a teploty by navíc měly nadále zůstat pod dlouhodobým normálem,“ uvedl ve středu broker z Energi Danmark.

Výhled v oblasti srážek a teplot v kombinaci s aktuálním deficitem zásob vody způsobil růst spotových cen elektřiny ve Finsku, Norsku a Švédsku ze středečních 67-68 EUR/MWh na dnešních 78-79 EUR/MWh.

Potřeba záložního zdroje a zastavení přeshraničního vnitrodenního obchodování

Patrně nejhorší situace panuje aktuálně ve Švédsku, kde se podle zahraničního serveru Montel k nedostatku zásob vody a chladnému počasí přidalo neočekávané snížení výroby na největší jaderné elektrárně Oskarshamn 3 o 950 MW.

Provozovatel elektrárny Oskarshamn 3 uvedl, že výkon bloku bude během čtvrtka postupně navyšován a plného výkonu dosáhne blok znovu během pátečního rána.

Švédský provozovatel přenosové soustavy Svenska Kraftnät v reakci na neplánované snížení výkonu JE Oskarshamn 3 nařídil Uniperu, aby uvedl svou 335MW záložní elektrárnu Karlshamn 3 do připravenosti k provozu za účelem zajištění dostatečné rezervy ve švédské elektrizační soustavě.

Svenska Kraftnät dále uvedl, že kvůli napjaté situaci v elektrizační soustavě musel pozastavit přeshraniční vnitrodenní obchodování mezi jihem země a Dánskem a Litvou.