Levné solární panely z Asie zřejmě Evropu ihned nezaplaví, prezident USA chce vetovat snahy kongresu zrušit výjimku na dovozní cla
V americkém kongresu se aktuálně diskutuje možnost zrušení výjimek z cel pro dovoz solárních panelů z vybraných asijských zemí, které tvoří drtivou většinu panelů prodávaných na americkém trhu. Cla na dovoz zavedl před několika lety předešlý prezident Trump ve snaze ochránit domácí průmysl před levným čínským dovozem, další velcí dodavatelé z regionu však dostali výjimku. Tu se nyní snaží tamní kongres zrušit, aby ještě více podpořil domácí výrobu. Tyto snahy však naráží u Bílého domu, který vyjádřil svůj postoj skrz oznámení záměru vetovat projednávanou legislativu.
Otázka cel na dovoz levných solárních panelů a komponent na jejich výrobu z Asie, kterým nemohou domácí výrobci nejen v USA cenově konkurovat, již řadu let zaměstnává americké zákonodárce a tamní vládu. Cla zavedl tehdejší prezident Trump od roku 2018 na doporučení Komise pro mezinárodní obchod. Na tu se tehdy s žádostí o zavedení dovozních cel obrátil v dubnu roku 2017 americký výrobce solárních panelů Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. K žádosti se poté přidaly i další američtí dodavatelé solárních článků či panelů.
Cla se nicméně nevztahují na veškerý dovoz, v současné době jsou primárně namířena na čínské dodavatele. Většina solárních panelů instalovaných na americkém trhu, zhruba 80 %, stále pochází z dovozu, a to ze čtyř asijských zemí – Malajsie, Vietnamu, Thajska a Kambodže. Dodavatelé z těchto zemí mají v současné době výjimku, kterou americký prezident v loňském roce prodloužil o další dva roky. Tato výjimka má podle Bílého domu sloužit k dočasnému „přemostění“ rozdílu mezi domácí nabídkou a poptávkou, než domácí výroba panelů v USA navýší svou kapacitu.
Rozšíření cel původně uvalených na čínský dovoz na další země z regionu bylo rovněž motivováno popudem amerických výrobců, kteří se nechali slyšet, že Čína cla obchází právě vývozem skrz zmiňované země Jihovýchodní Asie.
V minulém týdnu se však podle agentury Reuters vyslovil výbor tamní Sněmovny reprezentantů, dolní komory kongresu, pro zrušení těchto výjimek. Legislativní úprava, o které by se mohlo hlasovat v nejbližších dnech či týdnech, má podle Reuters podporu napříč politickým spektrem. Stejný pohled nicméně nesdílí všichni politici či představitelé amerického průmyslu, jelikož zrušení výjimky by mělo negativní dopad na další rozvoj solární energetiky.
„Se silnějším arzenálem čisté energie mohou být Spojené státy ještě silnějším partnerem pro své spojence, obzvlášť tváří v tvář Putinově válce na Ukrajině,“ uvedl dle agentury Reuters ve svém prohlášení Bílý dům.
Podle výkonné ředitelky Americké asociace pro čistou elektřinu Heather Zichalové oznámení amerického prezidenta „oživí výstavbu a domácí výrobu solárních zdrojů díky obnovení předvídatelnosti a obchodní jistoty“. Plánované kroky Bílého domu naopak kritizoval Mamun Rashid, výkonný ředitel společnosti Auxin, amerického výrobce solárních panelů. Podle Rashida tento krok „ze široka otevírá dveře zvláštním zájmům financovaných Čínou znemožňovat spravedlivé uplatňování amerického obchodního práva“.
Další prodloužení výjimky na cla není v plánu
Prezident Biden nicméně aktuálně neplánuje výjimkou dále prodlužovat za poslední dvouleté prodloužení. Podle představitelů Bílého domu by totiž měla domácí kapacita pro výrobu solárních komponent do konce roku 2024 vzrůst osminásobně.
„Vzhledem k silným trendům v domácím solárním průmyslu prezident neplánuje prodloužit výjimku na cla poté, co 24měsíční perioda vyprší v červnu 2024,“ uvedl dle agentury Reuters Bílý dům.
Mohlo by vás zajímat:
"Levné solární panely z Asie zřejmě Evropu ihned nezaplaví, prezident USA chce vetovat snahy kongresu zrušit výjimku na dovozní cla".
Jaký je vztah mezi zákony USA a dovozem do Evropy?
Neskusaj ani len naznacovat.
Zkuste použít hlavu místo okamžité konspirace. Pokud se panely neuplatní na americkém trhu kvůli zvýšení cla, budou se o to více tlačit na jiné trhy. Třeba ten evropský.
A co se tím změní resp. zhorší? Když EU se vyrobí < 1 % celosvětové produkce solárních článků? Jediný efekt bude ten, že se trochu ušetří. Krátkodobě.
Pokud USA clo nezruší, tak bude výhodnější solární panely více vyvážet do Evropy kterou tak zaplaví.
A proc uz neni EU zaplaveno levnymi panely ted? :-)
Panel stojí pár korun.
cekame, az co president USA.
oproti 2018 uz su panely levnejsie, oproti 2010 ani nehovorim
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se