Domů
Energetika v zahraničí
National Grid: Za rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny v Británii může úder blesku
blackout

National Grid: Za rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny v Británii může úder blesku

Za rozsáhlý výpadek elektřiny, který 9. srpna zasáhl v Británii téměř milion domácností, může úder blesku. Předběžný výsledek svého vyšetřování dnes ve zprávě regulačnímu úřadu sdělila společnost National Grid, která v Británii provozuje celostátní rozvodnou síť.

Firma podle agentury Reuters dodala, že uvedeného dne nastala vzácná a nečekaná událost, kdy blesk vyřadil z provozu dva generátory vzdálené od sebe asi 160 kilometrů.

Energetický regulační úřad Ofgem nyní podle deníku The Guardian prověřuje, zda National Grid měla předepsané rezervy elektřiny pro stabilizaci sítě v případě výpadků.

Nejhorší přerušení dodávky elektrické energie za posledních deset let zasáhlo Anglii a Wales, ochromilo železniční dopravu a mimo jiné vyřadilo z provozu semafory v Londýně. Dodávky se zastavily asi na hodinu a pak byly postupně obnovovány. Na 15 minut podle zpravodajské společnosti BBC vypadl proud i na letišti v severoanglickém Newcastlu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
20. srpen 2019, 13:45

Vzácné a nečekané je neposkvrněné početí. Úder blesku sotva.

Martin Hajek
20. srpen 2019, 15:00

Ano, přesně. Ten odpadlý výkon rozhodně nebyl v řádu, který by měl takto zacvičit s Britskou sítí. Bezprostřední příčina je jedna věc, reakce sítě na ten výpadek je věc druhá. Tam je ještě něco velmi podstatného, co je třeba vysvětlit.

energetik
21. srpen 2019, 09:50

To je tedy blbost, to někoho chtějí opít rohlíkem. Jestli jim úder blesku vyřadí dva generátory vzdálené od sebe 160km, tak bych rozhodně hledal chybu někde jinde a ne v blesku.

Petr
21. srpen 2019, 21:17

No jo, nestabilní síť co jede na krev, hlavně že se vrtule točí...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se