Domů
Energetika v zahraničí
Německé uhelné elektrárny by mohly být v provozu déle, než se předpokládalo
Německá uhelná elektrárna Staudinger
Zdroj: Philipp Wedel / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-migrated (licence)

Německé uhelné elektrárny by mohly být v provozu déle, než se předpokládalo

Vzhledem k rostoucím pochybnostem o spolehlivosti dodávek ruského plynu zvažuje Německo své následující kroky. Náš západní soused již oznámil snahu urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Nyní se hovoří i o možném přehodnocení plánu odstavování uhelných elektráren. O jejich delší provoz se zasazují zejména ministerští předsedové východoněmeckých spolkových zemí.

Braniborský ministerský předseda řekl veřejnoprávnímu rozhlasu rbb, že v souvislosti s válkou na Ukrajině je třeba se zamyslet nad tím, "zda je časový plán ukončení využívání uhlí v roce 2030 reálný". Saský ministerský předseda Michael Kretschmer řekl listu Sächsische Zeitung, že rozhodnutí o postupném ukončení využívání uhlí nebo jaderné energie musí být znovu projednáno. Kretschmer řekl, že je třeba "odložit klapky na očích, pokud jde o hnědé uhlí a jadernou energii".

„Pokud odstavíte uhelné elektrárny, musíte je nahradit plynovými elektrárnami na ruský plyn. Spoléhat se na to v této válečné situaci považuji za politicky nezodpovědné. Každý krok, který naše klimatická politika v tomto směru učiní, je v současnosti bodem ve prospěch Putina. Mohu před tím jen varovat,“ uvedl Ministerský předseda Saska-Anhaltska Reiner Haseloff pro deník Die Welt.

Pochybnosti rostou také v Severním Porýní-Vestfálsku, ministr hospodářství Andreas Pinkwart nedávno pro list Handelsblatt uvedl, že ukončení výroby elektřiny jak z uhlí, tak i jádra přineslo Německu riziko, ze kterého se země musí vymanit. Hendrik Wüst, předseda Severního Porýní-Vestfálska, však uvádí, že i přes nejistotu způsobenou válkou na Ukrajině považuje ukončení těžby uhlí v roce 2030 za možné.

Wüst a Pinkwart tak naznačují cestu ke kompromisu, lze se pokusit dodržet termín ukončení výroby elektřiny do roku 2030, ale v příštích třech až pěti letech zpomalit odstavování uhelných elektráren. Poté by jejich odstavování molo opět nabrat rychlost.

Uhelná elektrárna Datteln 4 Německá čeronuhelná elektrárna Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Zdroj: Uniper

Nezávislost na dodávkách ruského plynu vyžaduje čas

Odborníci se domnívají, že může trvat až pět let, než budou diverzifikovány a zajištěny budoucí dodávky plynu. Německá vláda se v koaliční smlouvě dohodla, že "v ideálním případě" ukončí výrobu elektřiny z uhlí již v roce 2030. Podle zákona o odklonu od uhlí by měla být ukončena v roce 2038.

Robert Habeck se vyslovil pro pragmatický přístup k překonání současné situace, kdy je energetická bezpečnost na hranici únosnosti. Nevyloučil, že uhelné elektrárny budou muset běžet déle, aby byla země v energetické politice méně závislá na Rusku.
"Pragmatismus musí zvítězit nad politickým odhodláním, bezpečnost dodávek musí být zaručena," uvedl Habeck minulý týden. A dodal, že v případě pochybností je bezpečnost dodávek důležitější než ochrana klimatu.

Stejně to vidí i průmysl. Vzhledem k situaci je "v centru pozornosti krizové řízení a energetická bezpečnost", uvedla Kerstin Andreaeová, výkonná ředitelka Německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW).

"Musíme prozkoumat všechny možnosti, jak se stát nezávislými na dodávkách plynu a uhlí z Ruska. To zahrnuje i možnost případné aktivace uhelných elektráren z bezpečnostní rezervy pro zajištění dodávek," uvedla. Bezpečnostní rezervu tvoří vyřazené hnědouhelné elektrárny, které mohou provozovatelé elektrických sítí za určitých podmínek využívat. Andreaeová dodala, že současná situace by mohla vést k tomu, že Německo bude muset „udělat krok stranou na cestě ke snižování emisí CO2".

Energetické společnosti jsou na delší životnost uhelných elektráren připraveny

Hnědouhelná elektrárna Weisweiler společnosti RWE.

Například essenská chemická společnost Evonik zvažuje, že by svou uhelnou elektrárnu v chemickém parku Marl nechala v provozu déle, než bylo plánováno. Společnost RWE rovněž vyjádřila ochotu udržet uhelné elektrárny v provozu déle.

Nicméně i ve vládách uhelných států se objevuje kritika plánů na prodloužení provozu uhelných elektráren. Místopředseda saské vlády Martin Dulig kritizoval diskusi a označil ji jako bezpředmětnou. Saský místopředseda Zelených a ministr energetiky Wolfram Günther odmítl prodloužení životnosti hnědouhelných elektráren.

"Řešení spočívá v urychleném rozšíření obnovitelných zdrojů energie," řekl Günther listu Handelsblatt.

Habeckův pragmatismus zdaleka nesdílejí všichni Zelení, proti se postavila braniborská část strany. "Jasně usilujeme o ukončení těžby uhlí do roku 2030 a válku na Ukrajině vnímáme jako posílení významu rozšiřování obnovitelných zdrojů energie," řekl listu Handelsblatt Clemens Rostock, mluvčí zemské parlamentní frakce Zelených pro energetickou politiku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
petr
8. březen 2022, 10:46

Německé uhelné elektrárny musí být v provozu déle a zcela vytlačit výrobu z plynových. Plynové elektrárny je třeba okamžitě odstavit a současně rozhodně neodstavovat zbylé jaderné v roce 2022!

Pokud tak SRN přesto učiní, tak jsou to lokajové Putina, jako je ten lump z Gazpromu Schroeder...

Současně je třeba dát zelenou i OZE, jde o svobodu a demokracii v EU !

Ivan Novák
8. březen 2022, 10:57

Ještě nebyla řeč o penězích. Včera se v Lipsku prodával proud na dnešní večer za kulatých 500€/MWh.

Roční futures šplhají taky do oblak. Každá úřední pokuta, která by snad měla brzdit Chvaletice bez platné emisní výjimky, by momentálně byla v účtech neviditelná.

energetik
8. březen 2022, 12:19

A proto soud naštěstí rozhodl správě v tom, že se Chvaletice musí zastavit nebo plnit limity a uchránil tak zdraví a životní prostředí a o to šlo především. Nějaká pokuta těm postižením nepomůže, k těm penězům by se nedostali, to zpravidla rozkradu úředníci.

Vojvodik Petr
8. březen 2022, 13:02

Pomoz tím, že se teď odpojíš.

energetik
8. březen 2022, 13:19

Již se stalo minulý měsíc, tak jako i u spousty dalších:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=8169

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se