Domů
Energetika v zahraničí
Německo: Příspěvek na podporu OZE v příštím roce klesne téměř o polovinu. Koncové ceny elektřiny přesto vzrostou
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německo: Příspěvek na podporu OZE v příštím roce klesne téměř o polovinu. Koncové ceny elektřiny přesto vzrostou

Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Německu v příštím roce výrazně poklesne. Důvodem jsou zejména rostoucí velkoobchodní ceny silové elektřiny. Koncové ceny elektřiny přesto vzrostou.

Příspěvek na podporu OZE v Německu letos činí 6,5 centu za kWh (1,67 koruny/kWh). Němečtí provozovatelé přenosové soustavy nyní stanovili jeho výši pro rok 2022, která dosáhne na 3,723 centu/kWh (0,96 koruny/kWh). Jeho snížení o 43 % bylo možné díky tomu, že v tomto roce vzrostly ceny elektřiny na burze, což znamená nižší potřebu podpory OZE, která je podporovaným zdrojům vyplácena v případě, že velkoobchodní cena elektřiny je nižší než jejich garantovaná výkupní cena.

Vývoj příspěvku na podporu OZE v Německu. Zdroj: Ministerstvo hospodářství a energetiky

Prostředky z německého účtu na podporu OZE tak nejsou čerpány v takové výši. Kromě toho je účet na podporu OZE navyšován o příjmy z letos zavedených poplatků za emise CO2 v dopravě a vytápění. Ty pro rok 2021 dosáhly 10,8 miliardy eur.

"Zejména v době, kdy ceny plynu, ropy a uhlí na světových trzích rostou, je výrazný pokles poplatku na OZE dobrou a důležitou zprávou pro spotřebitele v Německu i pro hospodářství, zejména pro malé a střední podniky," uvedl Altmaier. Ministr zároveň vyzval budoucí spolkovou vládu, aby co nejdříve poplatek na podporu OZE zcela zrušila.

Think tank Agora Energiewende se však domnívá, že náklady na elektřinu neklesnou. Na jedné straně se v současné době zvyšuje cena silové elektřiny a na druhé straně se zvyšují síťové poplatky, kterými je financován provoz a rozvoj sítí. Podle srovnávacího portálu Verivox bude průměrná cena elektřiny pro domácnosti v říjnu 2021 31,38 centu/kWh (8,06 koruny/kWh), nejvíce v historii.

Německý příspěvek na OZE byl již pro letošní rok zastropován

Příspěvkem na OZE je financována provozní podpora pro provozovatele solárních, větrných, vodních, bioplynových nebo geotermálních elektráren. Poplatek je účtován za každou kWh spotřebované elektřiny. Příspěvek je v Německu významnou složkou ceny elektřiny pro koncové spotřebitele. Vysoce energeticky náročné průmyslové podniky a některé další podnikatelské subjekty mají tento poplatek snížen, ve snaze udržet tyto podniky konkurenceschopné.

Výše příspěvku se v Německu každoročně mění v závislosti na několika faktorech, včetně předpokládané velkoobchodní ceny elektřiny, očekávané poptávky po elektřině, růstu instalovaného výkonu OZE, velikosti rezervy či stavu účtu na podporu OZE. Stav konta ke konci září tak má přímý vliv na výši poplatku na následující rok. Provozovatelé přenosové soustavy na základě výše zmíněných faktorů stanoví výši příspěvku na následující rok v polovině října.

Vláda pro letošní rok zastropovala výši příspěvku pro všechny spotřebitele na 6,5 eurocentu. Zhruba 40 % z předpokládaného objemu podpory pokryla 10,8 miliardami eur ze státního rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
petr
25. říjen 2021, 09:54

Dobrý den, cena podpory 1,67 Kč/kWh v SRN 2021 to je neuvěřitelné!

Vezmeme-li spotřebu jen platící části (průmysl snad neplatí) pak prostý součin cca

200 mld. kWh * 1,67 = 337 mld. Kč za rok ?! To je neuvěřitelné, kam až ten zelený fanatismus dospěl...

Vezmeme-li cenu 1400 MW bloku JE za cca 150 mld. Kč, pak jen v roce 2021 se z dotace OZE dají postavit hned 2 ? Za 10 let pak 20 kusů, které jsou schopny dodat 210 TWh bezemisní elektřiny...

mart
25. říjen 2021, 12:58

Náklady na podporu OZE jsou šílené, především při zohlednění nespolehlivosti dodávek. Nicméně ceně 150mld. za blok 1400MW se vzhledem ke zkušenostem nedá moc věřit.

A.O
25. říjen 2021, 16:04

To je bohužel v dnešní EU pravda. Nicméně zcela realisticky a s rezervou by se dala zahájit a zaplatit, z těchto příspěvků, stavba jednoho bloku každý rok.

Josef
25. říjen 2021, 13:24

Ano to jsou výsledky zelené ideologie a ta cena příspěvku není konečná to je jen menší část konečného účtu další část je v regulaci sítě , její hustotě v platbách za odstavování OZE při nadvýrobě a hlavně záložních zdrojích a nesmyslných normách podle zelené ideologie. Celkově bude účet 2-3x vyšší. Skutečná cena el. energie je okolo 1,2 Kč kwh + náklady na distribuci dejme tomu 0,2 kč. Němci platí 6,5 v topné resp 9kč v netopné sazbě dá se říct že zhruba 5 kč /KWh je účet za zelenou ideologii. To je bilion korun ročně a každoročně tento účet narůstá, příští rok bude katastrofální protože Němci odepíší 6 jaderných bloků z důvodu splnění cílů zelené ideologie - to je zhruba 1 bilion korun ztrát jednorázově a pak každoročně reálně 150 mld na výrobu této energie pomocí OZE....

Omega
25. říjen 2021, 12:50

Takže 40 procent je 10,8mld EUR, celková podpora je tedy 27mld EUR ročně.

Při této úrovni podpory mohli mít každý rok jeden jaderný blok a ještě by hodně ušetřili. Za posledních 15 let by to bylo 15GW výkonu k dispozici z výrobou 120TWh ročně a stabilně na dalších 50let.

Místo toho mají stejnou výrobu ve větru a slunci ale s nutností stavět velké množství špičkových elektráren který vyrábí elektřinu opravdu draze.

Krása je, že pokud se zprůměrují ceny těch VTE+FVE společně s cenama nutných špičkových elektráren a krátkodobých záloh, tak je EE z nich za 80EUR.

frank
25. říjen 2021, 14:01

už dlouho jsem z Německa neslyšel, zejména ze státního média, což DW prostě je, něco takového , cituji asi nejzajímavější odstavec z článku " At the same time, Germany has the audacity to claim that other countries should follow its example. e can only hope that no one imitates our so-called energy transition. All it's done so far is cost a huge amount of money with little to show for it. There's still no sign of a power line to feed wind power from the North Sea south into the country; the share of renewable energy in gross energy consumption in Germany is just 17%. (In Sweden it's 56%)" link následuje https://www.dw.com/en/opinion-will-energy-become-unaffordable/a-59588477

Nefi
25. říjen 2021, 19:44

V roce 2021 z německé ceny elektřiny cca 32ct/kWh tvořilo:

24% elektřina

24% distribuce

20% příplatek na OZE

16% DPH

6% daň z elektřiny

5% odvod za zábor veřejného prostoru pro vedení sítí

1% sleva pro průmysl na distribučních poplatcích; průmysl tuším neplatí ani za OZE

Za OZE v roce 2021 se zaplatí celkem 27,9 mld. EUR.

Přepočítávat, kolik by za to bylo jaderných elektráren nemá smysl. Německá diskuse o jádru trvala celá desetiletí a diskuse je uzavřena.

Zajímavý je automatický cenový mechanismus. Vzroste-li cena elektřiny, klesnou příplatky na OZE. Díky promyšlenému systému aukcí a cenových stropů.

V ČR je systém nastaven tak, že za necelé 2mld. EUR máme asi 8TWh.

To je rozdíl mezi inteligentním designem a prolobovanou švejkovinou.

V příštím roce Německo za OZE zaplatí 16mld. EUR za 239TWh. Drahé fosilní zdroje pomáhají OZE.

Emil
25. říjen 2021, 19:53

Německo zaplatí za OZE i v příštím roce přibližně stejně jako letos, jen se ty poplatky nenápadně přelévají mezi jednotlivými složkami cen elektřiny a různě vysokými příspěvky ze státního rozpočtu.

PetrV
25. říjen 2021, 21:53

Vzhůru do stredověku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se