Domů
Energetika v zahraničí
Polsko by podle premiéra mohlo čelit nedostatku uhlí

Polsko by podle premiéra mohlo čelit nedostatku uhlí

Polsko by mohlo čelit nedostatku uhlí, a to navzdory plánům na zvyšování domácí těžby. Uvedl to dnes podle agentury PAP polský premiér Mateusz Morawiecki. Důvodem hrozícího nedostatku je podle premiéra embargo na ruské uhlí, které Polsko zavedlo po ruském útoku na Ukrajinu. Polsko proto hodlá zvýšit dovoz uhlí z jiných zemí, aby zajistilo jeho dostatek v zimní sezoně, píše agentura Reuters.

„Navzdory skutečnosti, že polské doly zvyšují těžbu, může být tohoto uhlí málo,“ řekl premiér.

„Proto jsem nařídil státním společnostem Weglokoks a PGE Paliwa i vicepremiérovi (Jackovi Sasinovi) nakupovat uhlí,“ dodal.

Tyto dvě státní firmy by měly nakoupit 4,5 milionu tun uhlí, aby tak zajistily dostatečné dodávky pro domácnosti v zimní sezoně. V loňském roce Polsko dovezlo z Ruska více než osm milionu tun uhlí, píše Reuters. Polsko je na uhlí silně závislé, a to jak při vytápění obytných budov, tak při výrobě elektrické energie.

Ilustrační foto

Podle agentury Bloomberg se nyní Polsko snaží nakupovat uhlí v Kolumbii, Austrálii a Jihoafrické republice. Musí však soupeřit s jinými evropskými zeměmi, které kvůli nedostatku plynu obnovují provoz uhelných elektráren. Situaci navíc komplikuje skutečnost, že polské námořní přístavy i železnice jsou již nyní silně vytížené přepravou vojenského materiálu a potravin mezi Polskem a Ukrajinou, upozorňuje Bloomberg.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se