Power silk road: Rekordní 3300 km dlouhé vedení sníží spotřebu uhlí o 30 mil. tun

DomůEnergetika v zahraničíPower silk road: Rekordní 3300 km dlouhé vedení sníží spotřebu uhlí o 30 mil. tun

Plánované přenosové vedení mezi čínskými provinciemi Xinjiang a Anhul má podle odhadů analytiků snížit spotřebu uhlí v Číně až o 30 milionů tun ročně. Vedení má celkovou délku 3 324 km a napěťovou hladinu 1 100 kV.

Pro oblast Xinjiang na západě Číny, která má mimo jiné značné zásoby uhlí, se jedná o posílení soustavy s významnými dopady. Oblast je totiž známá především proto, že se zde nachází velké solární a větrné parky.

Druhou stranou mince je ovšem to, že jsou v této oblasti obnovitelné zdroje nejčastěji odpojovány od sítě právě z důvodu nedostatečné přenosové kapacity.

Oblast Xinjiang je již nyní dostatečně zásobena zdroji elektřiny, a proto čínský regulační úřad v této oblasti vydal zákaz výstavby dalších uhelných elektráren – stejně učinil i v dalších 20 provinciích. Díky novému elektrickému vedení by přebytek výroby mohl být přenášen na rozvinutý východ země, kde naopak nejsou vhodné podmínky pro stavbu dalších zdrojů.

Podle názorů analytiků, které citoval web spglobal.com, se vzhledem k podmínkám v soustavě jedná o ekvivalent zapojení nového stabilního zdroje do soustavy. Současně předpokládají, že se díky lepšímu propojení soustavy dále sníží spotřeba uhlí v tomto západní regionu.

Vedení, které má přenosovou kapacitu 12 000 MW a ročně má přenést 66 TWh elektřiny, ještě není zcela v provozu. Částečný provoz byl zahájen již počátkem tohoto roku, plný provoz lze očekávat během následujících 6 až 12 měsíců.

Čína, která dlouhodobě bojuje s vysokým podílem výroby elektřiny z uhlí a emisemi CO2, bude schopná díky novému vedení snížit spotřebu uhlí až o 30 mil. tun ročně.

Pro srovnání, například společnost ČEZ v roce 2018 od svých dodavatelů pro výrobu elektřiny získala 21,1 mil. tun hnědého uhlí. Ročně se pak v ČR vytěží přibližně cca 40 mil. tun hnědého uhlí.

Celý projekt, kterému se přezdívá „Power Silk Road“, byl schválen v roce 2015 a stavba započala již následující měsíc. Celkové náklady na stavbu jsou vyčísleny na necelých 6 mld. dolarů.