Prokázané zásoby ropy a plynu v USA dosáhly rekordní úrovně

DomůEnergetika v zahraničíProkázané zásoby ropy a plynu v USA dosáhly rekordní úrovně

Intenzivní těžba ropy a plynu z břidličných formací otevřela Spojeným státům nové možnosti, přičemž prozkoumané zásoby těchto komodit v zemi v posledních letech prudce rostou. Podle dat vládní agentury zásoby ropy a plynu v USA předloni opět vzrostly, a to na nové historické maximum.

Prudký růst cen ropy na globálních trzích a příznivé ceny zemního plynu v roce 2018 pomohly Spojeným státům navýšit prokázané zásoby těchto komodit na historické maximum. Vyšší ceny ropy a plynu často vedou k růstu odhadu prokázaných zásob, jelikož s vyšší cenou se těžba stává ekonomickou ve více ložiscích.

Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhly prokázané zásoby ropy a kondenzátů v USA předloni rekordních 47,1 miliard barelů, tedy o 12 % více než v roce 2017. Podobný meziroční růst zásob zaznamenal i zemní plyn, a to o 9 % na bezmála 14,3 bilionů metrů krychlových.

Vývoj prokázaných zásob ropy a zemního plynu v USA mezi lety 1965 a 2018. Zdroj: EIA

Prokázané zásoby jsou definovány jako objem ropy a zemního plynu, u kterého se na základě geologických a dalších dat s přiměřenou pravděpodobností předpokládá, že bude při současných ekonomických a technických podmínkách vytěžitelný.

Růstu zásob v USA tak předloni pomohl zejména prudký nárůst cen ropy WTI, jejíž spotová cena meziročně vzrostla o 29 % na průměrných 51,03 dolarů za barel. V případě zemního plynu rovněž pomohl nárůst ceny, kdy průměrná spotová cena na Henry Hub (benchmark pro ceny plynu v USA) dosáhla 3,35 dolarů za milion britských tepelných jednotek (zhruba 10,3 EUR/MWh), což je oproti roku 2017 růst o 12 %.