Domů
Energetika v zahraničí
Prokázané zásoby ropy a plynu v USA dosáhly rekordní úrovně
Ropná plošina na moři

Prokázané zásoby ropy a plynu v USA dosáhly rekordní úrovně

Intenzivní těžba ropy a plynu z břidličných formací otevřela Spojeným státům nové možnosti, přičemž prozkoumané zásoby těchto komodit v zemi v posledních letech prudce rostou. Podle dat vládní agentury zásoby ropy a plynu v USA předloni opět vzrostly, a to na nové historické maximum.

Prudký růst cen ropy na globálních trzích a příznivé ceny zemního plynu v roce 2018 pomohly Spojeným státům navýšit prokázané zásoby těchto komodit na historické maximum. Vyšší ceny ropy a plynu často vedou k růstu odhadu prokázaných zásob, jelikož s vyšší cenou se těžba stává ekonomickou ve více ložiscích.

Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhly prokázané zásoby ropy a kondenzátů v USA předloni rekordních 47,1 miliard barelů, tedy o 12 % více než v roce 2017. Podobný meziroční růst zásob zaznamenal i zemní plyn, a to o 9 % na bezmála 14,3 bilionů metrů krychlových.

Vývoj prokázaných zásob ropy a zemního plynu v USA mezi lety 1965 a 2018. Zdroj: EIA
Vývoj prokázaných zásob ropy a zemního plynu v USA mezi lety 1965 a 2018. Zdroj: EIA

Prokázané zásoby jsou definovány jako objem ropy a zemního plynu, u kterého se na základě geologických a dalších dat s přiměřenou pravděpodobností předpokládá, že bude při současných ekonomických a technických podmínkách vytěžitelný.

Růstu zásob v USA tak předloni pomohl zejména prudký nárůst cen ropy WTI, jejíž spotová cena meziročně vzrostla o 29 % na průměrných 51,03 dolarů za barel. V případě zemního plynu rovněž pomohl nárůst ceny, kdy průměrná spotová cena na Henry Hub (benchmark pro ceny plynu v USA) dosáhla 3,35 dolarů za milion britských tepelných jednotek (zhruba 10,3 EUR/MWh), což je oproti roku 2017 růst o 12 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik II
14. leden 2020, 18:25

Prosím jen o drobnou opravu u zásob ropy ,nebude v milionech barelů , patrně v miliardách / v USA- billion = naše miliarda, trillion = náš bilion/.

Vladimír Masák
15. leden 2020, 11:01

Pokud Spojené státy nebudou chtít ekonomicky zničit státy, které dnes těží ropu ( Irán Irák, Rusko a snad i Saudskou Arábii ) zůstanou ceny na současné úrovni. Firmy v USA chtějí enormě vydělávat.

Při tom gtechnický pokrok při frakování jde prudce nahoru a USA by ustály i cenu 25 dolarů za barel.

Richard Vacek
16. leden 2020, 09:54

Vypadá to, že před lidstvem je období hojnosti. Hlavně, aby to nechtěli někteří milovníci totality zvrátit naordinováním utahování opasků.

Nakonec i to hrozící přelidnění se vyřeší jaksi samo. Míra porodnosti stále klesá a celosvětově dosahuje nějakých 2.4 dítěte na ženu (v roce 1965 to bylo 5 dětí na ženu).

convidado
16. leden 2020, 22:33

vaše tvrzení, že hrozící přelidnění se v budoucnu vyřeší jaksi samo, se označuje v anglosaském světě jako hopium. Což znamená iracionální neboli neopodstatněný optimismus.

V časově nepříliš vzdálené době si dá valná část lidstva nedobrovolný odchod ze scény. Zrychlující se změny klimatu (na kterých my, lidé, máme zásadní podíl) budou postupovat nadále a jsou již tak pokročilé - že jejich samovolnou dynamiku už nic nezvrátí ... a to se nestane za 100 nebo 50 let - ne, to vše přijde během příští dekády. Drastické účinky klimatických změn , které mají bezprostřední dopad na naše životy, jsou všudypřítomné a budou dále narůstat.

https://www.esf.edu/efb/hall/2009-05Hall0327.pdf

Petr
17. leden 2020, 18:38

Bububu, přečtěte si něco o historii klimatu. Lidstvu se daří lépe v teple nežli v malé době ledové. Římané ve střední Evropy utekli na začátku stěhování národů, protože se nedařilo vínu ani dalším plodinám. Patrně za tím byl výbuch sopky. Keltové a germáni je následovali na jih.

Předtím bylo tepleji nežli dnes.

Carlos
17. leden 2020, 20:22

Jenže je trochu rozdíl klimatická změna v relativně nenarušené přírodě a v současné situaci s poměrně značně narušenou.

convidado
20. leden 2020, 07:32

Nesmysly šířené klimaskeptiky v žoldu neoliberalismu mě nezajímají.

Pro velké a procento lidí - kteří jsou také voliči - bude obtížné pochopit velikost a naléhavost problému, kterému čelíme. Je proto nepravděpodobné, že dříve, než nastane kritická situace, budou podniknuty rozsáhlé (politické) kroky k nápravě, protože rozsah tématiky "Limity růstu" většina lidí nechápe (nebo nemůže chápat). Stojíme dnes před nejdůležitějším zlomem v dějinách lidstva, ale jen velmi málo lidí si je toho vědomo.

It is the nature of the human species to reject what is true but unpleasant and to embrace what is obviously false but comforting” (HL Mencken)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se