Domů
Energetika v zahraničí
Ropné a plynárenské firmy v Norsku výrazně zvýšily plánované investice
Zdroj: Shell
Zdroj: Shell

Ropné a plynárenské firmy v Norsku výrazně zvýšily plánované investice

Norské ropné a plynárenské firmy výrazně zvýšily plán letošních investic, koncem loňského roku totiž navrhly ještě desítku nových projektů. Největší podnikatelský sektor v zemi očekává, že letos investuje 187,8 miliardy norských korun (NOK; 406,6 miliardy Kč). Loni v listopadu počítal s investicemi za 149,7 miliardy NOK. Ukázal to průzkum norského statistického úřadu.

V příštím roce podle předběžného odhadu firmy počítají s investicemi v objemu 178,6 miliardy norských korun.

Ropné firmy pospíchaly s předložením nových projektů do konce roku 2022 kvůli tomu, že se blížil konec platnosti dočasných daňových pobídek. Ty norský parlament schválil v roce 2020 na podporu investic do těžby na moři. Mezi tyto plány patří s investicemi za více než deset miliard USD (přes 221 miliard Kč) i projekt Yggdrasil firmy Aker BP, dříve nazývaný NOAKA.

Výdaje na nová pole v moři jsou zahrnuty do průzkumu statistiků, až firmy předloží úřadům plány na jejich rozvoj a provoz. Projekty musí ještě schválit vláda a v mnoha případech i parlament. Neočekává se ale, že by to plány ohrozilo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se