Sankce a obchodní války vedené USA mají nezamýšlené dopady

DomůEnergetika v zahraničíSankce a obchodní války vedené USA mají nezamýšlené dopady

Obchodní válka a sankce jsou ekonomickými zbraněmi proti konkurenčním režimům, a stejně jako vojenský konflikt, mohou mít často neočekávaný/nezamýšlený efekt.

Prvním příkladem mohou být sankce USA za prezidenta Obamy vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Rusko se více upnulo k Číně, u které hledalo financování svých průmyslových projektů. Západní společnosti tehdy byly z důvodů sankcí nuceny odstoupit od ruských mega-obchodů.

Nejznámější případem je společnost Exxon, která odešla ze společného projektu s ruským gigantem Rosněfť v projektu Arctic, kde investovala 3,2 miliardy dolarů. Ve své první snaze byly společně úspěšně provedeny vrty k ropným zásobám, které se odhadovaly na 750 milionů barelů.

„Exxon vykáže ztrátu po zdanění ve výši 200 miliard dolarů, jako důsledek vystoupení ze smlouvy s Rosněfť, ale skutečný dopad bude mnohem větší. Průzkum a rozvoj obrovských offshore polí v Rusku měl společnosti zajistit dlouhodobý růst a v posledních letech došlo k poklesu rezerv,“ uvedli tehdy zástupci Exxonu.

Aktuální obchodní válka mezi Čínou a USA způsobila bližší semknutí ruské a čínské ekonomiky. Čínské firmy získaly podíl ve stěžejních projektech pro Rusko, např. v projektu Arctic LNG 2, který zastřešuje Novatek.

Odstoupením USA od jaderné dohody s Íránem a následné uvalení sankcí na Írán způsobilo, že francouzský energetický gigant Total byl nucen omezit své aktivity v zemi. Čína situace využila ke svému prospěchu, nahradila společnost Total a uzavřela 25letou dohodu, jejíž hodnota se  podle informací GBS odhaduje na 400 miliard dolarů.

Čína tak bude financovat rozvoj íránského ropného, petrochemického a plynárenského průmyslu v hodnotě 280 miliard dolarů a dalších 120 miliard dolarů půjde do zlepšení výroby a transportu.

Dohoda s Íránem také dává Číně právo nakupovat ropu, ropné výrobky nebo plyn s minimální garantovanou slevou ve výši 12 % oproti globálním benchmarkům, plus další 6-8% slevou jako kompenzaci za riziko.