Sankce a obchodní války vedené USA mají nezamýšlené dopady
Obchodní válka a sankce jsou ekonomickými zbraněmi proti konkurenčním režimům, a stejně jako vojenský konflikt, mohou mít často neočekávaný/nezamýšlený efekt.
Prvním příkladem mohou být sankce USA za prezidenta Obamy vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Rusko se více upnulo k Číně, u které hledalo financování svých průmyslových projektů. Západní společnosti tehdy byly z důvodů sankcí nuceny odstoupit od ruských mega-obchodů.
Nejznámější případem je společnost Exxon, která odešla ze společného projektu s ruským gigantem Rosněfť v projektu Arctic, kde investovala 3,2 miliardy dolarů. Ve své první snaze byly společně úspěšně provedeny vrty k ropným zásobám, které se odhadovaly na 750 milionů barelů.
„Exxon vykáže ztrátu po zdanění ve výši 200 miliard dolarů, jako důsledek vystoupení ze smlouvy s Rosněfť, ale skutečný dopad bude mnohem větší. Průzkum a rozvoj obrovských offshore polí v Rusku měl společnosti zajistit dlouhodobý růst a v posledních letech došlo k poklesu rezerv,“ uvedli tehdy zástupci Exxonu.
Aktuální obchodní válka mezi Čínou a USA způsobila bližší semknutí ruské a čínské ekonomiky. Čínské firmy získaly podíl ve stěžejních projektech pro Rusko, např. v projektu Arctic LNG 2, který zastřešuje Novatek.
Odstoupením USA od jaderné dohody s Íránem a následné uvalení sankcí na Írán způsobilo, že francouzský energetický gigant Total byl nucen omezit své aktivity v zemi. Čína situace využila ke svému prospěchu, nahradila společnost Total a uzavřela 25letou dohodu, jejíž hodnota se podle informací GBS odhaduje na 400 miliard dolarů.
Čína tak bude financovat rozvoj íránského ropného, petrochemického a plynárenského průmyslu v hodnotě 280 miliard dolarů a dalších 120 miliard dolarů půjde do zlepšení výroby a transportu.
Dohoda s Íránem také dává Číně právo nakupovat ropu, ropné výrobky nebo plyn s minimální garantovanou slevou ve výši 12 % oproti globálním benchmarkům, plus další 6-8% slevou jako kompenzaci za riziko.
Mohlo by vás zajímat:
Skutečnost je asi trošku jiná než že by Írán " dostal 400 miliard" i když strategické partnerství trvá již od roku 2016 ale :
1. jen těžko si lze představit, při celkové investici do Hedvábné stezky ,pro roky 2018-2023, ve výšce 600-800 miliard dolarů a 1,2-1,3 bilionu do roku 2027, že jen samotný Írán obdrží 400 miliard :) a zejména to, že Írán si do země vpustí 5000 čínských ozbrojenců :), což je v údajné smlouvě údajně obsaženo ( ono si stačí vzpomenout jaký byl v Íránu skandál , když se provalilo tamní loňské tankování ruských bombardérů.
2. Čína má nadstandardní vztahy se Saúdskou Arabiií a SAE, které jsou v prakticky pořád silně proti-íránské a vojenská přítomnost Číny v Íránu se jim rozhodně líbit nebude.
3. součástí dohody je část o platbách za ropu, plyn a petrochoemii, kde Irán podepsal, že přijme platby v " afrických měnách" a v " středoasijských měnách", to může být zajímavé zejména pro Čínu, která tak realizuje zisky z těchto trhů a starost o " reálné směnové kurzy" elegantně přehodí na Írán a tím si Čína, dle odhadů zvýší diskont z 18 procent ( z článku sleva proti indexu cen 12+ 6 za riziko) někam mezi 30-35 procent .
Počkáme uvidíme
Nicméně důvodem toho všeho a společným jmenovatelem činnosti všech politiků je to, že chtějí Vaše štěstí ... NEDEJTE SI HO VZÍT !!!
Všechno utlumí a předlučou peníze.Dnešní svět je postaven na penězích.Ahoj
Čínský přístup je nesmírně pragmatický a zajistí jí hlavní místo ve světovém dění. Ona nikoho nevylučuje ze své přízně z politických důvodů , má výborné vztahy jak se šíitským Iránem, tak zároveň s jeho největším nepřítelem sunnitskou S.Arábií, loni byla největším obchodním partnerem USA, ale zároveň mohutně rozvíjela politické i ekonomické vztahy s Ruskem , to platí i pro dvojici Rusko - Ukrajina, zároveň je Čína největší obchodní partner Afriky, Brazílie, Austrálie, Chile, ...... Pakistán je čínským trojským koněm, kde investuje desítky miliard dolarů v infrastruktuře ,ale zároveň má i velmi korektní vztahy s nepřítelem Pakistánu Indií. Zatímco USA a EU zavádějí sankce, cla ... a neustále poučují různé země - "jak se má dělat správně demokracie", tak Čína nelení, nikoho nepoučuje a naprosto pragmaticky "pádí vpřed" ve všech oblastech. Proto jí patří po zásluze budoucnost.
Cina dostane pres prsty a zalaze zpet do nory.
NO ono, kdo uvažuje globálně, tak tyto "nezamýšlené" dopady přesně předpovídal.
Resp. co když je všechno jinak?? Co když to někdo chtěl, aby to takto proběhlo - aby se Rusko postavilo na vlastní nohy a spolupracovalo s Čínou a Íránem?? Pro mnohé ej to nepředstvitelné, ale co když je to pravda????
Ono opravdu Čína bude za chvíli globální velmocí a všechno k tomu směřuje. I strategické partnerství s Ruskem..
TO : Petr
Ano, blok, který se vytvořil a který si nedělá nic z USA = Čína ,Rusko, Irán, Indie, Turecko, bude stále silnější a silnější. Má dnes 3.100 milionů obyvatel a tři z těchto 5 zemí mají jaderné zbraně a další dvě /Turecko, Irán/ po nich "pošilhávají". Navíc tento blok silně ovlivňuje přilehlé země, třeba Kazachstán či Pakistán ,které jsou jejich spojenci /Rusko - Kazachstán, Čína - Pakistán/. Svět začíná být stále více multipolární a je to jen dobře.
ono to, tak, jak píšete už ,,někdo'' naplánoval počátkem 80 tých let. První krok byl udělán rozdělením větších států na malé, Jugoslávie, Československa i Ruska, protože malé státy se lépe ovládají.USA bude vládnout celé Americe i jižní, potom vznikne EU a nakonec, Asijské spojené státy a vzniknou 3 koridory...a lidi se zotročí, zaniknou malé státy, lidem se ,,vytluče'' z hlavy, kdo vlastně byli a tím zmizí nějaká národní hrdost a vlastenectví... ,,konspirační teorie'' ? ne, už se to děje v praxi...není těžké to dohledat co mají v plánu, jenže tomu nikdo zatím nechce uvěřit, vypadá to jako utopie, ale bohužel není...vše jde podle plánu a to divadlo okolo ?? Emigranti, války, sankce, to vše je pro lidi, aby se odvedla pozornost...
To sú komické konšpirácie ...
Bol som pri rozdelení Československa, takže viem o čom hovorím. Juhosláviu i ZSSR rozbil nacionalizmus, ktorý bol diktatúrami len tlmený, pri uvolnení sa naplno prejavil a "roztrhal" väčšie štáty.
Realita je zložitá, ale odporúčam radšej donekonečna skúmať zložitú realitu ako študovať konšpirácie, kde je všetko také jednoduché ....
Takže to embargo funguje. Tak totiž reálně embarga fungují. Ne, že by něco 100% znemožnili, ale o něco to stojí. Írán bude prodávat ropu reálné o 1/3 levněji a přitom bude mít pravděpodobně i vyšší náklady. Výrazně mu tím tedy poklesne zisk. Dlouhodobě Je to dost oslabí. Risk po roce 2014 prodalo číně plyn. Kreml se tvářil, jak strašně je to výhodné a zbavují se závislosti na evropě, ale reálné museli jít s cenou o desítky procent dolů. O tolik, že to raději ani nezveřejnili.
Cili sankce funguji. Svet zaznamenal pokrok. Minule k odvolani Mnichovsek dohody musela byt svetova valka, tentokrat k odvolani nove Mnichosvek dohody alias jaderne dohody s Iranem, stacilo vymenit sefa v Bilem Dome.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se