Domů
Energetika v zahraničí
Sankce a obchodní války vedené USA mají nezamýšlené dopady
Ropná plošina v Mexickém zálivu
Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough

Sankce a obchodní války vedené USA mají nezamýšlené dopady

Obchodní válka a sankce jsou ekonomickými zbraněmi proti konkurenčním režimům, a stejně jako vojenský konflikt, mohou mít často neočekávaný/nezamýšlený efekt.

Prvním příkladem mohou být sankce USA za prezidenta Obamy vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Rusko se více upnulo k Číně, u které hledalo financování svých průmyslových projektů. Západní společnosti tehdy byly z důvodů sankcí nuceny odstoupit od ruských mega-obchodů.

Nejznámější případem je společnost Exxon, která odešla ze společného projektu s ruským gigantem Rosněfť v projektu Arctic, kde investovala 3,2 miliardy dolarů. Ve své první snaze byly společně úspěšně provedeny vrty k ropným zásobám, které se odhadovaly na 750 milionů barelů.

„Exxon vykáže ztrátu po zdanění ve výši 200 miliard dolarů, jako důsledek vystoupení ze smlouvy s Rosněfť, ale skutečný dopad bude mnohem větší. Průzkum a rozvoj obrovských offshore polí v Rusku měl společnosti zajistit dlouhodobý růst a v posledních letech došlo k poklesu rezerv,“ uvedli tehdy zástupci Exxonu.

Aktuální obchodní válka mezi Čínou a USA způsobila bližší semknutí ruské a čínské ekonomiky. Čínské firmy získaly podíl ve stěžejních projektech pro Rusko, např. v projektu Arctic LNG 2, který zastřešuje Novatek.

Odstoupením USA od jaderné dohody s Íránem a následné uvalení sankcí na Írán způsobilo, že francouzský energetický gigant Total byl nucen omezit své aktivity v zemi. Čína situace využila ke svému prospěchu, nahradila společnost Total a uzavřela 25letou dohodu, jejíž hodnota se  podle informací GBS odhaduje na 400 miliard dolarů.

Čína tak bude financovat rozvoj íránského ropného, petrochemického a plynárenského průmyslu v hodnotě 280 miliard dolarů a dalších 120 miliard dolarů půjde do zlepšení výroby a transportu.

Dohoda s Íránem také dává Číně právo nakupovat ropu, ropné výrobky nebo plyn s minimální garantovanou slevou ve výši 12 % oproti globálním benchmarkům, plus další 6-8% slevou jako kompenzaci za riziko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
frank
23. září 2019, 15:44

Skutečnost je asi trošku jiná než že by Írán " dostal 400 miliard" i když strategické partnerství trvá již od roku 2016 ale :

1. jen těžko si lze představit, při celkové investici do Hedvábné stezky ,pro roky 2018-2023, ve výšce 600-800 miliard dolarů a 1,2-1,3 bilionu do roku 2027, že jen samotný Írán obdrží 400 miliard :) a zejména to, že Írán si do země vpustí 5000 čínských ozbrojenců :), což je v údajné smlouvě údajně obsaženo ( ono si stačí vzpomenout jaký byl v Íránu skandál , když se provalilo tamní loňské tankování ruských bombardérů.

2. Čína má nadstandardní vztahy se Saúdskou Arabiií a SAE, které jsou v prakticky pořád silně proti-íránské a vojenská přítomnost Číny v Íránu se jim rozhodně líbit nebude.

3. součástí dohody je část o platbách za ropu, plyn a petrochoemii, kde Irán podepsal, že přijme platby v " afrických měnách" a v " středoasijských měnách", to může být zajímavé zejména pro Čínu, která tak realizuje zisky z těchto trhů a starost o " reálné směnové kurzy" elegantně přehodí na Írán a tím si Čína, dle odhadů zvýší diskont z 18 procent ( z článku sleva proti indexu cen 12+ 6 za riziko) někam mezi 30-35 procent .

Počkáme uvidíme

Jaroslav
23. září 2019, 20:16

Nicméně důvodem toho všeho a společným jmenovatelem činnosti všech politiků je to, že chtějí Vaše štěstí ... NEDEJTE SI HO VZÍT !!!

Přemysl Louda
23. září 2019, 21:14

Všechno utlumí a předlučou peníze.Dnešní svět je postaven na penězích.Ahoj

energetik II
23. září 2019, 21:36

Čínský přístup je nesmírně pragmatický a zajistí jí hlavní místo ve světovém dění. Ona nikoho nevylučuje ze své přízně z politických důvodů , má výborné vztahy jak se šíitským Iránem, tak zároveň s jeho největším nepřítelem sunnitskou S.Arábií, loni byla největším obchodním partnerem USA, ale zároveň mohutně rozvíjela politické i ekonomické vztahy s Ruskem , to platí i pro dvojici Rusko - Ukrajina, zároveň je Čína největší obchodní partner Afriky, Brazílie, Austrálie, Chile, ...... Pakistán je čínským trojským koněm, kde investuje desítky miliard dolarů v infrastruktuře ,ale zároveň má i velmi korektní vztahy s nepřítelem Pakistánu Indií. Zatímco USA a EU zavádějí sankce, cla ... a neustále poučují různé země - "jak se má dělat správně demokracie", tak Čína nelení, nikoho nepoučuje a naprosto pragmaticky "pádí vpřed" ve všech oblastech. Proto jí patří po zásluze budoucnost.

Uncle Sam
27. září 2019, 04:37

Cina dostane pres prsty a zalaze zpet do nory.

Petr
23. září 2019, 22:09

NO ono, kdo uvažuje globálně, tak tyto "nezamýšlené" dopady přesně předpovídal.

Resp. co když je všechno jinak?? Co když to někdo chtěl, aby to takto proběhlo - aby se Rusko postavilo na vlastní nohy a spolupracovalo s Čínou a Íránem?? Pro mnohé ej to nepředstvitelné, ale co když je to pravda????

Ono opravdu Čína bude za chvíli globální velmocí a všechno k tomu směřuje. I strategické partnerství s Ruskem..

energetik II
24. září 2019, 09:36

TO : Petr

Ano, blok, který se vytvořil a který si nedělá nic z USA = Čína ,Rusko, Irán, Indie, Turecko, bude stále silnější a silnější. Má dnes 3.100 milionů obyvatel a tři z těchto 5 zemí mají jaderné zbraně a další dvě /Turecko, Irán/ po nich "pošilhávají". Navíc tento blok silně ovlivňuje přilehlé země, třeba Kazachstán či Pakistán ,které jsou jejich spojenci /Rusko - Kazachstán, Čína - Pakistán/. Svět začíná být stále více multipolární a je to jen dobře.

Jiří
24. září 2019, 11:21

ono to, tak, jak píšete už ,,někdo'' naplánoval počátkem 80 tých let. První krok byl udělán rozdělením větších států na malé, Jugoslávie, Československa i Ruska, protože malé státy se lépe ovládají.USA bude vládnout celé Americe i jižní, potom vznikne EU a nakonec, Asijské spojené státy a vzniknou 3 koridory...a lidi se zotročí, zaniknou malé státy, lidem se ,,vytluče'' z hlavy, kdo vlastně byli a tím zmizí nějaká národní hrdost a vlastenectví... ,,konspirační teorie'' ? ne, už se to děje v praxi...není těžké to dohledat co mají v plánu, jenže tomu nikdo zatím nechce uvěřit, vypadá to jako utopie, ale bohužel není...vše jde podle plánu a to divadlo okolo ?? Emigranti, války, sankce, to vše je pro lidi, aby se odvedla pozornost...

Dušan
24. září 2019, 16:18

To sú komické konšpirácie ...

Bol som pri rozdelení Československa, takže viem o čom hovorím. Juhosláviu i ZSSR rozbil nacionalizmus, ktorý bol diktatúrami len tlmený, pri uvolnení sa naplno prejavil a "roztrhal" väčšie štáty.

Realita je zložitá, ale odporúčam radšej donekonečna skúmať zložitú realitu ako študovať konšpirácie, kde je všetko také jednoduché ....

Nobi
24. září 2019, 12:45

Takže to embargo funguje. Tak totiž reálně embarga fungují. Ne, že by něco 100% znemožnili, ale o něco to stojí. Írán bude prodávat ropu reálné o 1/3 levněji a přitom bude mít pravděpodobně i vyšší náklady. Výrazně mu tím tedy poklesne zisk. Dlouhodobě Je to dost oslabí. Risk po roce 2014 prodalo číně plyn. Kreml se tvářil, jak strašně je to výhodné a zbavují se závislosti na evropě, ale reálné museli jít s cenou o desítky procent dolů. O tolik, že to raději ani nezveřejnili.

JOsef Vrzal
25. září 2019, 08:53

Cili sankce funguji. Svet zaznamenal pokrok. Minule k odvolani Mnichovsek dohody musela byt svetova valka, tentokrat k odvolani nove Mnichosvek dohody alias jaderne dohody s Iranem, stacilo vymenit sefa v Bilem Dome.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516