Šéf MAAE oceňuje japonské úsilí pro dekontaminaci jaderné elektrárny ve Fukušimě

DomůEnergetika v zahraničíŠéf MAAE oceňuje japonské úsilí pro dekontaminaci jaderné elektrárny ve Fukušimě

Japonsko vyvinulo systematické a pečlivé úsilí pro vyřazení poškozené jaderné elektrárny Fukušima Daiichi z provozu, ocenil úsilí generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), Mariano Grossi, po včerejší návštěvě jaderné elektrárny. MAAE je připravena poskytnout další podporu pro likvidaci kontaminované vody uložené v areálu.

Grossi navštívil jadernou elektrárnu Fukušima Daiichi během své první oficiální návštěvy Japonska od nástupu do úřadu koncem minulého roku. Během návštěvy se v Tokiu setkal i s japonským premiérem Shinzo Abem a dalšími vysokými japonskými úředníky.

„To, co jsem dnes viděl, bylo velmi působivé. Byl jsem svědkem velmi systematického a pečlivého úsilí vyrovnat se s každou překážkou, kterou na cestě našli. Tento trend je velmi působivý. Spolupracujeme s Japonskem od prvního dne a jsme svědky tohoto pokroku. V nadcházejících letech nastanou ještě samozřejmě problémy,“ komentoval Grossi snahy Japonska vyřadit jadernou elektrárnu z provozu a oživit její okolí.

Jednou z takových výzev je odstranění velkého množství kontaminované vody uložené v areálu jaderné elektrárny Fukušima Daiichi. Kontaminovaná voda je ošetřena pokročilým systémem zpracování tekutin (ALPS – Advanced Liquid Processing System), který odstraňuje většinu radioaktivní kontaminace s výjimkou tritia. Tato upravená voda je v současné době uložena na místě, ale kapacitní limity budou dosaženy do roku 2022. Ke konci roku 2019 bylo v areálu uloženo 1 080 700 metrů krychlových upravené vody.

Na konci roku 2018 odborná komise vedená MAAE radila Japonsku, aby naléhavě přijala rozhodnutí o plánu likvidace vody upravené pomocí procesu ALPS. Zpráva japonského odborného výboru předložená vládě začátkem tohoto měsíce nastínila dvě možnosti nakládání s upravenou vodou – uvolňování par, nebo vypouštění do moře. Japonská vláda požádala MAAE o přezkum zprávy výboru. MAAE považuje obě možnosti za technicky proveditelné a v souladu s mezinárodní praxí. Učinit rozhodnutí, jak postupovat, však musí vláda.

„Jakmile bude přijato rozhodnutí o dalším postupu, MAAE bude připravena pomáhat při jeho provádění, například při radiačním monitorování. Mohlo by to pomoci zajistit ujištění veřejnosti, v Japonsku i jinde, že jakékoli úniky vody budou v rámci mezinárodních norem,“ uvedl Grossi.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA