Šéf MAAE oceňuje japonské úsilí pro dekontaminaci jaderné elektrárny ve Fukušimě
Japonsko vyvinulo systematické a pečlivé úsilí pro vyřazení poškozené jaderné elektrárny Fukušima Daiichi z provozu, ocenil úsilí generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), Mariano Grossi, po včerejší návštěvě jaderné elektrárny. MAAE je připravena poskytnout další podporu pro likvidaci kontaminované vody uložené v areálu.
Grossi navštívil jadernou elektrárnu Fukušima Daiichi během své první oficiální návštěvy Japonska od nástupu do úřadu koncem minulého roku. Během návštěvy se v Tokiu setkal i s japonským premiérem Shinzo Abem a dalšími vysokými japonskými úředníky.
„To, co jsem dnes viděl, bylo velmi působivé. Byl jsem svědkem velmi systematického a pečlivého úsilí vyrovnat se s každou překážkou, kterou na cestě našli. Tento trend je velmi působivý. Spolupracujeme s Japonskem od prvního dne a jsme svědky tohoto pokroku. V nadcházejících letech nastanou ještě samozřejmě problémy,“ komentoval Grossi snahy Japonska vyřadit jadernou elektrárnu z provozu a oživit její okolí.
Jednou z takových výzev je odstranění velkého množství kontaminované vody uložené v areálu jaderné elektrárny Fukušima Daiichi. Kontaminovaná voda je ošetřena pokročilým systémem zpracování tekutin (ALPS – Advanced Liquid Processing System), který odstraňuje většinu radioaktivní kontaminace s výjimkou tritia. Tato upravená voda je v současné době uložena na místě, ale kapacitní limity budou dosaženy do roku 2022. Ke konci roku 2019 bylo v areálu uloženo 1 080 700 metrů krychlových upravené vody.
Na konci roku 2018 odborná komise vedená MAAE radila Japonsku, aby naléhavě přijala rozhodnutí o plánu likvidace vody upravené pomocí procesu ALPS. Zpráva japonského odborného výboru předložená vládě začátkem tohoto měsíce nastínila dvě možnosti nakládání s upravenou vodou – uvolňování par, nebo vypouštění do moře. Japonská vláda požádala MAAE o přezkum zprávy výboru. MAAE považuje obě možnosti za technicky proveditelné a v souladu s mezinárodní praxí. Učinit rozhodnutí, jak postupovat, však musí vláda.
„Jakmile bude přijato rozhodnutí o dalším postupu, MAAE bude připravena pomáhat při jeho provádění, například při radiačním monitorování. Mohlo by to pomoci zajistit ujištění veřejnosti, v Japonsku i jinde, že jakékoli úniky vody budou v rámci mezinárodních norem,“ uvedl Grossi.
Zdroj úvodní fotografie: IAEA
Mohlo by vás zajímat:
ALPS – Advanced Liquid Processing System. Co to je? Nikde se mi k tomu nedaří najít žádné technické podrobnosti? Ze kterého bullshit generátoru to vytáhli?
Po vyčištění nečistot,oleje, stroncia a cesia se v ALPS odstraňuje pomocí specifických chemických reakcí a adsorpce 62 chemických prvků a ve vodě po průchodu tímto zařízení zůstává z radioaktivních nuklidů pouze tritium (chemicky jde o vodíck). Přehledná informace o zařízení je zde:
https://www7.tepco.co.jp/responsibility/decommissioning/action/w_management/treatment-e.html
Děkuji Vám. No a ty specifické chemické reakce mne hlavně zajímaly.
Do značné míry jsou to známé a používané reakce, třeba to spolusrážení s železem se používá na odstraňování arsenu. Jde o metody, které se i jinak používají k odstraňování různých chemických prvků. Takže i ty, které se používají pro chemické čištění vod nebo získávání demineralizované vody. Tady to je jen v rozsáhlejší formě a na větší počet prvků. Ale nejsem chemik, to by spíše chtělo chemika.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se