Spuštění celonárodního emisního trhu v Číně ještě v letošním roce není jisté

DomůEnergetika v zahraničíSpuštění celonárodního emisního trhu v Číně ještě v letošním roce není jisté

Datum spuštění čínského celonárodního systému pro obchodování s uhlíkovými emisemi se možná opět posune. Podle ředitele Institutu pro energetický výzkum u Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) se spuštění systému, ke kterému mělo dojít již během letošního prvního pololetí, může dále opozdit.

Čína, která je největším světovým emitentem skleníkových plynů, spustila pilotní regionální projekty pro obchodování s emisemi v celkem sedmi provinciích již v roce 2013. Při příležitosti Pařížské klimatické konference země rovněž přislíbila vytvoření celonárodního systému.

„Ačkoliv Čína shromáždila průmyslová data po celé zemi, je velmi obtížné sjednotit standardy a přijít s jedním pro celou zemi,“ řekl agentuře Reuters Dongming Ren, ředitel Institutu pro energetický výzkum u NDRC.

Na pilotních projektech čínští představitelé spolupracovali s protějšky z Evropské unie, Austrálie, Velké Británie, Německa či Norska, ale také například i z americké Kalifornie. Pilotní systémy, které se od sebe mírně odlišují, pokrývají přibližně 2000 podniků a 1,2 miliard tun CO2 ročně, tedy zhruba osminu z celkového množství čínských emisí CO2.

Sjednocení systému na celonárodní úrovni, které bylo původně plánováno na první polovinu letošního roku, se však již opozdilo, a to zejména kvůli nespolehlivosti dat či jiným regulačním překážkám. Již dříve čínští představitelé uvedli, že systém bude spuštěn nejdříve v průběhu letošního listopadu.

V současné době je největším systémem pro obchodování s emisemi na světě evropský systém EU ETS, který však nefunguje podle původních představ a jeho reforma je dlouho diskutovaným tématem. Po sjednocení standardů a zavedení celonárodního systému by se však největším trhem měl stát právě systém čínský.