Domů
Energetika v zahraničí
Srbsko a Rusko jednaly o rozšíření energetické spolupráce, uvedl Kreml
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: www.kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Srbsko a Rusko jednaly o rozšíření energetické spolupráce, uvedl Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić jednali o rozšíření ekonomické spolupráce, včetně energetiky. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Kreml. Srbsko má kvůli sankcím Evropské unie za ruskou invazi na Ukrajinu problém s dodávkami ropy.

Chorvatská společnost pro přepravu ropy Jadranski Naftovod (JANAF) uvedla, že přeprava ropy prostřednictvím jadranského ropovodu pro srbskou ropnou společnost NIS, kterou většinově vlastní ruská firma Gazpromněfť, se zastaví 15. května. Na vině jsou unijní sankce proti ruským firmám. JANAF měla podniku NIS letos podle dohody přepravit 3,2 milionu tun ropy.

„Prezident Vučić řekl prezidentu Putinovi o obtížích, kterým Srbsko čelí v souvislosti s dovozem ropy, a řekl, že je přesvědčen, že Gazpromněfť i partneři z EU najdou řešení takové situace,“ stojí v prohlášení Vučičovy kanceláře.

Ještě více je Bělehrad s Moskvou provázaný co do zásobování plynem – dodávkami z Ruska pokrývá veškerou svou spotřebu. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom je navíc většinovým vlastníkem jediného zásobníku plynu v zemi.

Smlouva o dodávkách plynu vyprší 31. května. „Jednání o nové smlouvě je třeba zahájit co nejdříve,“ stojí v prohlášení srbské prezidentské kanceláře.

Vučić v neděli drtivou většinou vyhrál prezidentské volby a jeho Srbská pokroková strana (SNS) zvítězila v souběžných parlamentních volbách. V prohlášení prezidentské kanceláře se uvádí, že staronový prezident bude pokračovat ve své dosavadní politice směřující k členství v EU a zároveň dál udržovat přátelské vztahy s Ruskem.

Vučić a Putin spolu hovořili i o situaci na Ukrajině. Bělehrad odsoudil ruskou invazi, nepřidal se ale k západním sankcím, za což se mu dostalo kritiky v západních zemích.

vjn mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
JVr
7. duben 2022, 08:37

"bude pokračovat ve své dosavadní politice směřující k členství v EU a zároveň dál udržovat přátelské vztahy s Ruskem"

Dobrý oxymóron.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se