V USA i Rusku prudce roste těžba ropy a zemního plynu

DomůEnergetika v zahraničíV USA i Rusku prudce roste těžba ropy a zemního plynu

V roce 2018 se produkce ropy ve Spojených státech amerických zvýšila o 16 % a produkce zemního plynu o 12 %. Toto navýšení celkem představuje historický rekord v absolutním nárůstu produkce ropy a zemního plynu jediné země. Kromě USA vzrostla produkce zemního plynu i ropy také v Rusku, a to v důsledku rostoucí globální poptávky.

V roce 2011 Spojené státy předčily Rusko a staly se největším producentem zemního plynu. Největším producentem ropy na světě se Spojené státy staly v roce 2018, kdy předčily Saúdskou Arábii. Těžba ropy a zemního plynu je v těžebním portfoliu USA i Ruska na podobné úrovni. Saúdská Arábie naopak zásadně upřednostňuje ropu.

Těžba zemního plynu a ropy ve vybraných zemích. Zdroj: EIA

USA v roce 2018 zvýšily svou produkci ropy o 17 %, a dosáhly tak rekordu s průměrnou denní těžbou téměř 11 milionů barelů ropy denně. Na tomto nárůstu má největší podíl oblast Permské pánve v západním Texasu a východním Novém Mexiku.

Těžba zemního plynu v USA se v loňském roce zvýšila o 12 % na průměrných 28,5 miliard kubických stop zemního plynu denně (přibližně 807 milionů metrů krychlových plynu). Tato hodnota opět představuje rekord v produkci zemního plynu. Nárůst produkce je kromě jiného podporován rostoucí exportní kapacitou LNG a tím pádem schopností USA dosáhnout nových trhů.

Celkově toto navýšení těžby ropy a plynu v USA představuje historický rekord v absolutním nárůstu produkce jediné země.

Produkce roste i v Rusku

Díky rostoucí globální poptávce dosáhlo v roce 2018 rekordní produkce zemního plynu a ropy kromě USA i Rusko. Rusko exportuje většinu své produkce ropy do Evropy a Číny. Od roku 2016 téměř 60 % ruské produkce surové ropy míří do zemí OECD.

Průměrná roční těžba surové ropy v Saúdské Arábii vzrostla v roce 2018 pouze mírně a stále zůstala nižší než produkce v roce 2016. Nicméně měsíčního historického rekordu Saúdská Arábie dosáhla v listopadu 2018, tedy ještě předtím, než došlo k prodloužení těžebních kvót OPEC.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...