Domů
Energetika v zahraničí
V USA i Rusku prudce roste těžba ropy a zemního plynu

V USA i Rusku prudce roste těžba ropy a zemního plynu

V roce 2018 se produkce ropy ve Spojených státech amerických zvýšila o 16 % a produkce zemního plynu o 12 %. Toto navýšení celkem představuje historický rekord v absolutním nárůstu produkce ropy a zemního plynu jediné země. Kromě USA vzrostla produkce zemního plynu i ropy také v Rusku, a to v důsledku rostoucí globální poptávky.

V roce 2011 Spojené státy předčily Rusko a staly se největším producentem zemního plynu. Největším producentem ropy na světě se Spojené státy staly v roce 2018, kdy předčily Saúdskou Arábii. Těžba ropy a zemního plynu je v těžebním portfoliu USA i Ruska na podobné úrovni. Saúdská Arábie naopak zásadně upřednostňuje ropu.

Těžba zemního plynu a ropy ve vybraných zemích. Zdroj: EIA

USA v roce 2018 zvýšily svou produkci ropy o 17 %, a dosáhly tak rekordu s průměrnou denní těžbou téměř 11 milionů barelů ropy denně. Na tomto nárůstu má největší podíl oblast Permské pánve v západním Texasu a východním Novém Mexiku.

Těžba zemního plynu v USA se v loňském roce zvýšila o 12 % na průměrných 28,5 miliard kubických stop zemního plynu denně (přibližně 807 milionů metrů krychlových plynu). Tato hodnota opět představuje rekord v produkci zemního plynu. Nárůst produkce je kromě jiného podporován rostoucí exportní kapacitou LNG a tím pádem schopností USA dosáhnout nových trhů.

Celkově toto navýšení těžby ropy a plynu v USA představuje historický rekord v absolutním nárůstu produkce jediné země.

Produkce roste i v Rusku

Díky rostoucí globální poptávce dosáhlo v roce 2018 rekordní produkce zemního plynu a ropy kromě USA i Rusko. Rusko exportuje většinu své produkce ropy do Evropy a Číny. Od roku 2016 téměř 60 % ruské produkce surové ropy míří do zemí OECD.

Průměrná roční těžba surové ropy v Saúdské Arábii vzrostla v roce 2018 pouze mírně a stále zůstala nižší než produkce v roce 2016. Nicméně měsíčního historického rekordu Saúdská Arábie dosáhla v listopadu 2018, tedy ještě předtím, než došlo k prodloužení těžebních kvót OPEC.

Komentáře

(1)

energetik II

24. srpen 2019, 14:08

Moc se mi nezdá ta průměrná denní těžba plynu v USA = 807 mil. metrů krychlových. To by bylo za celý rok jen necelých 300 mld. metrů krychlových, což není ani polovina skutečné US těžby.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.