
Uzbekistán chce svůj energetický mix rozšířit o jádro a obnovitelné zdroje
Uzbecké ministerstvo energetiky zveřejnilo energetický koncept, v němž nastínilo svou strategii výroby elektrické energie do roku 2030. Koncept předpokládá výrazné snížení závislosti na výrobě elektrické energie ze zemního plynu. Současná výroba ze zemního plynu představuje 83 % a výroba má klesnout na 45 %. Jáderná energie má představovat 8 %.
Středoasijská země se stala členem Mezinárodní agentury pro atomovou energii již v roce 1994. Má celkem 50 let zkušeností v jaderném výzkumu a je jedním z největších světových producentů uranu. Přes své dosavadní odborné znalosti v oblasti jaderné energetiky závisí Uzbekistán téměř výhradně na fosilních palivech.
Asi 86 % elektrické energie pochází ze spalování zemního plynu, uhlí a ropy. Zbytek pochází z vodní energie. Uzbekistán má v plánu postavit svou první jadernou elektrárnu, aby jí pomohla udržet krok s rostoucí poptávkou po elektrické energii a snižování emisí skleníkových plynů.
Podle energetického konceptu činí v současné době dostupná výrobní kapacita Uzbekistánu 12,9 GWe. To zahrnuje 11 GWe výroby z fosilních paliv (84,8 %) a 1,85 GWe z vodní energie (14,3 %). Uzbekistán má celkem 11 elektráren na fosilní paliva a 42 vodních elektráren.
Prudký růst spotřeby elektřiny a nedostatečný růst výroby
V letech 2012 až 2019 se výroba elektrické energie každoročně v průměru zvýšila o 2,6 %, ale tento nárůst neudržel tempo s poptávkou. Nedostatek elektrické energie v průměru činil 9,4 % spotřeby. Očekává se, že poptávka vzroste každoročně asi o 6 až 7 % do roku 2030. V roce 2030 se předpokládá, že spotřeba dosáhne 120,8 TWh, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2018.
Cílem konceptu je dosáhnout instalované výrobní kapacity 29,2 GWe po vyřazení zastaralých elektráren z provozu (5,9 GWe). To zahrnuje 13,4 GWe ze zemního plynu (45 %), 5 GWe ze solární energie (17,3 %), 3,8 GWe z vodní energie (13,1 %), 3 GWe z větrné energie (10,4 %), 2,4 GWe z jaderné energie (8,3 %) a 1,7 GWe z uhlí (5,9 %).
Uzbekistán a Rusko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci při využívání jaderné energie pro mírové účely v prosinci 2017. V září 2018 byla podepsána další dohoda o výstavbě dvou jaderných reaktorů VVER-1200 ruskou státní jadernou společností Rosatom. Ty mají být uvedeny do provozu v letech 2028 a 2030. V červenci 2019 uvedl Alisher Sultanov, ministr energetiky Uzbekistánu, že země chce postavit celkem 4 jaderné reaktory.
Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News
Mohlo by vás zajímat:
Jde vidět, že Uzbeci nečtou místní diskuse. Jinak by věděli, že když elektřina, tak jen a jen z OZE. A JE je jeden velký tunel. Asi by jim to měl už někdo říci, aby neměli nejdražší EE ve střední Asii.
Teď vážně. Doufám, že při výstavbě té JE dostanou šance i naše firmy.
Ano je škoda že to tu Uzbeci o českých firmách jak staví jádro v Mochovcích nečtou.
I tak si ale nedám iluze o vážnosti Uzbeckého jádra na kterém bude navíc ještě otisk České ruky.
Škoda dobrého člověka a promarněného dne. Co se týče těch nekvalitních dílů. Já to vidím pozitivně. Kontrolní mechanismy fungují jak mají. Takže se nic špatného nestalo, jen se včas odhalilo slabé místo a to je jen a jen dobře.
Proč by měly Rusové živit české firmy když mají svoje firmy které potřebují prachy pro své lidi...Rusko není humanitární organizace....
Třeba proto, že ještě spoustu věcí jsme uměli o dost lépe než kdokoli jiný. Dodnes se u nás dělá spousty věci nejen pro JE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se