Domů
Energetika v zahraničí
Vyšší dostupnost zdrojů loni pomohla Vattenfallu k rekordní výrobě elektřiny z jádra
Jaderná elektrárna Ringhals - Vattenfall. Zdroj: Vattenfalll

Vyšší dostupnost zdrojů loni pomohla Vattenfallu k rekordní výrobě elektřiny z jádra

Švédská energetická společnost Vattenfall zaznamenala v loňském roce meziročně vyšší produkci elektrické energie díky vyšší výrobě jaderných elektráren. Jejich dostupnost dosáhla téměř 89 %.

Vyšší výroba elektrické energie z jádra v roce 2018 pomohla švédské energetické společnosti Vattenfall zvýšit meziročně celkovou výrobu elektrické energie o 3,4 % na 90,5 TWh, uvádí Vattenfall ve své výroční zprávě.

Dostupnost jaderných elektráren dosáhla v minulém roce 88,9 %. To je zvýšení dostupnosti o 4 % oproti roku 2017.

Společnost Vattenfall provozuje celkem 7 jaderných bloků v jaderných elektrárnách Ringhals a Forsmark. Jaderná elektrárna Ringhals disponuje čtyřmi bloky s celkovým instalovaným výkonem 3955 MWe, jaderná elektrárna Formark třemi bloky s celkovým instalovaným výkonem 3320 MWe.

„V oblasti jaderné energetiky vidíme výsledky naší tvrdé práce se zvyšováním účinnosti. Výroba z jádra dosáhla rekordních 55 TWh,“ uvedl generální ředitel společnosti Vattenfall Magnus Hall.

Program společnosti Vattenfall na zvýšení účinnosti jaderných elektráren zajistil pokles nákladů na výrobu elektřiny. Cena klesla z 264 SEK/MWh (648,73 Kč/MWh) v roce 2017 na 210 SEK/MWh (516,04 Kč/MWh) v roce 2018. Cíl pro rok 2021 je 190 SEK/MWh (466,89 Kč/MWh).

Výroba elektrické energie z vodních elektráren v roce 2018 dosáhla celkem 35,5 TWh. Výroba byla celý rok stabilní i přes suché letní období. Obsah vodních nádrží v severských zemích je meziročně nižší o 10 TWh.

Produkce větrných elektráren dosáhla celkem 7,8 TWh. To je mírný nárůst oproti roku 2017. Důvodem je nižší průměrná rychlost větru i přes vyšší míru výstavby větrných elektráren.

Společnost Vattenfall bude investovat 75 % svých investičních prostředků plánovaných v letech 2019 a 2020 do obnovitelných zdrojů elektrické energie. Investice budou činit 24 miliard SEK (58,96 miliard Kč).

Zdroj úvodní fotografie: WNN

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.