Domů
Energetika v zahraničí
Včerejší zemětřesení u Fukušimy vyřadilo z provozu více než desítku elektráren
Jaderná elektrárna ve Fukušimě
Zdroj: Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism

Včerejší zemětřesení u Fukušimy vyřadilo z provozu více než desítku elektráren

Japonskou prefekturu Fukušima včera večer zasáhlo zemětřesení, které mělo za následek i zastavení provozu více než desítky elektrárenských bloků, bezpečnost jaderných elektráren však ohrožena nebyla. Zemětřesení přišlo necelý týden po 11letém výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima-Daiči, která byla v roce 2011 zasažena vůbec největší vlnou tsunami, jaká kdy udeřila na pobřeží Japonska.

Severovýchodní pobřeží Japonska včera zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně, jehož epicentrum se nacházelo na moři v hloubce zhruba 60 km. Úřady následně vydaly varování před možným vznikem tsunami. Zemětřesení zasáhlo stejnou oblast jako ničivá tsunami v březnu 2011, která kromě rozsáhlých škod na majetku a úmrtí tisíců lidí způsobila havárii v tamní jaderné elektrárně Fukušima-Daiči a měla za následek přehodnocení postoje některých zemí k jaderné energetice.

Přestože včerejší zemětřesení nijak neohrozilo tamní jaderné elektrárny, způsobilo krátkodobý výpadek dodávek elektřiny do milionů domácností a výpadek řady elektrárenských bloků. Podle serveru S&P Global Platts bylo dočasně vyřazeno z provozu celkem 12 bloků spalujících uhlí, plyn či topný olej o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 6,2 GW.

Konkrétně se jednalo o 5. a 6. blok uhelné elektrárny Hirono, každý o výkonu 600 MW, dále pak 1. a 2. blok plynové elektrárny společnosti Fukushima Gas Power, každý o výkonu 590 MW. Kvůli zemětřesení byl rovněž zastaven provoz 1GW uhelného bloku Haramachi 1 či dvou 523MW bloků paroplynové elektrárny provozované stejno společností, Tohoku Electric.

Dalšími zasaženými zdroji byly 1. blok uhelné elektrárny Shinchi o výkonu 1 GW, 136MW uhelný blok v elektrárně Kamaishi, 112MW uhelný blok v elektrárně Sendai, 112MW 3. plynový blok elektrárny Zosen a 1. blok elektrárny Negishi o výkonu 431 MW, který spaluje topný olej.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
hellokitty
17. březen 2022, 09:18

aj v programovani sa pouziva modularny design miesto velkych monolitov, je to jednoduchsie na udrzbu a blbuvzdornejsie, chyba sa da odchytit na urovni modulu a nemusi sa debugovat cely kod

viac malych decentralizovanych elektrarni by asi nesposobilo taky vypadok ako menej vacsich centralizovanych elektrarni

JVr
17. březen 2022, 11:22

Souhlas, jen i pokud to naprogramujete modulárně, tak vám stále nějaká chyba, která složí jeden modul často složí celý program. Tam jsou pak architektury na úrovni programových jednotek, kdy výpadek jedné neohrozí provozní celek... ta vaše analogie není jaksi vhodná :)

Pokud se jednalo o krátkodobý výpadek z bezpečnostních důvodů, tak si myslím, že je to na místě. Ono při zemětřesení 7 a více toho hrozí tolik, že bývá bezpečnější elektřinu vypnout, než jsou prověřeny škody, a nikdo se tomu nemůže divit...

nikdo
17. březen 2022, 20:09

V Japonských složitých podmínkách by se mohli hodit podmořské jaderné elektrárny.

atominfo.cz/2011/02/francie-chce-stavet-podmorske-jaderne-elektrarny/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se