Domů
Energetika v zahraničí
Vlna veder může ovlivnit výsledky voleb ve Švédsku

Vlna veder může ovlivnit výsledky voleb ve Švédsku

Švédské království čekají příští měsíc parlamentní volby a letní velmi vysoké teploty mají silný dopad na preference voličů. Zaměření se na environmentální politiky je nyní pro švédské voliče v pořadí druhým nejdůležitějším aspektem při rozhodování se, jakou stranu politického spektra budou volit.

Strany, které v letošních volbách kandidují, jsou pod tlakem voličů požadujících přijímání striktnějších klimatických politik. Dle předvolebních průzkumů agentury Demoskop se otázky životního prostředí dostaly do ohniska zájmu poté, co Švédsko letos v létě zasáhla vlna veder, dlouhodobé sucho a lesní požáry. Volby, které proběhnou 9. září, tak budou nejspíš reflektovat primární zájmy voličů – na prvním místě s imigrační politikou a otázkami klimatu na místě druhém.

Stejně jako zbytek Evropy, i Švédsko zasáhlo neobvykle horké a suché léto, které způsobilo nejhorší lesní požáry v moderní historii země. Političtí kandidáti na změny klimatu i zájmy voličů reagují. Dle organizace IVL (Švédský institut pro otázky životního prostředí) nyní, ve srovnání s průzkumem z roku 2014, dva ze tří kandidátů do švédského parlamentu považují klimatickou změnu za největší environmentální výzvu. Dle institutu vlna veder v poslední době výrazně ovlivnila politické diskuze, a tedy bude mít dopad i na nadcházející volby.

Strana zelených na problémy se změnami klimatu míří jako na hlavní téma své politické kampaně. Zelení upozorňují na to, že extrémní počasí, dlouhotrvající sucha a horka budou v budoucnu nejspíše životní realitou a že se změnami klimatu je třeba začít bojovat již nyní.

Výzkumník institutu IVL Lars Zetterberg uvedl, že v debatě ohledně klimatických změn byly nejvíce slyšet Švédská strana zelených a Centristi. Jelikož se ovšem tradičně environmentálním tématům věnuje Strana sociální demokracie a zelení, je pravděpodobné, že právě tyto strany budou prosazovat tvrdší klimatické politiky a hlasy voličů se tak ve volbách do určité míry přesunou z pravého do levého politického spektra. Aliance pravicových stran pak ve své kampani slibuje snížení emisí, které, paradoxně, vzrostly za dobu vlády předchozí koalice sociálních demokratů a zelených. Naopak sociální demokraté kritizují, že Aliance se postavila proti daňovému zatížení letectví.

Předvolební průzkumy nyní naznačují, že nejlépe u voleb nejspíše dopadnou sociální demokraté, následovaní krajně pravicovými klimaskeptiky strany Švédští demokraté a Aliancí umírněných na místě třetím. Jelikož ale žádná ze stran pravděpodobně nezíská relevantnější většinu křesel, budoucí směřování vlády se bude odvíjet od toho, jak dopadnou následná koaliční jednání.

Zdroj úvodního obrázku: Wikimedia

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se