Domů
Energetika v zahraničí
Výroba elektřiny z plynu v USA loni po 4 letech klesla, z uhlí naopak po letech poklesu vzrostla
Paroplynová elektrárna  Inland Empire Energy Center společnosti GE. Autor: Oohlongjohnson, Wikimedia Commons
Zdroj: Oohlongjohnson / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Výroba elektřiny z plynu v USA loni po 4 letech klesla, z uhlí naopak po letech poklesu vzrostla

Díky značnému rozvoji domácí těžby zemního plynu, který v USA vedl k výraznému poklesu jeho ceny, zaznamenala výroba elektrické energie z plynu v posledním desetiletí nárůst o polovinu. S růstem cen plynu na globálních trzích a silnějším tlakem na vývoz plynu však loni výroba plynových zdrojů v USA loni poprvé od roku 2019 poklesla. Tento pokles nicméně více než vyrovnal nárůst výroby uhelných elektráren, jejichž konkurenceschopnost opět vzrostla.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhla celková spotřeba zemního plynu v loňském roce zhruba srovnatelných hodnot jako v roce 2020. Spotřeba plynu v USA dosáhla svého rekordu prozatím v roce 2019, avšak s příchodem koronavirové pandemie v následných letech kvůli zpomalení ekonomiky poklesla.

Největším sektorem z pohledu spotřeby plynu je ve Spojených státech elektroenergetika, která naopak v roce 2020 zaznamenala díky propadu cen plynu další růst, zatímco ostatní sektory pokles. S prudkým růstem cen plynu v roce 2021, za kterým stála kromě zotavení místní ekonomiky a problémů s těžbou kvůli mrazům v únoru rovněž silná poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) na globálním trhu, však spotřeba plynu v elektroenergetice, a tedy rovněž i výroba elektřiny z plynu, ve Spojených státech dle agentury meziročně klesla o 3 %.

S ohledem na výrazným nárůst cen plynu ve srovnání se stagnujícími cenami uhlí na americkém trhu tak loni opět vzrostla konkurenceschopnost výroby elektřiny z uhlí vůči plynu. V loňském roce tak uhelné elektrárny v USA vyrobily meziročně o více než 120 TWh elektřiny více, nicméně hodnoty výroby z roku 2019 stále nedosáhly. Výroba elektřiny z uhlí bude v USA v následujících letech opět klesat, jelikož až čtvrtina uhelných elektráren by měla do konce současné dekády ukončit provoz.

Pro letošní rok agentura očekává meziroční nárůst spotřeby plynu v USA o 5 %, přičemž spotřeba plynu by měla růst napříč všemi sektory. Výjimkou nemá být ani sektor elektroenergetiky, kde EIA očekává růst výroby elektřiny z plynu o 5 %, kdy jeden z faktorů podporujících vyšší výrobu z plynu představuje nárůst cen uhlí způsobený silnou poptávkou na globálním trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jimi
9. listopad 2022, 14:40

A letos se to zase otočilo. Jediný co spolehlivě roste jsou vítr a slunce, bohužel taky spolehlivě klesá jádro rok za rokem. Letos měli spouštět Vogtle ale už je to posunutý na jaro/23

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516