Domů
Životní prostředí
Opatření německého stimulačního balíčku musí být posouzena z pohledu jejich dopadů na klima, uvádí vládní poradci
Emise CO2
Zdroj: Google.com

Opatření německého stimulačního balíčku musí být posouzena z pohledu jejich dopadů na klima, uvádí vládní poradci

Německý stimulační balíček představený na začátku června musí projít posouzením dopadu na klima, aby bylo zajištěno, zda je v souladu se střednědobými a dlouhodobými klimatickými cíli Německa. Uvedl to ve svém prohlášení Řídící výbor německé vědecké platformy pro ochranu klimatu (WPKS).

Německá vláda se na začátku června rozhodla restartovat největší evropskou ekonomiku pomocí stimulačního balíčku, v rámci kterého podpoří německou ekonomiku v následujících dvou letech 130 miliardami eur a který obsahuje kroky k dalšímu prohloubení energetické transformace.

„Vládní a soukromé investice, které plynou ze stimulačního balíčku, ovlivňují nejen krátkodobý ekonomický rozvoj, ale také střednědobé a dlouhodobé dosažení německých klimatických cílů. Pouze pokud jsou dnešní opatření slučitelná s těmito cíli, přispějí udržitelně k hospodářskému oživení. Je proto nezbytné, aby balíček ekonomických pobídek podporoval ambiciózní politiku ochrany klimatu,“ uvádí prohlášení.

Nezávislý poradní orgán WPSK, ve kterém spolupracuje několik výzkumných institucí a který byl zřízen s cílem doprovázet dlouhodobou klimatickou strategii vlády, provedl předběžné hodnocení stimulačního balíčku. Na základě tohoto hodnocení WPSK varoval, že investice ze stimulačního balíčku mohou být v rozporu s dlouhodobými cíli Německa v oblasti klimatu kvůli chybné struktuře pobídek. Uvítal však skutečnost, že balíček považuje opatření v oblasti klimatu za klíčový cíl, zejména prostřednictvím investic do infrastruktury, výzkumu a vývoje, a to i přes časový tlak.

Celkově však WPSK uvedl, že vláda by měla udělat více pro přizpůsobení regulačního rámce na ceny energie a CO₂. Vědci požadují komplexní reformu vnitrostátních daní a poplatků za energii, jakož i evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS).

WPSK tvrdí, že vláda by měla „důrazně tlačit“ na zavedení minimální ceny emisí v systému EU ETS, aby zmírnila negativní dopad poklesu ceny povolenek v důsledku pandemie. Mezitím se však cena evropských emisních povolenek (EUA) po propadu z poloviny března na cca 18 eur za tunu ekvivalentu CO2 v pondělí přehoupla přes 30 eur/t, a dosáhla tak svého 14letého maxima.

„Spolu s klimatickým akčním programem do roku 2030 je balíček ekonomických pobídek nejdůležitějším souborem opatření z hlediska politiky v oblasti klimatu pro toto legislativní období, a proto spadá pod kontrolní mandát, který vláda dala WPKS,“ uvedla spolupředsedkyně výboru Sabine Schlackeová. Dodala, že by měla být provedena rychlá kontrola právních předpisů, o nichž se diskutuje v parlamentu, z pohledu jejich vlivu na klimatické cíle, a poté by mělo být provedeno ex-ante hodnocení dopadu jednotlivých opatření, jako jsou půjčky nebo jiná finanční podpora, které by měla iniciovat vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jaroslav Novák
17. červenec 2020, 15:43

3,5 biliónů Kč zaplatí 20 bloků MIR 1200 MWe a 192 TWh elektřiny pro celou Evropu ,......ale kdo ví jak to bude???

St
17. červenec 2020, 18:14

To by bylo příliš jednoduché a hlavně by na tom nevydělal ti správní lidé. Takže asi tak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se