Domů
Životní prostředí
Podle průzkumu Bertelsmannovy nadace je udržitelnost pro německé podniky stále důležitější
Továrna automobilky BMW v Německém Mnichově. Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Podle průzkumu Bertelsmannovy nadace je udržitelnost pro německé podniky stále důležitější

Podle průzkumu, který provedla Bertelsmannova nadace společně s univerzitou v Mannheimu, je udržitelnost pro německé podniky stále důležitější. Důvodem je zejména rostoucí tlak zvenčí. I přesto ve většině společností není udržitelnost zdaleka zakotvena ve všech oblastech.

Tři čtvrtiny z 51 dotázaných manažerů zabývajících se udržitelností uvedly, že toto téma se v jejich společnosti stalo v posledních pěti letech "mnohem důležitějším". V 55 % dotázaných společností je nyní udržitelnost v přímé kompetenci představenstva. Více než tři čtvrtiny manažerů udržitelnosti uvádějí, že na tuto problematiku je silně tlačeno zvenčí, přičemž vliv zákazníků je významný. Politická regulace je pro většinu společností (70 %) rovněž hnacím motorem udržitelnosti.

„Hlavními hybnými silami transformace směrem k udržitelnosti jsou zákazníci podniků, management, politika, regulace a investoři. To podporuje politický předpoklad, že zvýšená povinnost transparentnosti některých velkých společností může vést k tzv. trickle-down efektu. To znamená, že skutečnost, že některé velké společnosti podléhají určitým povinnostem transparentnosti, může vést k tomu, že se tyto standardy přenesou i do hodnotového řetězce,“ uvádí studie.

Dekarbonizace, snižování emisí, oběhové hospodářství a využívání udržitelných surovin, jakož i rozšíření obecné povinnosti podávat zprávy o udržitelnosti jsou z pohledu respondentů nejdůležitějšími tématy. Nařízení EU o taxonomii považuje řada respondentů rovněž za velmi zásadní.

Největší nejistoty vidí respondenti v implementaci německého zákona o dodavatelském řetězci. Jeho důsledky se zatím zdá být obtížné posoudit. Respondenti se však domnívají, že značné úsilí vyžaduje také nařízení EU o taxonomii a standardizace podávání zpráv o udržitelnosti.

Největšími překážkami jsou zejména vysoké náklady nebo nedostatek zdrojů

Nicméně podle průzkumu není udržitelnost ještě zdaleka zakotvena ve všech oblastech. Pouze 2 % respondentů uvedla, že toto téma je plně zakotveno ve všech oblastech jejich společnosti.

Největšími překážkami transformace ve firmách jsou vysoké náklady nebo nedostatek zdrojů, nedostatečné tržní pobídky a nízká poptávka zákazníků, stejně jako skutečnost, že další témata, jako je např. digitální transformace, mají vyšší prioritu. Mnoho respondentů považuje za velmi důležitý také nedostatek kompetencí pro implementaci.

Průzkumu se zúčastnili převážně představitelé nadnárodních společností

Sustainability Management Monitor provádí průzkum mezi odborníky na udržitelnost ve firmách ohledně stavu transformace ekonomiky. Průzkumu se plně zúčastnilo celkem 51 vedoucích pracovníků převážně z velkých nadnárodních společnostech se sídlem v Německu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
29. listopad 2021, 21:14

Firmy ,které mají vlastní střechu mají dnes možnost výhodně zbudovat FV elektrárnu a protože nepotřebují akumulaci - protože jejich spotřeba v zásadě vždy převýší výkon elektrárny a naopak ve večerních a nočních hodinách jejich spotřeba klesá. výstavba FV el. na střechách je prakticky nejvíce ekologický způsob výroby el. energie, který známe na druhou stranu více elektráren bude znamenat také větší rozptyl zatížení sítě doba plných ztrát klesne a v zemích s vysokou dekarbonizací výroby el. energie například ve Francii implementace OZE způsobí růst emisí CO2, protože FV el. rozvažují síť a to vede na potřebu provozovat více záložních zdrojů typicky plynových elektráren.

jozka
30. listopad 2021, 08:12

Ano, nadnarodni spolecnost je ta prava, ktera ma jit prikladem v udrzitelnosti. Protoze az se to prepiskne, sbali fidlatka a presune vyrobu tam, kde s tim az tak moc neblbnou. A do Nemecka bude dovazet (bude-li mit cim platit). V podstate moc neriskuje.

Ostatni moc nadseni nejsou a obavaji se o udrzitelnost sveho podnikani jako takoveho.

Vinkler
30. listopad 2021, 17:37

PR je mocná čarodějka. Když to ekonomicky nevyjde, platí to co píše Joska.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se