Domů
Životní prostředí
Studie: USA mohou dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 při podobných investicích do energetiky jako dodnes
Větrné a solární elektrárny
Obnovitelné zdroje - větrné a fotovoltaické elektrárny

Studie: USA mohou dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 při podobných investicích do energetiky jako dodnes

Podle studie Princetonské univerzity je možné, aby USA dosáhly klimatické neutrality do 2050 při investování 4 – 6 % HDP ročně do energetiky. Jedná se přitom o podobně vysoké investice jako v minulosti. Hlavním rozdílem je však cílení těchto investic. Je nutné jejich přesun od tradiční energetiky k čisté energetice a k budování potřebné infrastruktury jako nových zdrojů elektřiny z OZE, tepelných čerpadel, či elektromobilů. 

Dosažení uhlíkové neutrality nejpozději v roce 2050 je součástí tzv. Bidenova plánu, jež byl součástí předvolební kampaně budoucího amerického prezidenta Joe Bidena. Je tedy možné, že se USA touto cestou brzy vydají.

Studie Princetonské univerzity hodnotí možnosti energetického přechodu USA na úrovni států. Cílem je mj. ukázat zástupcům na lokální úrovni, jaké jsou možnosti, a otevřít jim prostor pro učinění potřebných rozhodnutí. Vzhledem k aktuálnosti a urgenci tématu studie byly v tuto chvíli zveřejněny první výsledky studie. Další závěry mají být zveřejněny na počátku roku 2021.

Podle studie budou náklady nutné k dosažení uhlíkové neutrality vysoké, nicméně budou vyrovnány potenciálními úsporami, vytvořením nových pracovních míst a jinými zdravotními a ekonomickými benefity. Studie odhaduje vytvoření 500 tisíc až jednoho milionu nových pracovních míst v následujících deseti letech. To by převýšilo ztráty pracovních míst v důsledku ukončení či snížení využívání uhlí, ropy a zemního plynu téměř ve všech státech.

„Většina studií neposkytuje takto vysoké geografické dělení po jednotlivých státech v zemi, což vede k tomu, že je těžké pochopit, co bude třeba k dosažení klimatické neutrality. Náš výzkum pomůže lidem představit si klimatickou neutralitu barvitě a reálně,“ uvedl Eric Larson, jeden z hlavních autorů studie.

Žádný scénář není lepší nebo pravděpodobnější

Studie pracovala s pěti různými scénáři vedoucími k úplné dekarbonizaci americké ekonomiky na úrovni jednotlivých států. Liší se rozvojem elektrifikace, využíváním fosilních paliv, využíváním současných jaderných zdrojů, či budováním nových. Žádný ze zkoumaných scénářů není výzkumníky prezentován jako ten nejlepší nebo nejpravděpodobnější.

Vzhledem k tomu, že ceny energií jsou v USA úzce spojeny s volatilitou cen ropy, větší výroba elektřiny z větrné nebo solární energie by dle scénářů studie vedla ke snížení nákladů energie ve srovnání s minulostí. Docílení dekarbonizace do roku 2050 by každoročně mělo stát 4 – 6 % HDP v závislosti na konkrétním scénáři. Investice v referenčním scénáři dokonce do roku 2030 vychází jako nejvyšší mezi všemi zkoumanými scénáři.

Je nutné okamžitě začít budovat novou infrastrukturu

Dosažení uhlíkové neutrality ovšem vyžaduje okamžité jednání, například rychlejší budování potřebné infrastruktury.  Studie například doporučuje zčtyřnásobení instalovaného výkonu solárních a větrných elektráren v USA na 600 GW. To by mělo stačit k zásobování přibližně poloviny země elektrickou energií.

Dále by bylo nutné zvýšit přenosovou kapacitu o 60 %, zdvojnásobit podíl tepelných čerpadel v domácnostech a ztrojnásobit jejich podíl v komerčních budovách. V neposlední řadě bude podle expertů z Princetonu nutné vybudovat 3 miliony dobíjecích stanic a uvést do běžného provozu 50 milionů elektromobilů.

„Vybudování stávající elektrické sítě trvalo 150 let. Abychom docílili uhlíkové neutrality do roku 2050, musíme postavit stejně velkou přenosovou síť znovu během dalších 15 let a pak postavit mnohem více během dalších 15 let. To je obrovská změna,“ dodal Jesse Jenkins, jeden z hlavních autorů studie.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
PetrV
18. prosinec 2020, 18:36

Zrušit univerzitu, která vydává takové nesmysly.

Budou rádi za každý stabilní zdroj.

pr
18. prosinec 2020, 20:40

Souhlas, zrušit. Protože vše již bylo vynalezeno a nejlepší bude vrátit se ke stloukání másla v díži. Nic lepšího vynalezeno nebylo.

Ivan Novák
18. prosinec 2020, 21:18

Máselnice s lidským pohonem a dřevěnými čepy je jediná trvale udržitelná metoda. Ostatní nejsou klimaticky neutrální.

PetrV
18. prosinec 2020, 23:37

Co s klimatickymi zloději? Prodat jim kolo s dynamem.

Vinkler
19. prosinec 2020, 13:38

Všimněte si prosím poslední věty.

Dovedete si představit v Evropě 3-6 x větší síť za 15 let?

Janku0
20. prosinec 2020, 13:33

Ty bulíku, na Princetonu pusobil nekolik let Albert Einstein tak tamti hoši jsou poněkud erudovanejší a vědí o čem mluví.Radek

Martin Janku
20. prosinec 2020, 13:44

Všelidový komisaři,

Princeton, kde dlouholetě působil Albert Einstein není pražský Prognostický ústav. Ti hoši z Princetonu zřejmě vědí o čem mluví.

Vladimír
19. prosinec 2020, 15:21

Jak se nahradí výpadek výroby EE, když se zamračí a přestane foukat větříček? Snad by se to mohlo vyrovnávat obrovskými úložištěmi EE, ale to podle mně zatím hudba budoucnosti.

Bizon
19. prosinec 2020, 20:26

Jak se nahradí výpadek? Plyn, plyn, plyn. Kalifornie má v plynu přes polovinu instalovaného výkonu, vítejte do budoucnosti. Baterky budou mít svoje místo, ale přes 4 hodiny kapacity se nevyplatí je stavět, na delší výpadky plyn.

Omega
20. prosinec 2020, 13:22

Jenže to je velký klacek na cestě k nulovým emisím.

Připomíná mi to tu reklamu 100Mbps a agregace 1:50

Aby to stejně nedopadlo s elektřinou - máte sice smlouvu na 3x25A, ale bude tam možná agregace 1:4, takže nemáme, máte smůlu.

A potom se bude říkat, jo vy jste chtěl elektřinu, no to víte, nefouká a stabilní zdroje nikdo nepostavil, protože jsme dotovali vítr a protože větru přece poručíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se