Domů
Životní prostředí
Těžba bitcoinů podle studie ohrožuje splnění klimatických cílů Číny
Bitcoin. Zdroje - Shutterstock

Těžba bitcoinů podle studie ohrožuje splnění klimatických cílů Číny

Těžba bitcoinů v Číně je tak náročná na emise oxidu uhličitého, že to může ohrozit plán země na snížení emisí. Vyplývá to z nejnovější studie akademiků čínských, amerických a britských univerzit, na kterou upozornil server BBC. V současnosti se Čína podílí na celosvětové těžbě bitcoinů více než 75 procenty.

Čína plánuje, že její emise dosáhnout vrcholu v roce 2030. Do roku 2060 pak hodlá být uhlíkově neutrální.

Mezi těžaři bitcoinů jsou oblíbené některé venkovské oblasti Číny, hlavně díky nízkým cenám elektřiny a nabídce volných pozemků pro umístění serverů. Země má také relativně snadné napojení na výrobce specializovaného hardwaru. Těžba bitcoinů vyžaduje obrovský výkon počítačů, které musejí vypočítat složité matematické úlohy, za jejichž úspěšné řešení těžař obdrží podíl mincí. A tyto počítače potřebují velké množství elektřiny.

Celosvětově se v současnosti na těžbu bitcoinů ročně spotřebuje 128,84 terrawatthodin (TWh) energie. To je více, než činí spotřeba zemí jako je Ukrajina či Argentina.

Jestliže podle studie nezasáhne stát, měla by spotřeba elektřiny pro bitcoinový průmysl v Číně dosáhnout vrcholu v roce 2024, kdy bude činit 296,59 TWh. To je více, než činila v roce 2016 celková spotřeba zemí, jako je Itálie a Saúdská Arábie. Tedy zemí, které skončily v žebříčku největších spotřebitelů elektřiny na 12. místě. Tato spotřeba elektřiny odpovídá emisím 130,5 milionu tun uhlíku ročně. To je více, než činila produkce skleníkových plynů v roce 2016 v České republice a Kataru.

Čínský region Vnitřní Mongolsko minulý měsíc uvedl, že plánuje zakázat nové projekty těžby kryptoměn a zastavit současné aktivity, aby snížil spotřebu energie. Region se nachází na severu země a za rok 2019 nesplnil cíl spotřeby energie stanovený centrální vládou, za což ho Peking pokáral. V reakci na to představil region plány na snížení spotřeby energie, jejichž součástí je ukončení stávajících projektů těžby kryptoměn do letošního dubna a neschválení dalších, upozornil zpravodajský server CNBC.

Zájem o těžbu bitcoinů vyvolává jejich atraktivní cena. Loni v dubnu hodnota bitcoinu činila zhruba 7000 USD (152.300 Kč), zatímco letos v březnu už byla 60.000 USD (1,3 milionu Kč). Cena je však velmi nestabilní a podléhá výrazným výkyvům.

Studii vypracovali akademici z univerzity Čínské akademie věd, pekingské univerzity Čching-chua, americké Cornellovy univerzity a britské Surreyské univerzity. Publikována byla v časopise Nature Communications.

Těžba bitcoinu se podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka v minulých letech příliš nevyplatila. S jeho rostoucí cenou se však opět začíná zvyšovat, a to především v oblastech s nižšími cenami energií, protože si za rok vyžádá více energie, než spotřebují některé země. „Pokus o regulaci v Číně sice nepomohl, ale s rostoucím důrazem na obnovitelnou energii může dojít k dalším přísnějším omezením i jinde ve světě,“ uvedl.

Podle ekonoma Wood&Company Petra Beneše není spotřeba energie nejvýznamnější negativum, které z existence bitcoinu plyne. „Bitcoin nemá žádnou vnitřní hodnotu (je to zakodované nic) a jeho trvalá existence může být ospravedlnitelná pouze v případě, že bude sloužit jako prostředek směny. Pro ten je však krajně nevhodný, protože má obrovskou volatilitu,“ podotkl s tím, že 40 procent všech bitcoinů drží asi 1000 soukromých subjektů a ty nemají za úkol stabilitu měny, ale zisk.

jsa irl mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
JD
10. duben 2021, 01:24

"Bitcoin mining is already greener than most other large-scale industries in the world."

U článku není eveden zdroj nebo detaily studií, takže je otázka, jak mají zmapované využívané zdroje energie a jak dospěli k uvedenému závěru.

https://medium.com/value-of-bitcoin/bitcoins-energy-consumption-is-a-necessity-and-has-positive-impact-on-the-environment-752502288082

Každopádně spotřeba energie bitcoin blockchainu nerovná se množství emisí CO2 odpovídající této spotřebě, jako by to bylo z fosilních zdrojů. Záleží na struktuře energetického mixu této sítě. Článek výše odhaduje, že 50% - 60% tohoto mixu pro těžbu bitcoinu pochází z obnovitelných zdrojů.

Jsou tam také vysvětleny tržní principy PoW vzhledem ke spotřebě energie a tomu odpovídající snaha těžařů o využívání efektivnějšího hardware a nejlevnějších zdrojů energie (= obnovitelné zdroje).

Je tam také srovnání s náklady a energetickou náročností ostatních mechanismů udržení a přenosu hodnoty (těžba a recyklace zlata, papírová měna, bankovní infrastruktura a VISA síť).

Pokud ponecháme stranou spekulace, pak teprve budoucnost ukáže, jak se podaří bitcoin blockchain naškálovat a jestli se bitcoin, nebo to, co z něj vzejde, prosadí jako globální "payment rail".

Taková decentralizovaná a z principu nezkorumpovatelná síť s otevřenými pravidly představuje do budoucna možný politický problém pro centrální instituce, které korupci vymítit nedokážou. Ale konflikt z toho nebude, zatím je bitcoin spíše komplementární. Podobné technologie spíše posunou tyto instituce na novou úroveň podobně jako v minulosti.

Instituce ovšem tak uplně nespí. Desítky centrálních bank zvažují nebo připravují zavedení digitálních měn. Čína takovou měnu už zavedla. Projekt digitálního Eura je v přípravě na úrovni ECB.

https://www.ecb.europa.eu/paym/digital_euro/html/index.en.html

Postoj ČNB je nejspíše vyčkávací. Před zavedením digitální měny v ČR se asi bude muset nejprve vyřešit otázka přijetí Eura (a tedy smysluplnost případné české digitální koruny).

Adopci technologií blockchainu v ostatních odvětvích do značné míry určí jejich možnosti škálování a konvergence s IoT v následujících zhruba 10 - 15 letech. Gartner odhaduje současný počet senzorů na světe na 20 miliard. Počet roste exponenciálně - odhady Světového ekonomického fóra hovořily o jednom triliónu senzorů v roce 2030, odhady Singularity University o 100 triliónech senzorů.

Před pár lety to jeden z představitelů Barclays charakterizoval slovy "vykazuje to známky nového operačního systému planety":

https://home.barclays/news/2017/02/blockchain-could-be-new-operating-system-for-the-planet/

Blockchain je také jednou z technologií nové čínské strategie New Infrastructure:

https://www.china-briefing.com/news/how-foreign-technology-investors-benefit-from-chinas-new-infrastructure-plan/

JD
10. duben 2021, 08:44

... vymýtit ...

Michal
11. duben 2021, 17:22

Tak předně čína nemá žádné klimatické cíle, jakožto důležitý bod v programu komunistické strany je POMSTA západu za století ponížení.

Tak investovali stovky milionů do zelených spolků po světe a najivní užiteční idi**i, se již postarali o likvidaci automobilů a energetiky, zatím co čína buduje stovky uhelných elektráren pro levnou spolehlivou elektřinu a naoko slibuje západu cokoli. Z co2 se stale nikým neregulovaná ekonomicky sebedestrukční dojná kráva na peníze a příroda se devastuje v zájmu "ochrany klimatu" ach ta ironie.

Lukas
8. duben 2021, 20:08

Som na FB vo viacerich cz/sk mining skupinach a je tam velmi vela prispevkov kde sa ludia chvalia ale nic v zlom, ake maju zostavy na tazenie a su tam borci co maju odbery od 500w do 1500w ale videl som aj 5000w zostavy a ficia 24/7 no stale to je asi nic proti profi farmam.

PetrD
9. duben 2021, 14:18

jj, bitcoin je ekologická katastrofa.

Josef
9. duben 2021, 23:51

Vtip je v tom ,že BT je normální letadlo, které dříve nebo později prostě musí spadnout, protože ta měna nemá žádnou hodnotu nestojí za ní žádná ekonomika nebo zisk jako u akcií a jediný důvod vlastnit to nic je spekulace na růst ceny jenže čím je cena vyšší tím lze méně čekat, že to poroste dále, takže tu měnu čeká pád a jak přestane dlouhodobě růst, nebude zajímavá a pak se cena dostane o řád možná i o 2 řády dolů. Takže investorům zůstane v nejlepším 10% vložených prostředků. On to někdo stále nechápe - ty zisky té jedné půlky vlastníků musí zaplatit ta druhá a ve ztrátě bude i účet za spotřebovanou elektřinu a použitý HW....

Carlos
10. duben 2021, 08:54

A žádnou hodnotu nemají ani současné měny, zlato, nebo jakýkoliv majetek, hodnotu tomu dávají až lidé kteří to chtějí. Představa že něco má danou vnitřní hodnotu je špatná. Nemá a vesmíru je jedno jestli to existuje. Zlato není nic než nějaký blýskavý stálý kov, když před Vás položím knížku, jakou hodnotu má? Nekonečnou, nebo žádnou? Nebo tu co na ni někdo napsal před lety? A dá se jít dál, jsou to zajímavá a temná místa a lidem není doporučeno tam chodit.

BTC a další kryptoměny mají pár výhod. Třeba jsou všude a nikd,e třeba je jich omezený počet, nehrozí že se spustí rotačky atd. Všiml jste si kdy se objevily? Někdy před deseti lety v momentě kdy se sešel výkon počítačů a problémy ekonomiky. Je to jakýsi nástroj který zkouší nahradit a opravit chyby v současném peněžním systému.

A že se s tím spekuluje? Ano, samozřejmě že se s tím spekuluje, lidi to ale dělají vždy a se vším, obilí, akcie, součástky, fotky, karty, nebo kryptoměny.

Jan Veselý
10. duben 2021, 09:15

Jo, lidem chybí humanitní vzdělání. Pokud by se vzdělávali v historii a ekonomii, věděli by co jsou peníze doopravdy jsou, je to směnný ekvivalent, jen "standardizované žetony" usnadňující výměnu zboží a služeb. Samy o sobě jsou prakticky bezcenné. Bankovky jsou původně dlužní úpisy a mince jsou standardizované kousky kovu s "razítkem" potvrzujícím, že nejsou ošulené. Dnes většina peněz neexistuje ani v téhle formě, jsou to fakticky jen záznamy v účetní knize někoho "důvěryhodného".

Carlos
10. duben 2021, 10:23

A to se všichni na humanity šklebí jako na hnus a zbytečnost, to je cesta do pekla a sen diktátorů, technicky zdatné opičky, které ale souhlasí se vším co jim diktátor nařídí.

Přitom to nemusí být zrovna formální vzdělání. Myslím, jsem si tím celkem jistý, že většinu toho jsem pobral mimo školy, ale je pravda že existuji v jisté intelektuální bublině.

To jak všechno funguje vlastně jenom na důvěře a jak se s ní hazarduje v poslední době je takové podivné. Bereme to jako samozřejmost, přitom to samozřejmost není. Před nějakou dobou jsem se s jedním známým bavil o tom jak všechny certifkáty stránek na webu jsou na sebe nalepené jenom důvěrou k nějaké autoritě a že by bylo velmi zajímavé kdyby se do té nejvyšší někdo nabořil.

Stejně je to vtipné jak v podstat všechny instituce fungují jenom díky tomu že lidi tu hru hrají.

Ufff, proč mi přijde že se nebezpečně blížíme do Nietzscheovkých vod?

PetrD
10. duben 2021, 17:58

Zlato má použití v sperkarstvi. Zkuste si ale ženu ozdobit hashem. Zlato má nějaký důvod, cenu. Hodnota fiat měn je dána zákony států, které je vydávají. Bitcoin je čirá spekulace.

Jan Veselý
10. duben 2021, 20:17

ad Carlos) "Power is where people believe it is. It's a trick." :-) Celý svět je postavený na důvěře. Stačí si uvědomit kolik věcí musí fungovat, aby šlo cokoliv udělat. V IT je to opravdu hodně do očí bijící.

Carlos
10. duben 2021, 21:13

Petře, to se právě pletete protože i tomu zlatu ve šperku musí někdo dát hodnotu, jinak je to jenom kus hmoty, ne jiný než kámen.

To stejné fiat měny, je to jenom o tom jakou hodnotu tomu lidé dávají protože státy opět existují jenom díky tomu že je lidé tolerují. V momentě kdy dostatečný počet lidí řekne že ten stát není, tak zaniká. Že je to něco kde lidé podlehli davová psychóze a jdou se za to bít, bez rozmyslu poslouchají a dobrovolně se vzdávají své moci, je věc jiná. (Filosofická otázka, nakolik je to dobrovolné pokud po generacích lidé myslí že to tak musí být?)

Podívejte se na Zimbabwe, podívejte se na Venezuelu, podívejte se na X dalších zemí které sice mají oficiální měnu, ale ty peníze jsou Vám lepší na otop než na obchod.

Vzhledem k tomu že za BTC se dá nakupovat, třeba jistý zelený ufon to za elektroniku tu měnu přijímá.

----

Jo Honzo, vím, je to tak člověk tomu co mu přijde musí věřit, musí věřit že knihovna dělá to o má, že si GCCčko nepřidává nějaký šmírovací kód, že HW není kompromitovaný, jak se říkává... A je toho hodně.

Je to až šílené, když si to člověk vezme. Důvěřujeme tomu že uhlí dorazí do elektrárny, důvěřujeme že ta dodá proud. Důvěřujeme že dorazí ocel, zaměstnanec, že výrobky po cestě kamionem nezmizí, že platba bude připsána... Trochu problém vidím v tom že moderní nástroje z velká části některým lidem (asi i dost pod vlivem jejich vlastní zkušeností s nimi samými), umožňují prosazovat zbytečně další kontroly a celý koncept společnosti jak se budovala jde do háje. A je to hodně nebezpečné.

PetrD
11. duben 2021, 09:11

Carlos:Jenže ten šperk bude mít úplně jinou cenu, když bude že zlata, stříbra, nebo dřeva.

Bitcoin není ani náhodou navržen na běžné placení.

Na btc kromě oné ekologické náročnosti je šílený právě i onen pocit, že se lze vylhat z přítomnosti v nějaké komunitě fyzicky lokalizované. Takové názory podobné anarchokapitalismu.

Jan Veselý
11. duben 2021, 11:22

ad PetrD) Studujte historii, věděl byste, že zlato (+ stříbro) jako univerzální hodnota je pro reálnou ekonomiku nepoužitelné, už někdy od 16.-17. století ho prostě na světě není dost. Navíc je v mnoha případech pro placení naprosto nepraktické.

A taky byste věděl, kolik lidí, podobně myšlenkově zaseknutých, jako vy, už obchodníci během posledních 500 let už úspěšně oškubali.

Carlos
11. duben 2021, 11:33

Petře D,

tu hodnotu tomu ale dáváte až vy, nebo já, nebo kdokoliv. A vzhledem k tomu že oba žijeme v nějaké společnosti, kultuře, která má ze zlata a stříbra v zásadě fetiš několik tisíc let (kolik lidí ale skutečné čisté zlato kdy vidělo či drželo?) tak se tváříme že ten kov, má nějakou intrinsickou hodnotu. Nemá. A pokud jde o šperk, nebo jiný výrobek, tak tam roli hraje to jak se člověku líbí a vzhledem k tomu že se už dávno o ceně nesmlouvá, tak může jenom koupit a nebo nekoupit. Pro něj tu hodnotu má, nebo nemá. Hodnota výrobku nebo materiálu neexistuje bez vazby na člověka.

To až lidi si vymysleli že zlato je cenné, že měď je dražší než železo atd. Ono to má sice nějakou vazbu na dostupnost materiálu, ale pořád jsou to až lidé kdo tomu dává tu po většinou imaginární hodnotu. A tu hodnotu určuje do značné míry i to co je zrovna In, co je out, co se líbí a co ne. Vemte si za kolik se v obchodě najdou všemožné štvanice. Někdo tu samou prodává za 400 někdo za 2000, jaká je hodnota toho typu sošky? Jaká je skutečná hodnota elektronky ECC88? Koupím ji za 50Kč jako NOS, nebo za 499Kč jako současnou produkci? Jakou má elektronka typu ECC88 tedy hodnotu, jakou hodnotu má její funkce když ji lze nahradit PCC88 za 100Kč? (Ano do lampového zesilovače) Všechny mají z podstaty stejné anodové charakteristiky, stejný činitel zesílení v daném zapojení stejný anodový proud, strmost... Ale přece jenom jedné je přisouzena hodnota 250Kč, jiné 499Kč (a pamatuji si že se dala koupit za 100-120Kč když jsem si začínal hrát) To až mi lidi tomu všemu dáváme hodnotu. Ne ten předmět ale člověk je nositelem hodnoty předmětu. (A nebo tedy i zvíře, víme-li dnes už že je i směna mezi nimi a některé druhy opic provozují prostituci) Až jeho zasazení do kontextu je to co vytvoří tu hodnotu.

Podobně markantně to je vidět na inzerátech "přenechám za odvoz", pro toho člověka nemá ten předmět žádnou hodnotu, dokonce bych řekl že ta je až záporná. Takže ji dostane alespoň na nulu, přitom pro jiné lidi ty předměty hodnotu mají a ne třeba zanedbatelnou.

Bitcoin je nevržený jako měna, takže se s tím dají dělat stejné operace, měna, prostředek směny, je něco na čem se lidé dohodnou že s tím budou platit. A když se dohodneme že budeme platit špinavýma ponožkama, tak budeme platit špinavýma ponožkama.

Carlos
11. duben 2021, 11:46

Honzo, tak úplně nesouhlasím že by bylo úplně nepoužitelné, ale rozhodně by to dělalo hodně velkou paseku. A celé by se to chovalo hodně divně. Pokud by rostla ekonomika tak by se objem zboží mapoval na stále +- stejný objem kovů, co by to znamenalo? Že to co stálo zlaťák při zdvojnásobení ekonomiky stálo půl. Asi by to fungovalo, ale asi ne moc dobře. Navíc jak by se v tom chovaly úroky? (Teď je otázka jestli náš úrokový systém je nejlepší možný jestli třeba není nějakým způsobem výhodnější islámský systém půjček.) Bohužel je to na hraně mých znalostí už, potřeboval bych do toho proniknout mnohem víc.

JD
11. duben 2021, 12:31

@PetrD

Původní záměr bitcoinu bylo právě běžné placení tam, kde je tradiční prostředek výměny hodnoty pomalý a drahý. Není to zdaleka ideální, ale to, co se z toho vyvinulo, předčilo všechna očekávání. Spekulace přišly až později a to především díky masovému nepochopení o co jde. Bitcoin se totiž nedá chápat jako měna, ale jako internet peněz. Více viz např. Andreas Antonopoulos.

Celosvětový počet uživatelů kryproaktiv přesáhl na konci února 100 miliónů a neustále roste. Plno lidí to má sice pouze na investici a transakci pomocí bitcoinu nikdy neprovedlo, ale i tak. Nicméně dění okolo bitcoinu je pouze část toho, co se dějě okolo blockchainu. Jsme stále v počátcích. Blockchainem se zabývají i subjekty v energetice od německého Tennetu až po ruský Gazprom.

Zlato je nevhodné pro stabilní udržení hodnoty i pro placení. Z pohledu krytí měny některé státy odstoupily od zlatého standardu už za dob hospodářské krize ve třicátých letech, právě proto, aby se vymanily ze závislosti na ceně zlata, mohly dostat více peněz do ekonomiky a z krize se tak dostat. Dolar jako globální rezervní měna přestal být krytý zlatem během Nixonova šoku počátkem sedmdesátých let. Množství peněz v oběhu dnes určují politiky centrálních bank a jejich cenu určuje trh, kde jsou spekulativní tlaky a útoky na měny řádově větší.

A finanční krize z roku 2008 je naopak výsledkem selhání finančních institucí a jejich kontroly. Tedy krizí důvěry. Následný vývoj se soustředí na posílení kontroly (tedy regulace) a inovace (kdy by příští krizi důvěry mohly alespoň částečně předejít např. technologie důvěry).

Pro generaci, která chodila se složenkami na poštu pro výběr hotovostní výplaty, je tohle zřejmě neuchopitelné. Ale pro generaci, která má tohle v mobilu, a vyrůstá v tom od mala, je to už naprosto přirozené.

PetrD
11. duben 2021, 12:33

Carlos, Jan Veselý: netvrdil jsem, že zlato je vhodné pro běžnou směnu, ale na to, že stejně jako BTC má vnitřní hodnotu. A to prostě má, protože je krásné, proto se s ním ženy začaly zdobit. Ano, je v tom i kus fetiše. Nicméně má i své použití v průmyslu. Hash je jen hash.

BTC není navržený pro běžné platby, zúčtování každých deset minut, cena transakce apod to neumožňuje.

Nemusíte mi vysvětlovat, že absolutní cena zboží neexistuje. Ano neexistuje. Ale třeba v případě zhroucení společnosti bude nějaký hash úplně k prdu, kdežto plechovka masa bude mít cenu zlata. Pardon, možná ještě větší. Pokud má něco nahradit FIAT měnu, ať je to něco, co nelikviduje planetu.

Jan Veselý: Rozhodně můžete přijít o BTC snadněji než o zlato. Osobně znám člověka, který přišel o 10000 BTC.

drvoštěp
11. duben 2021, 13:54

Cena zlata není žádné dogma. Však už v minulosti došlo k značné inflaci zlata a to v době španělského drancování Nového světa, kdy se odtud dovezla hromada uloupeného zlata. Zboží potom proti zlatu podražilo, protože zlata bylo najednou výrazně více než v nedávné době.

Anebo příměr, který si dnes umíme taky snadno představit. Elon Musk si umíní, že dotáhne k Zemi nějaký asteroid, který má ohromný obsah zlata (jsou známy takové), protože zjistil, že ve mu zlato hodí do nového typu baterie. A nabídka zlata skokově vzroste na mnohanásobek třeba nad úroveň stříbra. Bude nějaký důvod, proto aby bylo dražší než stříbro? Budou se jím nadále ženy zdobit? Anebo budou najednou chtít něco lepšího, aby neměli na uchu pár gramů stejného kovu, kterého mají 2kg v baterii ve svém elektromobilu?

PetrD
11. duben 2021, 17:35

@JD:

mně spíš přijde, že smysl byl udělat ze zakladatelů bitcoinu - nového ponziho schématu - milionáře, a to se povedlo na jedničku. Blockchain je jen technologie, a dá se použít bez ohledu na cryptoměny. Bohužel jeho implementace v kryptoměnách je ekologická katastrofa. To je to, co mi teď vadí nejvíc, a je tématem článku.

Poznámka pod čarou:

Pokud jednou se používání kryptoměn rozšíří natolik, že začne ohrožovat stabilitu finančních systémů jednotlivých států, a nebo se politici těchto států pokusí jimi platit dluhy, může se zopakovat rok 1933, kdy Roosevelt zakázal jakýkoliv podíl zlata ve vlastnictví jednotlivců, domácností a soukromých firem. Akorát že teď by přišla řada i na kryptoměny.

"Generace, která má tohle v mobilu, a vyrůstá v tom od mala," tím bude asi překvapena, protože se nějakou kryptoměnou nelze vylhat ze společnosti, v které člověk žije.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se