Americký prezident Donald Trump podle vyjádření Bílého domu učiní po setkání států G7 rozhodnutí, zda Spojené státy budou v budoucnu i nadále signatářem Pařížské klimatické dohody. Setkání G7 se koná 26. a 27. května na Sicílii. 

Tiskový mluvčí Trumpovy administrativy Sean Spicer oznámil, že se prezident nadále setkává se svými poradci a zvažuje pro a proti vyplývající z účasti na globální dohodě o snižování emisí CO2 z prosince 2015. Finální rozhodnutí pak učiní po návratu ze summitu G7, který se koná na konci května v Itálii. Původně měl o budoucnosti setrvání USA, jakožto jednoho z největších uhlíkových přispěvatelů, rozhodnout ještě před konferencí.

Rozpolcenost kolem Trumpa

Dle vyjádření, která zazněla na tiskové konferenci mluvčího, jsou Trumpovi poradci a vedoucí jeho administrativy rozpolceni, co se týče názoru na budoucí setrvání v dohodě a s ním spojeným plněním prezidentových předvolebních slibů. Někteří prý navrhují, aby prezident svůj postoj v tomto případě přeorientoval.

Například Trumpova dcera Ivanka i její manžel, kteří zastávají funkci senior poradců prezidenta, stejně tak jako ministr zahraničí Rex Tillerson stojí za setrváním Spojených států v dohodě. Naproti tomu ředitel Agentury pro ochranu životního prostředí EPA Scott Pruitt, jakožto klimaskeptik, a senior poradce Steve Bannon bojují za odstup od úmluvy.

Hlasy z EU orodují za setrvání

Přešlapování ohledně odstoupení od Pařížské dohody neuniklo pozornosti unijních státníků. Na začátku května se Federica Mogherini, vrcholná představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, na svém vystoupení v Radě bezpečnosti OSN vyslovila v tom smyslu, že účast USA je pro budoucnost klimatické dohody, stejně jako mnohých dalších programů OSN, klíčová.

2015-12_Federica_Mogherini_SPD_Bundesparteitag_by_Olaf_Kosinsky-141
Federica Mogherini je od listopadu 2014 vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku – tedy šéfkou unijní diplomacie. Zdroj: Wikimedia Commons

Obavy totiž vzbudilo Trumpovo vyjádření ohledně značných škrtů investic proudících z USA do agentur mezinárodní organizace a 25% snížení podpory globálních mírových operací. Tyto škrty by mohly ohrozit samotný světový mír, humanitární akce, stejně tak jako programy na ochranu životního prostředí všech obyvatel planety, jak se Mogherini vyjádřila.

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *